reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Do historycznego centrum Gdańska wraca bruk: jest już na 917 ulicach

Do historycznego centrum Gdańska wraca bruk: jest już na 917 ulicach

Podwale Grodzkie to kolejna gdańska ulica, na której dotychczasowy asfalt zostanie zastąpiony brukiem. Prace rozpoczęły się w środę. W tej chwili w mieście jest już w sumie 917 brukowanych ulic.

O rozpoczęciu prac na ul. Podwale Grodzkie biegnącej przed gdańskim Dworcem Głównym, poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek. Zwykle przy okazji tego typu prac wykonuje się też równolegle kosztowne wymiany biegnących pod nawierzchnią instalacji, w tym przypadku nie będzie to jednak konieczne i na wykonanie prac powinno wystarczyć kilka dni.

Podwale Grodzkie będzie już 918. ulicą Gdańska z brukową nawierzchnią.

Prace nad przywracaniem w mieście bruku zaczęły się przed 15 laty. Wówczas to - w 1997 roku Zarząd Dróg i Zieleni zdecydował o wybrukowaniu ul. Szafarnia. Od tego czasu co roku systematycznie kamienie pojawiają się na kolejnych historycznych ulicach miasta, głównie w okolicach Głównego i Starego Miasta.

"Łączna długość 917 brukowanych gdańskich ulic i uliczek to prawie 47 km" - powiedziała PAP Kaczmarek dodając, że nawierzchnia z kamienia pokrywa przede wszystkim trakty Głównego Miasta, w tym ulice: Piwną, Chlebnicką, Tkacką, Kaletniczą, Pończoszników, Mariacką, Dzianą i Św. Ducha.

W najbliższych planach Zarządu Dróg i Zieleni jest wyłożenie kamiennymi kostkami Targu Rybnego, Podwala Staromiejskiego oraz ul. Wartkiej. "Na razie brak jednak terminów realizacji tych inwestycji, rozpoczniemy je, gdy znajdą się finanse" - wyjaśniła Kaczmarek.

Kamienie pokrywające historyczne gdańskie ulice pochodzą głównie z odzysku. W dużej mierze - od 50 do 70 procent - jest to kostka ukryta dotąd na danej ulicy pod warstwą asfaltu. Braki uzupełnia się kamieniami pochodzącymi z innych ulic Gdańska, gdzie - z różnych względów - są one usuwane na stałe i zastępowane inną nawierzchnią. "Jeśli robimy gdzieś remont i natykamy się na materiał do ponownego wykorzystania, to jest on segregowany i przechowywany w naszym magazynie" - powiedziała Kaczmarek.

Kaczmarek zastrzegła, że trudno jest oszacować wielkość nakładów, jakie pochłonęła zmiana nawierzchni na gdańskich ulicach. "Ze względu na towarzyszące tym pracom kosztowne wymiany podziemnych instalacji, sumy te idą w dziesiątki milionów złotych" - zaznaczyła.

Zapytana o powody, dla których reprezentowana przez nią miejska spółka przywraca bruk na gdańskich ulicach, Kaczmarek odpowiedziała, że jest to chęć przywrócenia historycznego charakteru ścisłemu centrum Gdańska za pomocą "klasycznego i ponadczasowego materiału". (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama