MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012
REKLAMA
W związku z końcem roku szkolnego na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znalazło się jego podsumowanie. Według MEN był to "rok, w którym władze oświatowe skoncentrowały się na spokojnym wdrażaniu przyjętych wcześniej rozwiązań".
REKLAMA
W pięciostronicowym dokumencie na pierwszym miejscu wśród wydarzeń roku wymieniono i opisano uruchomienie rządowego programu Cyfrowa Szkoła, którego założeniem jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Pilotaż programu, rozpoczęty w kwietniu 2012 r. potrwa do końca sierpnia 2013 r. Weźmie w nim udział ok. 400 szkół. Docelowy program ma być realizowany od 2014 r.
REKLAMA
Na drugim miejscu w podsumowaniu znalazła się decyzja o przedłużeniu o dwa lata okresu, w którym o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej decydują rodzice. Oznacza to, że do 2014 roku będą oni tak, jak dotychczas, decydować o posłaniu do szkoły dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007.
Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich nastąpi od 1 września 2014 roku. Dodatkowe dwa lata mają pomóc niektórym samorządom do lepszego przygotowania szkół na przyjęcie młodszych uczniów.
Na kolejnych miejscach w podsumowaniu znalazły się: powstanie Forum Rodziców przy ministrze edukacji narodowej i przeprowadzenie po raz pierwszy egzaminu gimnazjalnego w nowej formule. Egzamin nadal składa się z trzech części: egzaminu z wiedzy humanistycznej, egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej i egzaminu z języka obcego; wyodrębnione jednak zostały zadania z języka polskiego i matematyki, po to, by można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.
REKLAMA
W dokumencie wyszczególniono także wydanie nowego rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Związane jest to z kolejnym etapem wdrażania nowej podstawy programowej nauczania, która od 1 września 2012 r. będzie obowiązywać w szkołach ponadgimnazjalnych. Zgodnie z nową podstawą programową w tych typach szkół (z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej i szkoły policealnej) przedmioty obowiązkowe mogą być nauczane w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym.
W liceum ogólnokształcącym uczeń będzie miał obowiązek wyboru od 2 do 4 przedmiotów, spośród proponowanych przez szkołę przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym, przy czym co najmniej jednym z tych przedmiotów musi być: historia, biologia, geografia, fizyka lub chemia.
Uczeń, który nie będzie uczył się historii w zakresie rozszerzonym, będzie obowiązany realizować przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo. W ramach tego przedmiotu nauczyciele mają obowiązek wprowadzić do zajęć wątek "Ojczysty Panteon i ojczyste spory".
Uczeń, który nie wybierze w zakresie rozszerzonym biologii, chemii, fizyki lub geografii, będzie obowiązany realizować przedmiot uzupełniający przyroda, obejmujący wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.
Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>
"Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem, zajęcia zostały podzielone na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do drugiej grupy zajęć należą: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny, zajęcia sportowe w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego. Zarówno jedne, jak i drugie zajęcia w szkole publicznej realizowane są nieodpłatnie. Lekcje religii są i będą organizowane i finansowane na tych samych zasadach, jak dotychczas" - podkreślono w podsumowaniu.
Wymieniono w nim także: nowelizację rozporządzenia w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników, zmiany w szkolnictwie zawodowym oraz zmiany w kierowaniu nieletnich do młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii. Zapowiedziano też nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, zgodnie z którą do bazy danych nie będą przekazywane te dotyczące objęcia konkretnego ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
REKLAMA
REKLAMA