Kategorie

Poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymali zasiłki celowe

22 rodziny z woj. kujawsko-pomorskiego oraz 23 z woj. pomorskiego, które zostały poszkodowane przez trąbę powietrzną, otrzymały zasiłki celowe; w sumie wydano na nie 178 tys. zł. Pomocy finansowej udzielają też samorządy.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez PAP od pracowników ośrodków pomocy społecznej z sześciu gmin na terenie obu województw, przez które przeszła trąba powietrzna, zasiłki od wojewodów zostały w poniedziałek lub wtorek przekazane poszkodowanym. Najczęściej przelewano je na wskazane konta bankowe, niektórzy odbierali gotówkę w kasach ośrodków.

Reklama

W województwie kujawsko-pomorskim pomocą objęto rodziny z trzech gmin dotkniętych kataklizmem. W gminie Osie zasiłki celowe otrzymało 13 rodzin - łącznie 54 tys. zł, w gminie Cekcyn siedem rodzin - 39 tys. zł, a w gminie Gostycyn dwie rodziny - 10 tys. zł. W sumie wypłacono 103 tys. zł.

Z kolei w województwie pomorskim, w poniedziałek na konta gmin przelane zostało 75 tys. zł na zasiłki celowe dla osób poszkodowanych przez nawałnicę. Wsparcie przekazano łącznie 23 rodzinom, z czego czterem mieszkającym w gminie Osiek - w sumie 21 tys. zł, ośmiu z gminy Smętowo Graniczne - w sumie 45 tys. zł oraz 11 z gminy Sztum - w sumie 9 tys. zł.

Zgodnie z przepisami maksymalna wysokość zasiłku przyznanego rodzinie wyniosła 6 tys. zł. Rodziny, których domy zostały zniszczone w mniejszy stopniu otrzymywały niższe kwoty.

Jak poinformowała we wtorek Małgorzata Sworobowicz-Kempa ze służb prasowych wojewody pomorskiego, niewykluczone, że w tym regionie wypłaconych zostanie więcej zasiłków celowych. "Docierają do nas sygnały z gmin, że zgłaszają się kolejni poszkodowani. Możliwe więc, że będą wnioski o dalszą pomoc" - powiedziała Sworobowicz-Kempa.

Informacje te potwierdzają pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Choćby do sztumskiego ośrodka zgłosiło się kolejnych ośmioro poszkodowanych, w Smętowie Granicznym zanotowano cztery zgłoszenia, a w Osieku - dwa.

Reklama

Wiele gmin, niezależnie od zasiłków celowych przekazanych przez wojewodów, pomaga poszkodowanym środkami z własnych budżetów. W gminie Osiek już w poniedziałek wypłacono potrzebującym 10 tys. zł z budżetu gminy. Z kolei w Smętowie Granicznym pięć rodzin otrzymało po 10 tys. zł, a dwie kolejne - po 5 tys. zł takiej pomocy. "Dostaliśmy też do rozdysponowania 50 tys. zł od starosty starogardzkiego" - poinformowała PAP Mariola Wolnik szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smętowie.

Niemal do każdego ośrodka pomocy społecznej zgłaszają się osoby prywatne bądź firmy chcące pomóc poszkodowanym. Jak poinformowała kierownik GOPS w Osieku, Barbara Surma, pomoc taka będzie bardzo potrzebna. "Zbieramy informacje od ewentualnych darczyńców, będziemy ich kierować bezpośrednio do osób potrzebujących" - powiedziała PAP Surma.

W wielu gminach powstały też specjalne konta, na które można wpłacać ewentualną finansową pomoc dla poszkodowanych. Ich numery można znaleźć najczęściej na stronach internetowych gmin.

W miejscowościach, przez które przeszła trąba powietrzna, pracują likwidatorzy szkód z firm ubezpieczeniowych.

We wszystkich trzech gminach w woj. kujawsko-pomorskim, które dotknął kataklizm, miejscowe władze udostępniły najbardziej poszkodowanym lokale zastępcze: skorzystały z nich trzy rodziny, po jednej w każdej z gmin. W województwie pomorskim poszkodowani nie zgłosili potrzeby skorzystania z lokali zastępczych.

Dwoje dzieci z miejscowości Łążek w gminie Osie pojedzie na kolonie do Jarosławca - ich pobyt obiecała sfinansować wojewoda kujawsko-pomorski. Z kolei z propozycją sfinansowania letniego wypoczynku dla rodzin poszkodowanych z terenu woj. pomorskiego wystąpiła prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?