REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy: konieczna melioracja wokół wyrobiska w Piasecznie

REKLAMA

Budowa systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie powinna być finansowana z budżetu państwa - uważają świętokrzyscy samorządowcy. Inwestycja jest konieczna dla zabezpieczenia przed podtopieniami terenów rolniczych trzech gmin powiatu sandomierskiego.

Rekultywację posiarkowego wyrobiska, stopniowo wypełnianego wodą, prowadzi od 2004 r. Kopalnia Siarki "Machów" S.A.- spółka Skarbu Państwa - dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Świętokrzyscy samorządowcy obawiają się, że do czasu planowanego na koniec 2013 r. zakończenia działalności firmy, nie zostanie wykonany system melioracyjny wokół zbiornika - nie może być bowiem finansowany z NFOŚiGW. Jego budowa ma pomóc w odprowadzaniu podnoszących się wód gruntowych, które mogą podtapiać ok. 4 tys. ha sąsiadujących z wyrobiskiem terenów rolnych w gminach: Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak powiedział, że jednym z pomysłów na finansowanie i zarządzanie inwestycją jest jej włączenie do rządowego "Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły".

REKLAMA

"Podczas poświęconej programowi konferencji, która w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Sandomierzu, pozytywnie do tej kwestii odnieśli się autorzy programu. Teren mógłby podlegać Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie" - dodał Masternak.

Starosta, włodarze trzech zagrożonych podtopieniami gmin oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w połowie marca rozmawiali o dalszej rekultywacji wyrobiska z wiceministrem skarbu, Janem Burym. Masternak tłumaczył, że samorządowcy w swoim stanowisku podnosili, aby prace związane z melioracją były finansowane z budżetu państwa i nadzorowane przez państwową instytucję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O sytuacji w Piasecznie mają także debatować podczas najbliższego posiedzenia radni sejmiku województwa świętokrzyskiego.

"Przedstawiciele Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska będą chcieli zaproponować sejmikowi przyjęcie stanowiska dotyczącego konieczności dalszego finansowania prac rekultywacyjnych przez państwo. Pismo będzie potem przesłane do szefów resortów: skarbu, finansów, gospodarki i środowiska" - powiedział PAP Kazimierz Kotowski z zarządu województwa.

REKLAMA

Prezes zarządu Kopalni Siarki "Machów" Zbigniew Buczek tłumaczył w rozmowie z PAP, że aby odprowadzać wody gruntowe w okolicach Piaseczna, trzeba zbudować system melioracyjno-drenażowy, składający się z sieci rowów i przepompowni. Dotychczasowa rekultywacja posiarkowego wyrobiska polegała m.in. na porządkowaniu i wyprofilowaniu okalającej zagłębienie skarpy.

"Przywrócenia właściwości terenu sprzed działalności górniczej w Piasecznie i okolicach wiązałby się z katastrofą. Dawniej były to tereny podmokłe - z bagnami, stawami i jeziorem. Gdy pracowała kopalnia, wody gruntowe były odpompowywane, a osuszony zagospodarowano" - powiedział Buczek.

Prezes dodał, że ze środków NFOŚiGW można finansować jedynie doprowadzenie okolicznych terenów do stanu pierwotnego, a nie prace melioracyjne. Koszt budowy system nawodnieniowego na tych terenach szacuje się nawet na ok. 100 mln zł.

Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos poinformowała, że przedstawiciele resortu uczestniczą w prowadzonych w Ministerstwie Gospodarki konsultacjach z NFOŚiGW i Kopalnią Siarki "Machów" ws. prowadzonego przez firmę programu likwidacji zakładów górniczych. Rozmowy dotyczą także zapewnienia dalszego finansowania prac.

"Na tym etapie nie jest możliwe określenie, czy konieczne będą prace melioracyjne czy też utrzymywanie wody w wyrobisku na odpowiednim poziomie" - tłumaczyła Kobos.

Do resortu skarbu wpłynął też wniosek prezydenta Tarnobrzega w sprawie komunalizacji akcji kopalni. Wniosek ten jest rozpatrywany i konsultowany z resortem gospodarki i NFOŚiGW.

Kopalnia Siarki "Machów" S.A. z siedzibą w Tarnobrzegu prowadzi prace rekultywacyjne na terenie dawnych odkrywkowych kopalni siarki w województwach świętokrzyskim i podkarpackim, w wyrobiskach pokopalnianych: Machów, Piaseczno, Jeziórko i Basznia.

Eksploatację złóż siarki metodą w wyrobisku "Piaseczno" prowadzono w latach w 1958-1971 r., a w wyrobisku "Machów" w latach 1970-1992. W miejscu wyrobiska "Machów", zlokalizowanego po prawej stronie Wisły, utworzono zbiornik wodny o powierzchni 500 ha.

Wyrobisko po kopalni w Piasecznie powstało po lewej stronie Wisły, dwa kilometry od koryta rzeki. W efekcie rekultywacji, ma powstać zbiornik wodny o powierzchni 160 ha.

Na terenach sąsiadujących z wyrobiskiem w Piasecznie od kilkudziesięciu lat funkcjonują specjalistyczne gospodarstwa sadownicze - głównie z jabłoniami i wiśniami - oraz warzywne, w których uprawia się przede wszystkim pomidory.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA