REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszył projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska"

REKLAMA

105 szkół, po trzy z każdego powiatu w Wielkopolsce, bierze udział w projekcie "eSzkoła - Moja Wielkopolska". Przez trzy lat uczniowie tych szkół z wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych będą realizować innowacyjne zajęcia pozalekcyjne.

Trzy szkoły z każdego powiatu, jedno liceum i dwa gimnazja, przez trzy lat będzie realizowało projekty edukacyjne, które mają uzupełnić normalną szkolną naukę. Programem objętych jest 1050 nauczycieli i prawie 9,5 tys. uczniów. W jego ramach będzie zorganizowanych dodatkowych 60 godzin pozalekcyjnych i 32 wykłady.

REKLAMA

Każda szkoła uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu, zostanie wyposażana w kilka laptopów i tabletów oraz elektroniczną tablicę. Projekty będą realizowana poprzez stworzoną na potrzeby projektu platformę edukacyjna.

To trzyletnie działanie ma doprowadzić do powstania i upowszechnienia projektu e-szkoły na terenie całego województwa, który obejmie w przyszłości wszystkie wielkopolskie placówki edukacyjne.

REKLAMA

"Jego głównym celem jest wdrożenie do 2014 roku w szkołach województwa wielkopolskiego nauki metodą projektową i korzystania na lekcjach z nowoczesnego sprzętu, m.in. tabletów, tablic interaktywnych i komputerów. Dzięki połączeniu szkół za pomocą jednej sieci internetowej powstanie Wielkopolski Grid Edukacyjny - centrum wymiany doświadczeń oraz wiedzy między uczniami i nauczycielami" - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Joanna Ganowicz.

Prace nad projektami, mają koordynować nauczyciele ochotnicy, którzy będą mogli korzystać ze wsparcia metodologicznego opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Naukowcy przygotują wykłady, które będą na żywo, w jakości HD, transmitowane do współpracujących z nami szkół. Tematy wykładów będą związane z tematyką realizowanych przez uczniów programów" - powiedział profesor Stanisław Dylak koordynator projektu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"eSzkoła - Moja Wielkopolska" jest jednocześnie konkursem na najlepszy projekt matematyczno-przyrodniczy. Uczniowie sami ustalają jego temat i do końca roku szkolnego pracują nad nim podczas zajęć pozalekcyjnych. Tematy mogą być dowolne - od skonstruowania samochodu po wykonanie pracy o sieciach naukowych - wszystko zależy od pomysłowości uczniów.

Zamów czasopismo: Poradnik Oświatowy >>

Projekt ma również przybliżyć uczniom wiadomości o Wielkopolsce. W interaktywnej grze "Globtroter: poznaj Wielkopolskę" każdy uczeń wcieli się w rolę podróżnika, który odkrywa region. W zależności od tego, w jakiej miejscowości znajdzie się w grze, odpowie na pytania związane z okolicą i projektem przygotowanym przez zespoły projektowe z danego powiatu.

Projekt ma zmienić wizerunek polskiej szkoły. Jego twórcy pragną, aby wychodziła ona naprzeciw potrzebom i pragnieniom uczniów oraz pozwalała kształtować ich kreatywność.

REKLAMA

"Dziś uczeń nie chce się dowiedzieć w szkole, co to jest Kilimandżaro, bo on to znajduje w internecie, w szkole chce się dowiedzieć czegoś, co będzie mu pozwalało na rozwinięcie swoich zainteresowań i nasz program to umożliwi" - dodał prof. Dylak.

Projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska" realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt projektu wynosi 28 milionów złotych, z czego 85 proc. pochodzi z kasy UE a reszta z budżetu państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA