REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie: Dialog sposobem na minimalizowanie konfliktów w sprawie likwidacji szkół

REKLAMA

Rzetelny dialog samorządów z rodzicami, nauczycielami i związkami zawodowymi ma być sposobem na zminimalizowanie konfliktów związanych z likwidowaniem szkół - to główne wnioski z posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

REKLAMA

Tylko odpowiednio wcześniej rozpoczęte konsultacje w sprawie planowanej likwidacji placówki i przedstawianie racjonalnych argumentów na spotkaniach z dyrekcją szkoły, radą pedagogiczną i radą rodziców mogą pomóc uniknąć tak gorących sytuacji, jakie miały miejsce po podjęciu przez niektóre opolskie samorządy uchwał w sprawie likwidacji szkół, np. w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMA

Zdaniem jednego z rodziców z Kędzierzyna-Koźla na posiedzeniu opolskiej Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS), w której wzięli udział samorządowcy, związkowcy, przedstawiciele oświaty i urzędnicy, takiej rozmowy zabrakło w przypadku trzech likwidowanych w Kędzierzynie-Koźlu placówek. "Konsultacji społecznych nie było, a Rada Miasta na dwa dni przed upływem ustawowego terminu przyjęła uchwałę intencyjną o likwidacji" - powiedział rodzic Krzysztof Zachowski. "Rozumiemy trudną sytuację demograficzną, ale nie godzimy się na brak konsultacji i zaskakiwanie nas takimi informacjami" - dodał.

REKLAMA

Nadzór wojewody poinformował, że w przypadkach budzących wątpliwości można wnieść skargę na sposób przeprowadzenia likwidacji. Rodzice mogą się też włączyć w proces sądowy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. By to zrobić muszą najpierw wystosować do samorządu likwidującego szkołę wniosek o weryfikację tej decyzji. "Nie wiedzieliśmy, że jest taka możliwość. Na pewno ją rozważymy" - zapowiedział Krzysztof Zachowski.

Uczestnicy WKDS rozważali co zrobić, by w przyszłości uniknąć tego typu konfliktów przy likwidacji szkół, do czego może dochodzić ze względu na malejącą liczbę dzieci na wszystkich szczeblach edukacji. Z prognoz opolskich demografów obecnych na posiedzeniu Komisji wynika, że kryzys demograficzny jest i będzie się pogłębiał. Dr Kazimierz Szczygielski tłumaczył, że w Polsce ciągle spada liczba ludności w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym - czyli dzieci i młodzieży. Zdaniem naukowca sytuacja demograficzna na Opolszczyźnie jest jeszcze gorsza i będzie się pogłębiać. Wśród przyczyn kryzysu demograficznego w regionie prof. Romuald Jończy wymienił małą dzietność, emigrację oraz wyjazdy młodzieży do innych regionów i miast, głównie Wrocławia, gdzie można znaleźć bardziej atrakcyjną pracę.

Podczas posiedzenia WKDS zwołanego przez wojewodę opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego urzędniczki miejskiego wydziału oświaty wyjaśniały, jak odpowiednio wcześniej przeprowadzono likwidację trzech placówek w mieście. Zasugerowały, że choć ustawowy termin podjęcia uchwał intencyjnych mija z końcem lutego, to dobrze jest taką uchwałę skierować do Rady Miasta już w grudniu poprzedniego roku. "Wtedy jest odpowiednio dużo czasu, by powiadomić kuratora i rodziców, a trzeba pamiętać że informacja musi dotrzeć do obojga rodziców każdego z dzieci" - zaznaczyły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele związków zawodowych z kolei stwierdzili, że wojewódzki kurator oświaty powinien mieć wiążący, a nie tylko opiniujący głos w sprawie likwidacji. "Poprawiłoby to racjonalność tak trudnych decyzji" - powiedziała Wanda Sobiborowicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy apelowali też o nadzór wojewody nad likwidacją placówek. "Taki nadzór jest prowadzony na bieżąco" - zapewnił Ryszard Wilczyński. "Wojewódzki kurator oświaty analizuje zasadność każdej uchwały intencyjnej, a w razie skarg na nieprawidłowości przy procedurze likwidacji sprawdzamy dany przypadek bardzo wnikliwie" - dodał wojewoda.

Opolskie samorządy podjęły do połowy marca uchwały intencyjne w sprawie likwidacji 117 szkół w regionie. 88 z nich dotyczy szkół ponadgimnazjalnych, co wynika z nowych przepisów dotyczących szkolnictwa ponadgimnazjalnego zawodowego. Ma być też zlikwidowanych 8 przedszkoli, 16 szkół podstawowych i 5 gimnazjów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA