MF udostępni samorządom bazy danych istotne do sprawozdań budżetowych
REKLAMA
Jednostki samorządu terytorialnego domagały się, by resort udostępniał im dane zbiorcze z taką samą częstotliwością, jak one będą składać swoje sprawozdania finansowe.
REKLAMA
REKLAMA
Związek Powiatów Polskich podał na swojej stronie internetowej, że najważniejszym punktem porządku obrad zespołu ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) było zaopiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie ws. sprawozdawczości budżetowej.
"Najistotniejsze zmiany w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego dotyczą dwóch aspektów: zwiększenia częstotliwości przekazywania sprawozdań do Ministerstwa Finansów - z kwartalnej na miesięczną; zmiany formy przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego danych dotyczących wykonania planu dochodów budżetowych i wykonania planu wydatków budżetowych jednostek samorządu terytorialnego - na wersję elektroniczną" - napisano.
Dodano, że "na posiedzeniu strona samorządowa zgłosiła liczne uwagi. Większość z nich miała charakter szczegółowy i techniczny". "Wyjątkiem tutaj było oczekiwanie, że w ślad za miesięcznym przekazywaniem danych Ministerstwo Finansów zacznie udostępniać dane zbiorcze z taką samą częstotliwością. Takie zapewnienie z ust przedstawicieli resortu zostało złożone. Ostatecznie przyjęto, że wobec niezakończonego procesu uzgodnień, sprawa powróci w przyszłym miesiącu" - podano.
Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej >>
REKLAMA
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia MF wyjaśniło, że zmiana przepisów ma na celu zwiększenie częstotliwości przekazywania sprawozdań do Ministerstwa Finansów (bez zmiany częstotliwości ich sporządzania) oraz zmianę formy przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego danych dotyczących wykonania planu dochodów budżetowych oraz wykonania planu wydatków budżetowych.
"Powyższe zmiany wynikają z potrzeby lepszego monitorowania sektora finansów publicznych, poprawy jakości sprawozdawczości i planowania w zakresie sektora finansów publicznych oraz dostosowania do wymogów unijnych wiążących się z obowiązkiem opracowywania i przekazywania do KE prognoz sektora instytucji rządowych i samorządowych" - napisano w uzasadnieniu do projektu.
REKLAMA
REKLAMA