REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W czwartek na Radzie Warszawy projekt zmian opłat za żłobek

REKLAMA

Wprowadzenie godzinowej opłaty za opiekę w stołecznych żłobkach mają zaproponować władze miasta na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Stowarzyszenie "Głos Rodziców" zaapelowało do prezydent Warszawy i radnych o konsultacje społeczne w tej sprawie.

Od 1 września ubr. opłaty za żłobek wynoszą miesięcznie 374,22 zł (bez wyżywienia). Wcześniej było to 189 zł. W październiku 2011 r. uchwały Rady Warszawy, które podnosiły ceny, zaskarżyło do sądu Stowarzyszenie "Głos Rodziców". 17 kwietnia tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że miasto musi wprowadzić opłatę godzinową za opiekę w żłobkach.

REKLAMA

REKLAMA

Wicerzecznik ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że projekt wprowadzający opłatę godzinową (1,78 zł) ma trafić na najbliższą sesję Rady Warszawy. "Zależy nam, by nadal obowiązywały ulgi dla najmniej zarabiających oraz ulga, gdy do żłobka lub przedszkola uczęszcza rodzeństwo" - zaznaczyła. Rzecznik powiedziała też, że miasto odwoła się od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Głos Rodziców" w apelu do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i stołecznych radnych zaznacza, że stawka 1,78 zł za godzinę oznacza, iż rodzice posyłający dzieci do żłobka na 10 godzin dziennie zapłacą za pobyt 373,8 zł miesięcznie - niemal tyle samo co obecnie. Podkreślają, że z kosztami wyżywienia opłata będzie wynosić ok. 500 zł.

"Wprowadzenie stawki, przy której łączna miesięczna opłata (za pobyt w wymiarze 10 godzin dziennie + wyżywienie) wyniosłaby 400 zł, byłoby wyraźnym sygnałem, ze chcą Państwo prowadzić realną politykę prorodzinną" - zaznacza stowarzyszenie.

Rodzice podkreślają, że znalezienie na to środków w budżecie tak dużym jak budżet stolicy jest możliwe, biorąc pod uwagę chociażby znacznie wyższe kwoty - rzędu 60 mln złotych - które miasto wydaje na promocję. "Głos Rodziców" zaznacza, że miasta, w których wprowadzono stawki godzinowe oferują wyraźnie niższe opłaty: np. Świdnica - 75 groszy; Wrocław - 1,,45 zł. "Nigdzie kwota ta nie jest wyższa niż 1,50 zł" - podkreślają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rodzice zaznaczają, że są zaniepokojeni trybem wprowadzenia uchwały. "Nie została ona umieszczona w porządku obrad. Nie upubliczniono jej treści oraz nie stanęła ona na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom" - podkreślają.

Rodzice zwrócili się o przesunięcie głosowania nad projektem uchwały na następną sesję Rady Warszawy i przeprowadzenie w międzyczasie konsultacji społecznych. "Jesteśmy gotowi na konstruktywną, rzeczową rozmowę o nowych propozycjach" - podkreślili. Chcą także, aby przedstawiono im dokładne wyliczenia kosztów świadczeń opiekuńczych w żłobkach.

Wicerzecznik ratusza podkreśliła, że rodzice mogą uczestniczyć zarówno w posiedzeniach komisji, jak i sesji Rady Warszawy. "To czas, by wyrazić swoje zdanie i zaproponować coś radnym. Nie jest za późno" - powiedziała. Dodała, że projekt nie znalazł się do tej pory w porządku obrad, gdyż wcześniej musi trafić pod obrady komisji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA