REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Rusza projekt badań dostępności usług publicznych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Urząd pracy w Żorach, tyski magistrat oraz marszałkowski Regionalny Ośrodek Kultury zostaną przebadane pod kątem dostępności usług publicznych. Przedsięwzięcie, które ma usprawnić działanie tych instytucji, rozpoczęło się konferencją prasową w Katowicach.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Design do usług!" to część większego projektu Design Silesia, który funkcjonuje przy wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału EFS w urzędzie Barbara Szafir, prekursorskie w skali kraju badanie wykorzysta metodę design thinking, czyli "myślenia projektowego". W każdej z wybranych instytucji przez kilka różnych dni w kolejnych miesiącach pracować będzie kilkuosobowy zespół, w którym znajdą się m.in. psycholog pracy, socjolog i projektant.

Specjaliści przeanalizują pracę instytucji pod kątem kontaktu z klientami. Będą obserwować m.in. dostępność usług i efektywność organizacji pracy. Ich zadaniem będzie przygotowanie zestawu rekomendacji zmian i usprawnień dla badanych instytucji. Rezultatem ma być też przygotowanie case studies, czyli analizy przebadanych przypadków. Całość znajdzie się w raporcie, który ma służyć wszystkim instytucjom chcącym skorzystać z tych doświadczeń.

Badanymi w najbliższych miesiącach instytucjami będą: Powiatowy Urząd Pracy w Żorach, który chce wypracować przyjazny model sprawnej obsługi klientów, należący do marszałka woj. śląskiego Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Urząd Miasta Tychy, który planuje otworzyć Biuro Obsługi Inwestorów.

"Na razie do końca nie wiemy, czego się spodziewać. Wiemy, że będziemy m.in. pracować warsztatowo. Zespół projektu ma nas odwiedzić w maju - wtedy będzie m.in. prowadzona analiza problemów i jakości usług w naszym urzędzie" - powiedziała PAP koordynatorka projektu w tyskim magistracie Magdalena Ziętek-Pierzchała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak zaznaczyła, analiza w ramach "Design do usług!" ma dotyczyć praktycznie wszystkich wydziałów tyskiego urzędu miasta, które bezpośrednio kontaktują się z klientami. Urzędnicy mają nie być specjalnie informowani o przedsięwzięciu - badanie ma się odbywać w sposób naturalny, bez wcześniejszych przygotowań.

Nabór chętnych do udziału w badaniu ogłoszono w listopadzie ub. roku. Zgłosiło się kilkanaście instytucji; w ostatnich tygodniach trwały rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami dziesięciu z nich. Wcześniej zespół projektu Design Silesia wybrał członków zespołu, który będzie prowadził analizę. Jego pracę będzie ciągle nadzorował eksperci z walijskiego ośrodka Design Wales.

Design Wales to jedno z największych w Europie centrów wiedzy dotyczącej wsparcia designu i związanych z projektowaniem polityk na poziomie regionalnym i krajowym. Instytucja ta zajmuje się też programami dotyczącymi projektowania usług publicznych, do których zalicza się m.in. śląskie badanie.

"Design nie jest produktem, lecz procesem. To element polepszania jakości życia. Dawniej nasz pogląd o designie zakładał, że to jakieś połączenie przedsiębiorcy i projektanta. To jest jednak zdecydowanie szersze pojęcie: to nie tylko ergonomia, ale cały sposób myślenia" - podkreślił w czwartek wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski.

"Design do usług!" to jedno z zadań projektu "Design Silesia" realizowanego od września 2010 r. przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Partnerami Urzędu są w tym projekcie katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA