reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pomorskie: Prezydent Starogardu Gd. pozostaje na stanowisku

Pomorskie: Prezydent Starogardu Gd. pozostaje na stanowisku

Prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz pozostaje na swoim stanowisku. Niedzielne referendum w sprawie jego odwołania okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

W referendum wzięło udział 4090 osób - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. referendum Magdalena Wodzik. Aby głosowanie było ważne musiało w nim uczestniczyć co najmniej 7135 mieszkańców.

Wodzik powiedziała, że "wśród osób, które wzięły udział w referendum, 3898 było za odwołaniem Stachowicza ze stanowiska prezydenta miasta, a 157 było przeciw". 35 głosów było nieważnych. Poinformowała, że referendum przebiegało spokojnie.

Inicjatorem referendum była pięcioosobowa grupa młodych mieszkańców Starogardu Gd., na czele której stał 32-letni Marcin Wichert. Przeciwnicy Stachowicza zarzucali mu, "miasto pod jego rządami nie rozwija się (...) młodzi ludzie uciekają z miasta i szukają pracy np. w Trójmieście".

Edmund Stachowicz powiedział PAP, że "wyniki referendum go umacniają, bo ma teraz jeszcze silniejszy mandat niż w wyborach w 2010". Uważa, że "wynik tylko potwierdza, że społeczność lokalna nie dała się zwieść różnym rzekomym zarzutom i nie uwierzyła hasłom podawanym przez inicjatorów referendum". Zaznaczył, że "ma pełną świadomość, że trzeba szukać porozumienia za wszelką cenę".

Zapowiedział, że "będzie próbował poukładać relacje z radnymi i dokonać korekty pewnych przedsięwzięć". Nie chciał mówić, o jakie projekty chodzi.

Marcin Wichert komentując wyniki referendum powiedział PAP, że "widocznie, według większości mieszkańców, w Starogardzie Gd. żyje się dobrze". Zwrócił uwagę, że "jeśli Stachowicz będzie rządził miastem tak, jak podczas kampanii referendalnej, to będzie dobrze". Przyznał, że "referendum zmobilizowało prezydenta" i ma nadzieję, że "będzie tak rządził do końca kadencji i to też jest sukces inicjatywy".

W ostatnich wyborach samorządowych w 2010 r. Stachowicz (Komitet Wyborczy Wyborców Edmunda Stachowicza) pokonał w II turze wyborów prezydenckich kandydata PO Patryka Gabriela. Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta Starogardu Gd. rozpoczęła się w listopadzie 2011 r., po tym, gdy Stachowicz zdecydował o reorganizacji stołówek szkolnych.

W 21-osobowej Radzie Miasta Starogardu Gd., Platforma Obywatelska ma 10 radnych, "Stowarzyszenie Kociewskie" oraz Prawo i Sprawiedliwość - po 4 radnych, KWW Edmunda Stachowicza reprezentują 3 osoby.

Edmund Stachowicz urodził się 28 lutego 1948 r. w Tczewie. Jest z wykształcenia politologiem. W 1980 r. ukończył studia na Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR, a następnie magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem PZPR od 1972 r. do rozwiązania partii. Był posłem SLD w kadencji 2001-2005. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego SLD w Gdańsku.

Stachowicz jest jedynym, oprócz Macieja Kobylińskiego w Słupsku, prezydentem miasta w Pomorskiem, będącym członkiem SLD.

Pod wnioskiem o referendum podpisało się ponad 4800 mieszkańców. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach w 2010 r., czyli 7135 mieszkańców. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama