reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Euro 2012: w Poznaniu inwestycje na finiszu

Euro 2012: w Poznaniu inwestycje na finiszu

Najbardziej zagrożone i niezwykle ważne inwestycje dla Poznania na Euro 2012 - dworzec kolejowy oraz nowy terminal lotniska - na 30 dni przed mistrzostwami są praktycznie na finiszu. W maju sporo prac czeka w otoczeniu wokół stadionu oraz związanych ze strefą kibica.

"Jesteśmy gotowi na 95 procent, zostało nam 5 proc. na ostatnie cztery tygodnie. Mam nadzieję, że zrealizujemy wszystko, bo nawet jeden brakujący procent może być newralgiczny. Według moich informacji za 30 dni będziemy w pełni gotowi" - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Mocnym atutem stolicy Wielkopolski jest Stadion Miejski. A to ze względu na to, że jako pierwsza z czterech polskich aren została oddana do użytku (wrzesień 2010) i wielokrotnie została przetestowana przy komplecie publiczności. Zmodernizowany nakładem blisko 750 mln złotych obiekt może pomieścić 43 tysiące kibiców, ale na mecze Euro jego pojemność zostanie ograniczona do 41 tys.

Jak poinformował prezes spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński, na obiekcie trwają prace kosmetyczne. "Zostały zakończone prace przy budowie 34 kiosków gastronomicznych i - zgodnie z umową - przekazane operatorowi stadionu do ich urządzenia. Zostały wykonany również instalacje związane z doprowadzeniem prądu, wody i kanalizacji w miejsca, gdzie powstaną namioty prasowe, dla sponsorów i VIP-ów oraz obsługi technicznej imprezy" - powiedział PAP Dembiński.

4 maja rozpocznie się kolejna, ostatnia przed Euro wymiana murawy. Prace wykona firma Greenboss, a koszt nowego boiska to ok.450 tysięcy złotych.

Stadion zostanie przejęty przez UEFA 11 maja, ale przedstawiciele europejskiej centrali piłkarskiej już wykonują prace związane z przygotowaniem obiektu do turnieju. Obecnie trwa budowa miasteczka i pawilonów dla obsługi telewizyjnej.

W połowie maja rozpocznie się budowa oficjalnej strefy kibica zlokalizowanej na Placu Wolności i Al. Marcinkowskiego. Operatorem zostało konsorcjum Innovations i My Music Group, które zrealizuje przedsięwzięcie za 18 mln złotych.

Powierzchnia fan zone wyniesie 17 tys. mkw., a według prognoz odwiedzi ją średnio 18 tys. osób dziennie. Maksymalnie pomieści 30 tysięcy fanów, dla których przygotowane zostaną trybuny na 2 tysiące miejsc. Mecze będzie można oglądać na głównym telebimie o powierzchni 100 mkw., trzech mniejszych (28 mkw.) oraz na 30 ekranach 42-calowych.

"Strefa kibica, zaraz po stadionie, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w mieście. Dokładamy starań, by była ona wyjątkowa. To, jak będziemy mówić o strefie już teraz, jak będziemy się w niej bawić, zdecyduje o wizerunku Poznania w Europie i na świecie. Mam ogromną nadzieję, że wszyscy pokażemy miasto w taki sposób, w jaki chcielibyśmy, by było ono zapamiętane" - mówił pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012 Michał Prymas.

Przed Euro miasto czeka wielkie sprzątanie. Zostaną wyczyszczone: jedna z głównych ulic św. Marcin, deptak miejski - ul. Półwiejska i uliczki okalające Stary Rynek. Trwa już natomiast czyszczenie membrany, stanowiącej zadaszenie Stadionu Miejskiego. Nie była ona myta od blisko dwóch lat i z białego zmieniła kolor na brudno-szary. Prace na wysokościach wykonują alpiniści, którzy mają do wyczyszczenia 5,5 ha powierzchni.

Nie ma zagrożenia z dotrzymaniem terminów przy rozbudowie portu lotniczego i budowie nowego dworca kolejowego. Na poznańskiej Ławicy nowa część terminala, nowa droga kołowania i rozbudowana płyta postojowa czekają na przyjęcie pierwszych samolotów i pasażerów.

"Obecnie w nowej części terminala trwa proces przejmowania obiektu od generalnego wykonawcy, jak również fazy testowe systemów terminalowych, wykonywane przez funkcjonujące w porcie służby; przed terminalem trwają prace budowlane przy rozbudowie układu komunikacyjnego. Oficjalne otwarcie nowej strefy przylotów odbędzie się pod koniec maja" - powiedziała rzeczniczka poznańskiego portu lotniczego Hanna Surma.

Budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien przyjąć pierwszych pasażerów na przełomie maja i czerwca, a więc tuż przed Euro 2012. Formalne przekazanie budynku właścicielowi - spółce PKP S.A. ma nastąpić 27 maja. Jeszcze przed Euro zaplanowano oficjalną uroczystość otwarcia dworca Poznań Główny.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama