Polska potrzebuje nowego podejścia do administracji i cyfryzacji
REKLAMA
Boni, który wystąpił w środę podczas Forum na rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej wskazywał, że głównymi przyczynami niewykorzystywania w pełni potencjału innowacyjnego Polski są m.in. brak koordynacji działań podejmowanych w obszarze informatyzacji oraz niedocenianie wagi cywilizacyjnego przełomu, jaki następuje w związku z procesami cyfryzacyjnymi.
REKLAMA
W ocenie ministra, w e-administracji jest wiele do zrobienia, bowiem przez wiele lat, to co było związane z informatyzacją kraju "stało na głowie", a teraz trzeba to z powrotem postawić na nogi.
REKLAMA
Jak mówił, aby to zrobić należy - traktując informatyzację jako narzędzie - zbudować w sposób przejrzysty, dobrze skoordynowany i nastawiony na użytkowników System Informacyjny Państwa, w którym uczestniczyłyby wszystkie instytucje publiczne.
"Sprawna administracja to nic innego, jak sieć instytucji powiązanych systemem informatycznym państwa, wspierającym obywatela w niewidoczny dla niego sposób, efektywnie oferującą usługi jak najlepszej jakości" - powiedział Boni.
Według niego informatyzacją muszą zostać objęte podstawowe dziedziny działalności państwa, co doprowadzi do powstania rozwiązań sektorowych jak e-zdrowie, e-podatki, e-szkoła, e-sprawiedliwość, itd.
W ocenie szefa MAC model tradycyjnej administracji, w której relacja obywatel-władza oparta jest de facto na posłuszeństwie i odpowiedzialności administracji jedynie przed politykami, mija obecnie bezpowrotnie.
"Ten nowy model, który od ponad 20 lat jest w wielu krajach wdrażany: new public management - wiąże się z traktowaniem usług administracji jako usług dla klientów. Ten model, który powstaje na naszych oczach oparty jest na partnerstwie między obywatelem a urzędnikiem" - podkreślił Boni.
Jak tłumaczył, chodzi o to, aby po pierwsze liczył się obywatel, któremu wysoka jakość technologiczna ma służyć temu, aby się nie martwił i za pomocą jednego kliknięcia docierał do określonej usługi.
Według ministra, aby ten nowy model mógł stać się rzeczywistością, potrzebne jest wcielenie w życie koncepcji zintegrowanej informacji i informatyzacji kraju opartej o cztery zasady, która znajduje się w Raporcie "Państwo 2.0 Nowy start dla e-administracji", zaprezentowanym niedawno przez MAC.
REKLAMA
Opisując jedną z nich wyjaśnił, że jeśli obieg informacji ma być poprawiony i nadzorowany, to należy mówić o procesach w administracji publicznej i usługach zapewnianych przez informatyzację, a nie o samych projektach informatycznych. Następna zasada przedstawiona przez szefa MAC zakłada, że informatyzacja musi być podporządkowana obiegowi informacji, a nie odwrotnie. Kolejna zasada dotyczy przejrzystości i efektywności, a ostatnia to zasada informatyzacji zintegrowanej.
"Jeśli wszystkie te filary tj. pełny dostęp, zawartość treści, coraz więcej usług świadczonych drogą internetową i jeśli te kompetencje cyfrowe poprawimy, to wtedy impet cyfrowy stanie się ważnym stymulatorem zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i budowania nowych przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki, a to jest nam wszystkim potrzebne" - zaznaczył Boni.
"Nowy start w tej dziedzinie, w tym myśleniu, w podejściu do projektów jest nie tylko koniecznością, ale i szansą, której nie można zmarnować" - dodał szef MAC.
REKLAMA
REKLAMA