reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymali zasiłki celowe

Poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymali zasiłki celowe

22 rodziny z woj. kujawsko-pomorskiego oraz 23 z woj. pomorskiego, które zostały poszkodowane przez trąbę powietrzną, otrzymały zasiłki celowe; w sumie wydano na nie 178 tys. zł. Pomocy finansowej udzielają też samorządy.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez PAP od pracowników ośrodków pomocy społecznej z sześciu gmin na terenie obu województw, przez które przeszła trąba powietrzna, zasiłki od wojewodów zostały w poniedziałek lub wtorek przekazane poszkodowanym. Najczęściej przelewano je na wskazane konta bankowe, niektórzy odbierali gotówkę w kasach ośrodków.

W województwie kujawsko-pomorskim pomocą objęto rodziny z trzech gmin dotkniętych kataklizmem. W gminie Osie zasiłki celowe otrzymało 13 rodzin - łącznie 54 tys. zł, w gminie Cekcyn siedem rodzin - 39 tys. zł, a w gminie Gostycyn dwie rodziny - 10 tys. zł. W sumie wypłacono 103 tys. zł.

Z kolei w województwie pomorskim, w poniedziałek na konta gmin przelane zostało 75 tys. zł na zasiłki celowe dla osób poszkodowanych przez nawałnicę. Wsparcie przekazano łącznie 23 rodzinom, z czego czterem mieszkającym w gminie Osiek - w sumie 21 tys. zł, ośmiu z gminy Smętowo Graniczne - w sumie 45 tys. zł oraz 11 z gminy Sztum - w sumie 9 tys. zł.

Zgodnie z przepisami maksymalna wysokość zasiłku przyznanego rodzinie wyniosła 6 tys. zł. Rodziny, których domy zostały zniszczone w mniejszy stopniu otrzymywały niższe kwoty.

Jak poinformowała we wtorek Małgorzata Sworobowicz-Kempa ze służb prasowych wojewody pomorskiego, niewykluczone, że w tym regionie wypłaconych zostanie więcej zasiłków celowych. "Docierają do nas sygnały z gmin, że zgłaszają się kolejni poszkodowani. Możliwe więc, że będą wnioski o dalszą pomoc" - powiedziała Sworobowicz-Kempa.

Informacje te potwierdzają pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Choćby do sztumskiego ośrodka zgłosiło się kolejnych ośmioro poszkodowanych, w Smętowie Granicznym zanotowano cztery zgłoszenia, a w Osieku - dwa.

Wiele gmin, niezależnie od zasiłków celowych przekazanych przez wojewodów, pomaga poszkodowanym środkami z własnych budżetów. W gminie Osiek już w poniedziałek wypłacono potrzebującym 10 tys. zł z budżetu gminy. Z kolei w Smętowie Granicznym pięć rodzin otrzymało po 10 tys. zł, a dwie kolejne - po 5 tys. zł takiej pomocy. "Dostaliśmy też do rozdysponowania 50 tys. zł od starosty starogardzkiego" - poinformowała PAP Mariola Wolnik szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smętowie.

Niemal do każdego ośrodka pomocy społecznej zgłaszają się osoby prywatne bądź firmy chcące pomóc poszkodowanym. Jak poinformowała kierownik GOPS w Osieku, Barbara Surma, pomoc taka będzie bardzo potrzebna. "Zbieramy informacje od ewentualnych darczyńców, będziemy ich kierować bezpośrednio do osób potrzebujących" - powiedziała PAP Surma.

W wielu gminach powstały też specjalne konta, na które można wpłacać ewentualną finansową pomoc dla poszkodowanych. Ich numery można znaleźć najczęściej na stronach internetowych gmin.

W miejscowościach, przez które przeszła trąba powietrzna, pracują likwidatorzy szkód z firm ubezpieczeniowych.

We wszystkich trzech gminach w woj. kujawsko-pomorskim, które dotknął kataklizm, miejscowe władze udostępniły najbardziej poszkodowanym lokale zastępcze: skorzystały z nich trzy rodziny, po jednej w każdej z gmin. W województwie pomorskim poszkodowani nie zgłosili potrzeby skorzystania z lokali zastępczych.

Dwoje dzieci z miejscowości Łążek w gminie Osie pojedzie na kolonie do Jarosławca - ich pobyt obiecała sfinansować wojewoda kujawsko-pomorski. Z kolei z propozycją sfinansowania letniego wypoczynku dla rodzin poszkodowanych z terenu woj. pomorskiego wystąpiła prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama