REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorskie: Prezydent Starogardu Gd. pozostaje na stanowisku

REKLAMA

Prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz pozostaje na swoim stanowisku. Niedzielne referendum w sprawie jego odwołania okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

W referendum wzięło udział 4090 osób - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. referendum Magdalena Wodzik. Aby głosowanie było ważne musiało w nim uczestniczyć co najmniej 7135 mieszkańców.

REKLAMA

Wodzik powiedziała, że "wśród osób, które wzięły udział w referendum, 3898 było za odwołaniem Stachowicza ze stanowiska prezydenta miasta, a 157 było przeciw". 35 głosów było nieważnych. Poinformowała, że referendum przebiegało spokojnie.

REKLAMA

Inicjatorem referendum była pięcioosobowa grupa młodych mieszkańców Starogardu Gd., na czele której stał 32-letni Marcin Wichert. Przeciwnicy Stachowicza zarzucali mu, "miasto pod jego rządami nie rozwija się (...) młodzi ludzie uciekają z miasta i szukają pracy np. w Trójmieście".

Edmund Stachowicz powiedział PAP, że "wyniki referendum go umacniają, bo ma teraz jeszcze silniejszy mandat niż w wyborach w 2010". Uważa, że "wynik tylko potwierdza, że społeczność lokalna nie dała się zwieść różnym rzekomym zarzutom i nie uwierzyła hasłom podawanym przez inicjatorów referendum". Zaznaczył, że "ma pełną świadomość, że trzeba szukać porozumienia za wszelką cenę".

Zapowiedział, że "będzie próbował poukładać relacje z radnymi i dokonać korekty pewnych przedsięwzięć". Nie chciał mówić, o jakie projekty chodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marcin Wichert komentując wyniki referendum powiedział PAP, że "widocznie, według większości mieszkańców, w Starogardzie Gd. żyje się dobrze". Zwrócił uwagę, że "jeśli Stachowicz będzie rządził miastem tak, jak podczas kampanii referendalnej, to będzie dobrze". Przyznał, że "referendum zmobilizowało prezydenta" i ma nadzieję, że "będzie tak rządził do końca kadencji i to też jest sukces inicjatywy".

REKLAMA

W ostatnich wyborach samorządowych w 2010 r. Stachowicz (Komitet Wyborczy Wyborców Edmunda Stachowicza) pokonał w II turze wyborów prezydenckich kandydata PO Patryka Gabriela. Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta Starogardu Gd. rozpoczęła się w listopadzie 2011 r., po tym, gdy Stachowicz zdecydował o reorganizacji stołówek szkolnych.

W 21-osobowej Radzie Miasta Starogardu Gd., Platforma Obywatelska ma 10 radnych, "Stowarzyszenie Kociewskie" oraz Prawo i Sprawiedliwość - po 4 radnych, KWW Edmunda Stachowicza reprezentują 3 osoby.

Edmund Stachowicz urodził się 28 lutego 1948 r. w Tczewie. Jest z wykształcenia politologiem. W 1980 r. ukończył studia na Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR, a następnie magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem PZPR od 1972 r. do rozwiązania partii. Był posłem SLD w kadencji 2001-2005. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego SLD w Gdańsku.

Stachowicz jest jedynym, oprócz Macieja Kobylińskiego w Słupsku, prezydentem miasta w Pomorskiem, będącym członkiem SLD.

Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad 4800 mieszkańców. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach w 2010 r., czyli 7135 mieszkańców. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA