REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stołeczny ratusz: niech samorządy decydują o standardzie taksówek

REKLAMA

Stołeczny ratusz chce, by samorządy mogły decydować o standardzie taksówek: kolorze, wieku, wyposażeniu aut oraz by w szerszym zakresie mogły kontrolować przewoźników. Te propozycje miasto skierowało do ministra sprawiedliwości - poinformowano w czwartek w ratuszu.

Miasto skierowało propozycje do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w związku z pracami nad ustawą deregulacją. Resort poinformował w środę, że w projekcie deregulacyjnym uwzględnił na razie jedną z nich - aby samorządy mogły zdecydować o pozostawieniu egzaminów dla taksówkarzy.

REKLAMA

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski powiedział dziennikarzom, że inne propozycje skierowane do ministra sprawiedliwości zakładają, że miasto mogłoby prowadzić nie tylko kontrolę w trybie administracyjnym, czyli np. sprawdzać licencje, ale także sprawdzać taksówkarzy podczas pracy np. prowadząc zakup kontrolowany.

REKLAMA

Kolejną z propozycji ratusza jest, by samorząd mógł decydować o standardzie taksówek: kolorze, wyposażeniu, wieku pojazdu. "Takie rozwiązania budzą niepokój, gdyż związane są z kosztami. Dlatego w przypadku ich wprowadzenia obowiązywałoby długie vacatio legis" - zaznaczył wiceprezydent.

Powiedział, że ratusz w tej sprawie od stycznia prowadzi rozmowy ze środowiskiem taksówkarzy. Dodał, że kolejne spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Powiedział, że podobnymi rozwiązaniami zainteresowany jest m.in. Wrocław.

Obecnie Rada Warszawy decyduje o formie egzaminu i o dodatkowym oznakowaniu pojazdów np. konieczności umieszczania tabliczki informującej o stawkach za przejazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na konferencji zaprezentowano wyniki kontroli taksówkarzy, która trwała od 12 kwietnia do 19 maja. Inspektorzy służb wojewódzkich, Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie, funkcjonariusze policji i straży miejskiej sprawdzili 426 samochodów.

Podczas akcji zatrzymano 17 dowodów rejestracyjnych i jedno prawo jazdy, nałożono 68 mandatów. Najczęstszym przewinieniem był brak licencji (12 przypadków), oraz niewłaściwe oznakowanie samochodu (11 przypadków). Pięciu kierowców nie miało kasy fiskalnej a dziewięciu przewoźników nie ewidencjonowało sprzedaży na kasie fiskalnej i nie wydało paragonu.

"W Warszawie występuje zjawisko nielegalnych taksówkarzy, ale nie w skali alarmującej" - ocenił wiceprezydent.

Zaapelował do pasażerów, aby korzystali z oficjalnych postojów taksówek, zawsze brali paragon, gdyż jest on podstawą do wszczęcia postępowania wobec przedsiębiorcy. "Jeśli ktoś unika wydania paragonu należy powiadomić policję lub straż miejską" - dodał.

W górnym prawym rogu przedniej szyby taksówki powinna znajdować się tabliczka z hologramem zawierająca numer licencji taksówkarza oraz numer rejestracyjny pojazdu. W dolnym prawym rogu szyby po stronie pasażera powinna być umieszczona tabliczka informująca o taryfach. Na tylnych drzwiach powinna być informacja widoczna z zewnątrz o opłacie za 1 km w I strefie oraz informacja widoczna z wnętrza taksówki o stawkach (opłacie początkowej, taryfach, opłacie za postój wraz z cenami maksymalnymi).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA