Nowe ulgi na przejazd publicznym transportem zbiorowym! Kto może korzystać z ulgowych przejazdów?
REKLAMA
REKLAMA
- Nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta - co się zmieni?
- Ulgowe przejazdy - kogo dotyczą?
- Komunikacja miejsca - kto ma zniżki?
Nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta - co się zmieni?
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Po wejściu w życiu ustawy osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji będą miały prawo do 49 proc. ulgi przy zakupie biletów miesięcznych.
REKLAMA
Kancelaria prezydenta poinformowała, że ulga ta będzie obowiązywała w środkach publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej.
Ustawa ta nie dotyczy komunikacji miejskiej. Obecny stan prawny pozwala na zakup imiennych biletów miesięcznych z ulgą tylko osobom niewidomym uznanym za niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ulgowe przejazdy - kogo dotyczą?
Do ulgi 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione następujące osoby:
- dzieci w wieku do 4 lat;
- umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego;
- funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji, realizowanych na szlakach komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym;
- funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w czasie wykonywania czynności służbowych
- umundurowani funkcjonariusze Policji w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych;
- żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego.
Do ulgi 95% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych, jest uprawniony przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży osobie niewidomej albo osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
Komunikacja miejsca - kto ma zniżki?
Ustawowe ulgi na komunikację miejską obowiązują w całym kraju, jednakże dodatkowe zniżki mogą być zależne od konkretnej gminy czy miasta, w których obowiązują.
Kto bezpłatnie może się poruszać komunikacją miejską w Polsce?
- posłowie i senatorowie RP,
- inwalidzi wojenni i wojskowi oraz ich opiekunowie - tylko I grupa inwalidztwa,
- uczniowie realizujący obowiązek szkolny w szkołach specjalnych oraz ich opiekunowie w przejazdach z miejsca zamieszkania do szkoły,
- cywilne niewidome ofiary działań wojennych.
Przeważnie samorządy decydują o zwolnieniu z opłat ponadto:
- dzieci w wieku do lat 4,
- niepełnosprawne dzieci i młodzież z ich opiekunami w drodze do szkoły/przedszkola i z powrotem;
- osoby niewidome,
- osoby, które ukończyły 70 rok życia,
- policjantów i strażników miejskich podczas wykonywania czynności służbowych
Do przejazdów komunikacją miejską z ulgą 50% są uprawnieni:
- kombatanci lub osoby zajmujące się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- studenci - zazwyczaj do 26. roku życia;
- słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych.
Ponadto samorządy przeważnie dodatkowo udzielają zniżki:
- dzieciom od lat 4 do ukończenia 7 roku życia,
- dzieciom i młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych,
- uczniom i studentom szkół zagranicznych,
- doktorantom,
- bezrobotnym,
- rencistom,
- emerytom po ukończeniu 60. roku życia.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA