reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: Stypendia dla doktorantów na innowacyjne badania

Podlaskie: Stypendia dla doktorantów na innowacyjne badania

32 doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku prowadzących badania, które przyczynią się do rozwoju województwa podlaskiego, otrzymało stypendia naukowe, po 3,5 tys. zł netto miesięcznie. Pieniądze z programu unijnego mają pomóc im w pracy nad doktoratami.

Stypendia wypłacane są od kwietnia przez najbliższy rok, w ramach projektu białostockiej uczelni "Podlaski Fundusz Stypendialny". Finansowany jest on z unijnych funduszy, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Biorą w nim udział studenci studiów doktoranckich, a także osoby, które mają otwarty przewód doktorski na Uniwersytecie w Białymstoku.

Jak wyjaśnił PAP prorektor ds. ekonomicznych i kontaktów z regionem białostockiej uczelni, przewodniczący komisji stypendialnej, dr hab. Marek Proniewski, stypendia zostały przyznane osobom, których prace są istotne z punktu Regionalnej Strategii Innowacji, czyli w takich dziedzinach jak matematyka, fizyka, informatyka, ekonomia i socjologia.

Komisja oceniała m.in. temat pracy, który musiał być innowacyjny, a projekt badawczy - zgodny ze regionalną strategią. Punkty otrzymywało się też za udział w konferencjach, publikacje naukowe i rozmowę kwalifikacyjną.

Proniewski zaznaczył, że stypendia mają "zwiększyć efektywność pracy badawczej". Mogą być przeznaczone na zakup potrzebnych materiałów, np. książki czy oprogramowanie, a także na udział w konferencjach.

Oprócz stypendiów, w ramach projektu doktoranci otrzymają możliwość wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących m.in. komercjalizacji wiedzy. Przewidziane są też spotkania z przedsiębiorcami z regionu. Proniewski uważa, że będzie to okazja do wymiany doświadczeń pracodawców i doktorantów, a także do nawiązania współpracy. Widzi w tym szansę na rozwój regionu.

Doktorantka wydziału ekonomii i zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku, Paulina Tumiel, w swojej pracy zajmuje się wpływem wzornictwa na wzrost konkurencyjności gospodarki Polski. Uważa, że w kraju wzornictwo wciąż jest niedoceniane. A - jak zauważyła - w krajach, gdzie wzornictwo ma swoją tradycję, jak Wielka Brytania czy kraje skandynawskie, zauważa się wzrost ekonomiczny. Tumiel wyraziła nadzieję, że jej praca uświadomi przedsiębiorcom z regionu, że wzornictwo ma znaczenie i można na nim zarabiać.

Doktorantka tego samego wydziału, Anna Boruch, powiedziała PAP, że w swojej pracy bada, jakie znaczenie ma budowa stadionów na Mistrzostwa Europy dla rozwoju regionu. Na przykładzie Portugalii, Austrii i Szwajcarii (krajów, gdzie ME w piłce nożnej odbyły się w przeszłości) chce pokazać, jaki rozwój tej infrastruktury jest efektywny, a jaki nie.

Z jej dotychczasowych badań wynika, że w tych krajach, w mniejszych regionach, gdzie nie odbywały się mecze, rozwijała się turystyka i przemysł, który np. dostarczał potrzebnych materiałów do budowy stadionów. Natomiast w dużych miastach, kilka lat po mistrzostwach, często trzeba było rozbierać stadiony, bo były zbyt drogie w utrzymaniu.

Praca Katarzyny Niziołek z Instytutu Socjologii dotyczy z kolei sztuki społecznej. Doktorantka powiedziała PAP, że interesują ją takie działania, które są artystyczne i jednocześnie angażują w to społeczeństwo. Wyjaśniła, że jej praca ma popularyzować i opisywać zjawiska, które do tej pory nie były opisywane w socjologii, a są ważne dla społeczeństwa. Uważa, że w jej pracy społecznicy i aktywiści z regionu mogą znaleźć inspiracje do swoich działań.

źródło: PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama