REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy: konieczna melioracja wokół wyrobiska w Piasecznie

REKLAMA

Budowa systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie powinna być finansowana z budżetu państwa - uważają świętokrzyscy samorządowcy. Inwestycja jest konieczna dla zabezpieczenia przed podtopieniami terenów rolniczych trzech gmin powiatu sandomierskiego.

Rekultywację posiarkowego wyrobiska, stopniowo wypełnianego wodą, prowadzi od 2004 r. Kopalnia Siarki "Machów" S.A.- spółka Skarbu Państwa - dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Świętokrzyscy samorządowcy obawiają się, że do czasu planowanego na koniec 2013 r. zakończenia działalności firmy, nie zostanie wykonany system melioracyjny wokół zbiornika - nie może być bowiem finansowany z NFOŚiGW. Jego budowa ma pomóc w odprowadzaniu podnoszących się wód gruntowych, które mogą podtapiać ok. 4 tys. ha sąsiadujących z wyrobiskiem terenów rolnych w gminach: Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak powiedział, że jednym z pomysłów na finansowanie i zarządzanie inwestycją jest jej włączenie do rządowego "Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły".

REKLAMA

"Podczas poświęconej programowi konferencji, która w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Sandomierzu, pozytywnie do tej kwestii odnieśli się autorzy programu. Teren mógłby podlegać Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie" - dodał Masternak.

Starosta, włodarze trzech zagrożonych podtopieniami gmin oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w połowie marca rozmawiali o dalszej rekultywacji wyrobiska z wiceministrem skarbu, Janem Burym. Masternak tłumaczył, że samorządowcy w swoim stanowisku podnosili, aby prace związane z melioracją były finansowane z budżetu państwa i nadzorowane przez państwową instytucję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O sytuacji w Piasecznie mają także debatować podczas najbliższego posiedzenia radni sejmiku województwa świętokrzyskiego.

"Przedstawiciele Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska będą chcieli zaproponować sejmikowi przyjęcie stanowiska dotyczącego konieczności dalszego finansowania prac rekultywacyjnych przez państwo. Pismo będzie potem przesłane do szefów resortów: skarbu, finansów, gospodarki i środowiska" - powiedział PAP Kazimierz Kotowski z zarządu województwa.

REKLAMA

Prezes zarządu Kopalni Siarki "Machów" Zbigniew Buczek tłumaczył w rozmowie z PAP, że aby odprowadzać wody gruntowe w okolicach Piaseczna, trzeba zbudować system melioracyjno-drenażowy, składający się z sieci rowów i przepompowni. Dotychczasowa rekultywacja posiarkowego wyrobiska polegała m.in. na porządkowaniu i wyprofilowaniu okalającej zagłębienie skarpy.

"Przywrócenia właściwości terenu sprzed działalności górniczej w Piasecznie i okolicach wiązałby się z katastrofą. Dawniej były to tereny podmokłe - z bagnami, stawami i jeziorem. Gdy pracowała kopalnia, wody gruntowe były odpompowywane, a osuszony zagospodarowano" - powiedział Buczek.

Autopromocja

Prezes dodał, że ze środków NFOŚiGW można finansować jedynie doprowadzenie okolicznych terenów do stanu pierwotnego, a nie prace melioracyjne. Koszt budowy system nawodnieniowego na tych terenach szacuje się nawet na ok. 100 mln zł.

Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos poinformowała, że przedstawiciele resortu uczestniczą w prowadzonych w Ministerstwie Gospodarki konsultacjach z NFOŚiGW i Kopalnią Siarki "Machów" ws. prowadzonego przez firmę programu likwidacji zakładów górniczych. Rozmowy dotyczą także zapewnienia dalszego finansowania prac.

"Na tym etapie nie jest możliwe określenie, czy konieczne będą prace melioracyjne czy też utrzymywanie wody w wyrobisku na odpowiednim poziomie" - tłumaczyła Kobos.

Do resortu skarbu wpłynął też wniosek prezydenta Tarnobrzega w sprawie komunalizacji akcji kopalni. Wniosek ten jest rozpatrywany i konsultowany z resortem gospodarki i NFOŚiGW.

Kopalnia Siarki "Machów" S.A. z siedzibą w Tarnobrzegu prowadzi prace rekultywacyjne na terenie dawnych odkrywkowych kopalni siarki w województwach świętokrzyskim i podkarpackim, w wyrobiskach pokopalnianych: Machów, Piaseczno, Jeziórko i Basznia.

Eksploatację złóż siarki metodą w wyrobisku "Piaseczno" prowadzono w latach w 1958-1971 r., a w wyrobisku "Machów" w latach 1970-1992. W miejscu wyrobiska "Machów", zlokalizowanego po prawej stronie Wisły, utworzono zbiornik wodny o powierzchni 500 ha.

Wyrobisko po kopalni w Piasecznie powstało po lewej stronie Wisły, dwa kilometry od koryta rzeki. W efekcie rekultywacji, ma powstać zbiornik wodny o powierzchni 160 ha.

Na terenach sąsiadujących z wyrobiskiem w Piasecznie od kilkudziesięciu lat funkcjonują specjalistyczne gospodarstwa sadownicze - głównie z jabłoniami i wiśniami - oraz warzywne, w których uprawia się przede wszystkim pomidory.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    REKLAMA

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

    Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

    REKLAMA

    MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

    Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

    Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

    REKLAMA