REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki innowacjom Śląskie chce być liderem w wybranych dziedzinach

REKLAMA

Samorząd woj. śląskiego, we współpracy ze środowiskami biznesu i nauki, rozpoczął prace nad Regionalną Strategią Innowacji do 2020 r. Ma ona wskazać dziedziny, w których region może stać się europejskim liderem - pod względem technologii, produktów czy badań.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które przed 10 laty przygotowało strategię innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Realizowane były liczne projekty wspierające transfer nowinek technicznych z nauki do przemysłu.

REKLAMA

REKLAMA

Teraz rozpoczęły się konsultacje społeczne nowej strategii innowacji, obejmującej okres od 2013 do 2020 roku. Sejmik województwa ma przyjąć ją w grudniu tego roku. Wcześniej, do 5 września, wszystkie zainteresowane środowiska i organizacje mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do projektu.

Punktem wyjścia do strategii, oprócz dotychczasowych doświadczeń, są najnowsze zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów programowania rozwoju na lata 2014-2020. Chodzi o wskazanie tzw. inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów, a także współpracę między nimi już nie tylko w skali europejskiej, ale i globalnej.

"We współczesnym świecie nikogo nie zaskakuje już to, że po zasoby sięga się w skali globalnej. O sile regionu stanowić więc będzie nie tyle to, co mamy +tu i teraz+, lecz to, w jaki sposób potrafimy włączać się w globalne łańcuchy dostaw i kreowania wartości" - wyjaśnił Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

REKLAMA

Aby to osiągnąć, regiony muszą rozwijać swój potencjał, budując jednocześnie alianse strategiczne w skali co najmniej europejskiej. To wymaga skupienia się na wybranych najważniejszych obszarach tematycznych, gdzie jest szansa na osiągnięcie międzynarodowej przewagi. Dla Śląska mogłyby to być np. zaawansowane technologie medyczne, czyste technologie węglowe czy innowacyjne, energooszczędne rozwiązania dla gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W efekcie realizacji strategii woj. śląskie ma być gotowe, by zostać "europejskim regionem kompetencji w wybranych dziedzinach". W innych region może oferować taki poziom produktów, technologii lub badań naukowych, które znajdą uznanie na rynkach międzynarodowych. Nowa strategia ma pomóc w osiągnięciu takiego efektu.

"Oceniamy, że w efekcie prowadzonych prac województwo śląskie jest aktualnie najbardziej zaawansowanym regionem w Polsce pod względem przygotowań nowej strategii innowacji, zgodnej ze strategią Unii Europejskiej Europa 2020" - wskazał Trólka.

Opracowanie projektu Regionalnej Strategii Innowacji jest zadaniem zespołu naukowego, koordynowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, przy współpracy ekspertów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Parku Naukowo-Technologicznego "Technopark Gliwice" oraz zespołu ds. Regionalnej Strategii Innowacji wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego.

Prace są prowadzone w ramach projektu współfinansowanego z unijnych środków z programu "Kapitał Ludzki". Uwagi w ramach konsultacji społecznych można przekazywać drogą elektroniczną na adres ris-jk@slaskie.pl.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    REKLAMA

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

    Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

    REKLAMA

    MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

    Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

    Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

    REKLAMA