REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska potrzebuje nowego podejścia do administracji i cyfryzacji

REKLAMA

Polska potrzebuje rewolucyjnego podejścia do cyfryzacji Polski, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać w pełni rozwojowy potencjał naszego kraju - uważa szef MAC Michał Boni. Jak ocenił, istotnym czynnikiem tego nowego stylu jest sprawna informatyzacja administracji.

Boni, który wystąpił w środę podczas Forum na rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej wskazywał, że głównymi przyczynami niewykorzystywania w pełni potencjału innowacyjnego Polski są m.in. brak koordynacji działań podejmowanych w obszarze informatyzacji oraz niedocenianie wagi cywilizacyjnego przełomu, jaki następuje w związku z procesami cyfryzacyjnymi.

REKLAMA

W ocenie ministra, w e-administracji jest wiele do zrobienia, bowiem przez wiele lat, to co było związane z informatyzacją kraju "stało na głowie", a teraz trzeba to z powrotem postawić na nogi.

REKLAMA

Jak mówił, aby to zrobić należy - traktując informatyzację jako narzędzie - zbudować w sposób przejrzysty, dobrze skoordynowany i nastawiony na użytkowników System Informacyjny Państwa, w którym uczestniczyłyby wszystkie instytucje publiczne.

"Sprawna administracja to nic innego, jak sieć instytucji powiązanych systemem informatycznym państwa, wspierającym obywatela w niewidoczny dla niego sposób, efektywnie oferującą usługi jak najlepszej jakości" - powiedział Boni.

Według niego informatyzacją muszą zostać objęte podstawowe dziedziny działalności państwa, co doprowadzi do powstania rozwiązań sektorowych jak e-zdrowie, e-podatki, e-szkoła, e-sprawiedliwość, itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie szefa MAC model tradycyjnej administracji, w której relacja obywatel-władza oparta jest de facto na posłuszeństwie i odpowiedzialności administracji jedynie przed politykami, mija obecnie bezpowrotnie.

"Ten nowy model, który od ponad 20 lat jest w wielu krajach wdrażany: new public management - wiąże się z traktowaniem usług administracji jako usług dla klientów. Ten model, który powstaje na naszych oczach oparty jest na partnerstwie między obywatelem a urzędnikiem" - podkreślił Boni.

Jak tłumaczył, chodzi o to, aby po pierwsze liczył się obywatel, któremu wysoka jakość technologiczna ma służyć temu, aby się nie martwił i za pomocą jednego kliknięcia docierał do określonej usługi.

Według ministra, aby ten nowy model mógł stać się rzeczywistością, potrzebne jest wcielenie w życie koncepcji zintegrowanej informacji i informatyzacji kraju opartej o cztery zasady, która znajduje się w Raporcie "Państwo 2.0 Nowy start dla e-administracji", zaprezentowanym niedawno przez MAC.

REKLAMA

Opisując jedną z nich wyjaśnił, że jeśli obieg informacji ma być poprawiony i nadzorowany, to należy mówić o procesach w administracji publicznej i usługach zapewnianych przez informatyzację, a nie o samych projektach informatycznych. Następna zasada przedstawiona przez szefa MAC zakłada, że informatyzacja musi być podporządkowana obiegowi informacji, a nie odwrotnie. Kolejna zasada dotyczy przejrzystości i efektywności, a ostatnia to zasada informatyzacji zintegrowanej.

"Jeśli wszystkie te filary tj. pełny dostęp, zawartość treści, coraz więcej usług świadczonych drogą internetową i jeśli te kompetencje cyfrowe poprawimy, to wtedy impet cyfrowy stanie się ważnym stymulatorem zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i budowania nowych przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki, a to jest nam wszystkim potrzebne" - zaznaczył Boni.

"Nowy start w tej dziedzinie, w tym myśleniu, w podejściu do projektów jest nie tylko koniecznością, ale i szansą, której nie można zmarnować" - dodał szef MAC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoża ropy naftowej w okolicach Świebodzina. Duży sukces Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA