REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki innowacjom Śląskie chce być liderem w wybranych dziedzinach

REKLAMA

Samorząd woj. śląskiego, we współpracy ze środowiskami biznesu i nauki, rozpoczął prace nad Regionalną Strategią Innowacji do 2020 r. Ma ona wskazać dziedziny, w których region może stać się europejskim liderem - pod względem technologii, produktów czy badań.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które przed 10 laty przygotowało strategię innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Realizowane były liczne projekty wspierające transfer nowinek technicznych z nauki do przemysłu.

REKLAMA

REKLAMA

Teraz rozpoczęły się konsultacje społeczne nowej strategii innowacji, obejmującej okres od 2013 do 2020 roku. Sejmik województwa ma przyjąć ją w grudniu tego roku. Wcześniej, do 5 września, wszystkie zainteresowane środowiska i organizacje mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do projektu.

Punktem wyjścia do strategii, oprócz dotychczasowych doświadczeń, są najnowsze zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów programowania rozwoju na lata 2014-2020. Chodzi o wskazanie tzw. inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów, a także współpracę między nimi już nie tylko w skali europejskiej, ale i globalnej.

"We współczesnym świecie nikogo nie zaskakuje już to, że po zasoby sięga się w skali globalnej. O sile regionu stanowić więc będzie nie tyle to, co mamy +tu i teraz+, lecz to, w jaki sposób potrafimy włączać się w globalne łańcuchy dostaw i kreowania wartości" - wyjaśnił Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

REKLAMA

Aby to osiągnąć, regiony muszą rozwijać swój potencjał, budując jednocześnie alianse strategiczne w skali co najmniej europejskiej. To wymaga skupienia się na wybranych najważniejszych obszarach tematycznych, gdzie jest szansa na osiągnięcie międzynarodowej przewagi. Dla Śląska mogłyby to być np. zaawansowane technologie medyczne, czyste technologie węglowe czy innowacyjne, energooszczędne rozwiązania dla gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W efekcie realizacji strategii woj. śląskie ma być gotowe, by zostać "europejskim regionem kompetencji w wybranych dziedzinach". W innych region może oferować taki poziom produktów, technologii lub badań naukowych, które znajdą uznanie na rynkach międzynarodowych. Nowa strategia ma pomóc w osiągnięciu takiego efektu.

"Oceniamy, że w efekcie prowadzonych prac województwo śląskie jest aktualnie najbardziej zaawansowanym regionem w Polsce pod względem przygotowań nowej strategii innowacji, zgodnej ze strategią Unii Europejskiej Europa 2020" - wskazał Trólka.

Opracowanie projektu Regionalnej Strategii Innowacji jest zadaniem zespołu naukowego, koordynowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, przy współpracy ekspertów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Parku Naukowo-Technologicznego "Technopark Gliwice" oraz zespołu ds. Regionalnej Strategii Innowacji wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego.

Prace są prowadzone w ramach projektu współfinansowanego z unijnych środków z programu "Kapitał Ludzki". Uwagi w ramach konsultacji społecznych można przekazywać drogą elektroniczną na adres ris-jk@slaskie.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA