REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze nagrodzone za "równościowe budżety"

REKLAMA

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze zostały nagrodzone w konkursie "Budżet równych szans. Gender budgeting dla samorządów". Nagrodzone gminy tak planują budżety, by z realizowanych za publiczne pieniądze inwestycji mogły korzystać na równi kobiety i mężczyźni.

Konkurs zorganizowało biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce pod patronatem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

REKLAMA

Na konferencji 20 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele wyróżnionych gmin odebrali nagrody.

Gender budgeting, czyli budżetowanie wrażliwe na płeć, to planowanie wydatków i przychodów z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb oraz priorytetów kobiet i mężczyzn. Gender budgeting dotyczy równego podziału zasobów, rozumianych nie tylko jako zasoby pieniężne (np. zarobki), ale także jako zasoby takie, jak czas wolny.

"Budżet równościowy nie jest łatwy do skonstruowania, ale jest to skuteczne narzędzie polityki wyrównywania szans" - przekonywała Kozłowska-Rajewicz.

REKLAMA

Jako przykład podała orliki, które powszechnie uważane są za inwestycję przede wszystkim dla chłopców. "Można równolegle budować np. sale tańca z myślą o dziewczynkach i świetlice dla seniorów. Można też tak zaplanować wykorzystanie tej inwestycji, by mogli korzystać z niej wszyscy" - mówiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W taki właśnie sposób projektowane są orliki w gminie Mszczonów. "Pomyśleliśmy nie tylko o boisku do piłki nożnej, ale zadbaliśmy, aby też znalazły się tam: siatka do gry w kometkę, słupki do zainstalowania siatki do tenisa, plac zabaw oraz kącik integracyjny dla rodziców i starszych osób, gdzie mogą usiąść i pogawędzić, a nawet zrobić grilla. Chcieliśmy, by wszyscy mogli z tego korzystać" - mówił burmistrz Mszczonowa Grzegorz Kurek.

Jak dodał, planując wydatki i inwestycje, jego gmina dba o to, by służyły one jak największej grupie osób: kobietom, mężczyznom, starszym i młodszym. "W ośrodku kultury funkcjonuje grupa starszych pań, które realizują się artystycznie. Były też grupy mężczyzn, ale oni są mniej wytrwali i wykruszają się z zajęć. Jedynie chór męski działa już długo i ma swoje osiągnięcia" - powiedział Kurek.

REKLAMA

Nagrodzone gminy zostaną objęte półrocznym wsparciem eksperckim, szkoleniowym oraz monitoringiem podejmowanych działań. Będą też promowane jako podmioty społecznie odpowiedzialne: aktywnie przeciwdziałające dyskryminacji i dbające o zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym.

Dyrektor biura UNDP w Polsce Kamil Wyszkowski zapowiedział, że konkurs będzie powtarzany co roku. "Chcemy pokazać, że takie planowanie budżetu się opłaca i jest bezpieczne. Może się okazać, że wygenerujemy oszczędności i znajdziemy sposób na bardziej efektywne wydawanie pieniędzy" - mówił.

Dodał, że gminy wspólnie ze wspierającymi je ekspertami wskażą problemy prawne utrudniające tworzenie budżetu równościowego. Jego zdaniem jednym z poważniejszych problemów jest literalne interpretowanie przepisów przez Regionalne Izby Obrachunkowe, stosowanie "wykładni ostrożnościowej", która utrudnia kreatywność w tym zakresie. Podkreślił, że eksperci UNDP będą pomagać gminom również w tej kwestii - aby nie okazało się, że stosowane przez nie równościowe rozwiązania zostaną uznane za sprzeczne z przepisami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA