REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Rusza projekt badań dostępności usług publicznych

REKLAMA

Urząd pracy w Żorach, tyski magistrat oraz marszałkowski Regionalny Ośrodek Kultury zostaną przebadane pod kątem dostępności usług publicznych. Przedsięwzięcie, które ma usprawnić działanie tych instytucji, rozpoczęło się konferencją prasową w Katowicach.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Design do usług!" to część większego projektu Design Silesia, który funkcjonuje przy wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału EFS w urzędzie Barbara Szafir, prekursorskie w skali kraju badanie wykorzysta metodę design thinking, czyli "myślenia projektowego". W każdej z wybranych instytucji przez kilka różnych dni w kolejnych miesiącach pracować będzie kilkuosobowy zespół, w którym znajdą się m.in. psycholog pracy, socjolog i projektant.

Specjaliści przeanalizują pracę instytucji pod kątem kontaktu z klientami. Będą obserwować m.in. dostępność usług i efektywność organizacji pracy. Ich zadaniem będzie przygotowanie zestawu rekomendacji zmian i usprawnień dla badanych instytucji. Rezultatem ma być też przygotowanie case studies, czyli analizy przebadanych przypadków. Całość znajdzie się w raporcie, który ma służyć wszystkim instytucjom chcącym skorzystać z tych doświadczeń.

Badanymi w najbliższych miesiącach instytucjami będą: Powiatowy Urząd Pracy w Żorach, który chce wypracować przyjazny model sprawnej obsługi klientów, należący do marszałka woj. śląskiego Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Urząd Miasta Tychy, który planuje otworzyć Biuro Obsługi Inwestorów.

"Na razie do końca nie wiemy, czego się spodziewać. Wiemy, że będziemy m.in. pracować warsztatowo. Zespół projektu ma nas odwiedzić w maju - wtedy będzie m.in. prowadzona analiza problemów i jakości usług w naszym urzędzie" - powiedziała PAP koordynatorka projektu w tyskim magistracie Magdalena Ziętek-Pierzchała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak zaznaczyła, analiza w ramach "Design do usług!" ma dotyczyć praktycznie wszystkich wydziałów tyskiego urzędu miasta, które bezpośrednio kontaktują się z klientami. Urzędnicy mają nie być specjalnie informowani o przedsięwzięciu - badanie ma się odbywać w sposób naturalny, bez wcześniejszych przygotowań.

Nabór chętnych do udziału w badaniu ogłoszono w listopadzie ub. roku. Zgłosiło się kilkanaście instytucji; w ostatnich tygodniach trwały rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami dziesięciu z nich. Wcześniej zespół projektu Design Silesia wybrał członków zespołu, który będzie prowadził analizę. Jego pracę będzie ciągle nadzorował eksperci z walijskiego ośrodka Design Wales.

Design Wales to jedno z największych w Europie centrów wiedzy dotyczącej wsparcia designu i związanych z projektowaniem polityk na poziomie regionalnym i krajowym. Instytucja ta zajmuje się też programami dotyczącymi projektowania usług publicznych, do których zalicza się m.in. śląskie badanie.

"Design nie jest produktem, lecz procesem. To element polepszania jakości życia. Dawniej nasz pogląd o designie zakładał, że to jakieś połączenie przedsiębiorcy i projektanta. To jest jednak zdecydowanie szersze pojęcie: to nie tylko ergonomia, ale cały sposób myślenia" - podkreślił w czwartek wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski.

"Design do usług!" to jedno z zadań projektu "Design Silesia" realizowanego od września 2010 r. przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Partnerami Urzędu są w tym projekcie katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA