REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym. Jak AI może wspomóc funkcjonowanie gospodarki?

AI w sektorze publicznym - technologiczne zapóźnienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Generatywna sztuczna inteligencja niesie ze sobą obietnicę rozszerzania inteligencji i prędkości uczenia się. Zanim to jednak nastąpi, menedżerowie ds. IT (CIOs) z sektora publicznego będą musieli skoncentrować się na unowocześnieniu swoich organizacji. 

AI w sektorze publicznym - technologiczne zapóźnienie

REKLAMA

Wartość generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i dużych modeli językowych (LLM) opiera się na danych. Dlatego właśnie w tym roku wciąż będziemy mogli obserwować koncentrowanie się odpowiadających za ten obszar decydentów na wdrażaniu platform danych i strategii w obszarze danych. Wszystko to ze względu na chęć poprawy efektywności kosztowej i wspomnianą obietnicę, jaką nowe technologie, takie jak GenAI i LLM, mogą zaoferować sektorowi publicznemu.

REKLAMA

W skali globalnej sektor publiczny jest technologicznie zapóźniony w stosunku do ogółu gospodarki nawet o 18-24 miesiące. W efekcie dopiero w 2025 lub 2026 roku naprawdę zobaczymy, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja i LLM-y mogą pomóc w uwolnieniu wartości drzemiącej w ustrukturyzowanych danych, co w konsekwencji doprowadzi do poprawy wydajności usług i efektywniejszej realizacji misji publicznej.

Rządy obudzą się i zorganizują, dopasowując do rynków danych, aby zwiększać PKB

Poszczególne państwa zaczynają zdawać sobie sprawę z wartości, jaką niosą ich niezależne dane oraz popyt na te dane. Dla przykładu – istnieje zapotrzebowanie na hiperlokalne dane pogodowe, trendy finansowe (takie, jak choćby informacja o miejscu składania zeznań podatkowych) czy dane migracyjne. Można je bowiem wykorzystać do wielu celów, takich jak modelowanie ekonomiczne, raportowanie bądź planowanie infrastruktury.

Coraz więcej rządów już wkrótce zacznie również zwracać uwagę na korzyści, jakie zapewnia udostępnianie swoich danych na rynkach i organizować się w celu podjęcia działań w tym zakresie. Dane mogą okazać się niezwykle przydatne i wartościowe, gdy będą udostępniane na przykład w celu przyspieszenia rozwoju ekosystemu start-upowego, zwiększenia lokalnej innowacyjności czy tworzenia miejsc pracy i sprawnego rozwiązywania problemów.  

Sztuczna inteligencja usprawni zarządzanie zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym

REKLAMA

Dzięki inwestycjom w technologie SaaS i zwiększonej wymianie danych między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i rządy zaczynają wykorzystywać dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego, by kształtować politykę budżetową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast poświęcać wiele miesięcy na pozyskiwanie i przetwarzanie danych dotyczących wartości domów w celu poinformowania właścicieli o kwocie podatku od nieruchomości, decydenci będą mogli analizować te dane stopniowo w miarę ich napływania, co zdecydowanie usprawni funkcjonowanie administracji. Co więcej, rządzący będą mogli dużo dokładniej zaplanować podział środków budżetowych na drogi, szkoły czy bezpieczeństwo publiczne.

To nie pieśń przyszłości. Technologie SaaS już dziś umożliwiają w niektórych państwach przyspieszenie realizacji procesu przyznawania pieczy zastępczej, w tym dopasowanie odpowiednich opiekunów do dzieci, a następnie wspierają rodziny w przydzielaniu zasobów społecznych i finansowych na rzecz dzieci objętych opieką.

Autor: Jeff Frazier, Head of Global Public Sector w Snowflake

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA