Senat za zwiększeniem rezerwy subwencji oświatowej
REKLAMA
Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 61 senatorów, 31 było przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu. Wcześniej Senat nie poparł wniosku senatorów PiS o odrzucenie nowelizacji.
REKLAMA
Odrzucenia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego PiS chciał już na etapie prac w Sejmie. Wówczas wniosek nie znalazł poparcia większości sejmowej. Posłowie PiS argumentowali m.in., że środki z rezerwy dzielone są w sposób uznaniowy oraz nazywali projekt "przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni".
Senackie Komisje: Edukacji, Nauki i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rekomendowały przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek.
REKLAMA
Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowywane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich do potrzeb młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. Wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej.
Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego była inicjatywą legislacyjną sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Ich zdaniem, wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. umożliwi szkołom m.in. lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków, a także ułatwi uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Do 31 grudnia 2011 r. rezerwa wynosiła 0,6 proc.
Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.
Jak wyjaśnił we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji edukacji Grzegorz Pochopień z Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym MEN, gdyby w tym roku rezerwa subwencji była na poziomie 0,4 proc., to wynosiłaby 155 mln zł. Cała subwencja oświatowa wynosi w tym roku 38,7 mld zł.
Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trafi teraz do prezydenta.
REKLAMA
REKLAMA