reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: samorząd apeluje o tworzenie projektów, by dostać pomoc UE

Podlaskie: samorząd apeluje o tworzenie projektów, by dostać pomoc UE

Podlaskie małe i średnie firmy, instytucje badawcze, uczelnie i samorządy powinny przygotowywać się do wykorzystania unijnych pieniędzy w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 - zaapelował Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

W środę na konferencji prasowej Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku poinformowano o przygotowaniach samorządu województwa do wykorzystania przyszłych unijnych dotacji.

Dyrektor departamentu zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski przypomniał, że w urzędzie działa specjalny zespół ds. przygotowań. Równocześnie zastrzegł, że na razie nie można powiedzieć, jakie pieniądze i z jakich programów będą do wykorzystania w latach 2014-2020.

Podlaskie liczy na drugą edycję Programu Rozwój Polski Wschodniej, z którego korzystają najbiedniejsze regiony Polski. W obecnej edycji, to ok. 2,27 mld euro.

Górski poinformował, że unijne założenia do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego mówią o tym, że koncentrowane będą pieniądze na wspieranie gospodarki niskoemisyjnej, badania i innowacje oraz konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku regionów rozwiniętych (np. województwo mazowieckie), będzie na to aż 80 proc. pieniędzy, w przypadku słabiej rozwiniętych (jak Podlaskie) - połowa.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Dyrektor apelował, by podmioty, które potencjalnie mogą w tych dziedzinach otrzymać dofinansowanie, powinny się do tego przygotowywać. Chodzi o małe i średnie firmy zabiegające o poprawę konkurencyjności, ale także np. placówki badawczo-rozwojowe, szkoły wyższe i przedsiębiorstwa, które mogą pozyskać pieniądze na badania i wdrożenia technologii. Z unijnych dotacji mogą też skorzystać samorządy, chodzi np. o projekty ws. gospodarki niskoemisyjnej czy termomodernizację obiektów użyteczności publicznej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Janusz Ryfka

Menadżer ds. PPK w PFR TFI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama