Dolnośląskie: Polacy i Czesi chcą wspólnie zdobywać unijne środki
REKLAMA
Polsko-czeska współpraca transgraniczna była tematem konferencji, która we wtorek odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
REKLAMA
W styczniu 2012 r. dziewięć jednostek samorządowych usytuowanych po obu stronach polsko-czeskiej granicy rozpoczęło opracowywanie strategii współpracy transgranicznej. W projekcie oprócz województwa dolnośląskiego biorą udział kraje (odpowiednik polskiego województwa w Czechach i Słowacji): kralovohradecki, liberecki, ołomuniecki i pardubicki. Do projektu włączono również polskie i czeskie części euroregionów Nysa i Glacensis.
REKLAMA
Celem przedsięwzięcia ma być utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). "EUWT umożliwia finansowanie różnego rodzaju projektów ze środków europejskich, kiedy nie będziemy mogli korzystać, bądź (będziemy mogli) korzystać w ograniczonym stopniu z funduszu spójności" - powiedział PAP wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak.
Wicemarszałek poinformował, że porozumienie o powołaniu EUWT powinno zostać podpisane na przełomie 2013 i 2014 r. Dzięki temu polscy i czescy partnerzy będą mogli korzystać z pieniędzy europejskich w latach 2014-2020. "Te pieniądze będą mogły być wykorzystane na rożnego rodzaju projekty, tak jak dziś fundusze na współpracę transgraniczną" - mówił Łużniak.
Zdaniem wicemarszałka istotnym obszarem, na który można by pozyskiwać pieniądze w ramach EUWT, jest rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i turystycznej na pograniczu polsko-czeskim. "Pozwoli to nam na lepsze sprzedawanie naszych walorów turystycznych, ponieważ oferta, którą ma strona czeska i polska, wzajemnie się uzupełniają. Na przykład Czesi mają lepsze skocznie narciarskie, a my trasy biegowe" - powiedział wicemarszałek.
Na podobnym etapie co na Dolnym Ślasku są prace nad utworzeniem EUWT na granicy polsko-czesko-słowackiej, w którego skład wejdą województwo opolskie i śląskie, kraj morawsko-śląski z Czech oraz kraj żyliński ze Słowacji. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA