REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze nagrodzone za "równościowe budżety"

REKLAMA

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze zostały nagrodzone w konkursie "Budżet równych szans. Gender budgeting dla samorządów". Nagrodzone gminy tak planują budżety, by z realizowanych za publiczne pieniądze inwestycji mogły korzystać na równi kobiety i mężczyźni.

Konkurs zorganizowało biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce pod patronatem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

REKLAMA

Na konferencji 20 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele wyróżnionych gmin odebrali nagrody.

Gender budgeting, czyli budżetowanie wrażliwe na płeć, to planowanie wydatków i przychodów z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb oraz priorytetów kobiet i mężczyzn. Gender budgeting dotyczy równego podziału zasobów, rozumianych nie tylko jako zasoby pieniężne (np. zarobki), ale także jako zasoby takie, jak czas wolny.

"Budżet równościowy nie jest łatwy do skonstruowania, ale jest to skuteczne narzędzie polityki wyrównywania szans" - przekonywała Kozłowska-Rajewicz.

REKLAMA

Jako przykład podała orliki, które powszechnie uważane są za inwestycję przede wszystkim dla chłopców. "Można równolegle budować np. sale tańca z myślą o dziewczynkach i świetlice dla seniorów. Można też tak zaplanować wykorzystanie tej inwestycji, by mogli korzystać z niej wszyscy" - mówiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W taki właśnie sposób projektowane są orliki w gminie Mszczonów. "Pomyśleliśmy nie tylko o boisku do piłki nożnej, ale zadbaliśmy, aby też znalazły się tam: siatka do gry w kometkę, słupki do zainstalowania siatki do tenisa, plac zabaw oraz kącik integracyjny dla rodziców i starszych osób, gdzie mogą usiąść i pogawędzić, a nawet zrobić grilla. Chcieliśmy, by wszyscy mogli z tego korzystać" - mówił burmistrz Mszczonowa Grzegorz Kurek.

Jak dodał, planując wydatki i inwestycje, jego gmina dba o to, by służyły one jak największej grupie osób: kobietom, mężczyznom, starszym i młodszym. "W ośrodku kultury funkcjonuje grupa starszych pań, które realizują się artystycznie. Były też grupy mężczyzn, ale oni są mniej wytrwali i wykruszają się z zajęć. Jedynie chór męski działa już długo i ma swoje osiągnięcia" - powiedział Kurek.

REKLAMA

Nagrodzone gminy zostaną objęte półrocznym wsparciem eksperckim, szkoleniowym oraz monitoringiem podejmowanych działań. Będą też promowane jako podmioty społecznie odpowiedzialne: aktywnie przeciwdziałające dyskryminacji i dbające o zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym.

Dyrektor biura UNDP w Polsce Kamil Wyszkowski zapowiedział, że konkurs będzie powtarzany co roku. "Chcemy pokazać, że takie planowanie budżetu się opłaca i jest bezpieczne. Może się okazać, że wygenerujemy oszczędności i znajdziemy sposób na bardziej efektywne wydawanie pieniędzy" - mówił.

Dodał, że gminy wspólnie ze wspierającymi je ekspertami wskażą problemy prawne utrudniające tworzenie budżetu równościowego. Jego zdaniem jednym z poważniejszych problemów jest literalne interpretowanie przepisów przez Regionalne Izby Obrachunkowe, stosowanie "wykładni ostrożnościowej", która utrudnia kreatywność w tym zakresie. Podkreślił, że eksperci UNDP będą pomagać gminom również w tej kwestii - aby nie okazało się, że stosowane przez nie równościowe rozwiązania zostaną uznane za sprzeczne z przepisami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA