REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym. Jak AI może wspomóc funkcjonowanie gospodarki?

AI w sektorze publicznym - technologiczne zapóźnienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Generatywna sztuczna inteligencja niesie ze sobą obietnicę rozszerzania inteligencji i prędkości uczenia się. Zanim to jednak nastąpi, menedżerowie ds. IT (CIOs) z sektora publicznego będą musieli skoncentrować się na unowocześnieniu swoich organizacji. 

AI w sektorze publicznym - technologiczne zapóźnienie

REKLAMA

Wartość generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i dużych modeli językowych (LLM) opiera się na danych. Dlatego właśnie w tym roku wciąż będziemy mogli obserwować koncentrowanie się odpowiadających za ten obszar decydentów na wdrażaniu platform danych i strategii w obszarze danych. Wszystko to ze względu na chęć poprawy efektywności kosztowej i wspomnianą obietnicę, jaką nowe technologie, takie jak GenAI i LLM, mogą zaoferować sektorowi publicznemu.

REKLAMA

W skali globalnej sektor publiczny jest technologicznie zapóźniony w stosunku do ogółu gospodarki nawet o 18-24 miesiące. W efekcie dopiero w 2025 lub 2026 roku naprawdę zobaczymy, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja i LLM-y mogą pomóc w uwolnieniu wartości drzemiącej w ustrukturyzowanych danych, co w konsekwencji doprowadzi do poprawy wydajności usług i efektywniejszej realizacji misji publicznej.

Rządy obudzą się i zorganizują, dopasowując do rynków danych, aby zwiększać PKB

Poszczególne państwa zaczynają zdawać sobie sprawę z wartości, jaką niosą ich niezależne dane oraz popyt na te dane. Dla przykładu – istnieje zapotrzebowanie na hiperlokalne dane pogodowe, trendy finansowe (takie, jak choćby informacja o miejscu składania zeznań podatkowych) czy dane migracyjne. Można je bowiem wykorzystać do wielu celów, takich jak modelowanie ekonomiczne, raportowanie bądź planowanie infrastruktury.

Coraz więcej rządów już wkrótce zacznie również zwracać uwagę na korzyści, jakie zapewnia udostępnianie swoich danych na rynkach i organizować się w celu podjęcia działań w tym zakresie. Dane mogą okazać się niezwykle przydatne i wartościowe, gdy będą udostępniane na przykład w celu przyspieszenia rozwoju ekosystemu start-upowego, zwiększenia lokalnej innowacyjności czy tworzenia miejsc pracy i sprawnego rozwiązywania problemów.  

Sztuczna inteligencja usprawni zarządzanie zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym

REKLAMA

Dzięki inwestycjom w technologie SaaS i zwiększonej wymianie danych między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i rządy zaczynają wykorzystywać dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego, by kształtować politykę budżetową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast poświęcać wiele miesięcy na pozyskiwanie i przetwarzanie danych dotyczących wartości domów w celu poinformowania właścicieli o kwocie podatku od nieruchomości, decydenci będą mogli analizować te dane stopniowo w miarę ich napływania, co zdecydowanie usprawni funkcjonowanie administracji. Co więcej, rządzący będą mogli dużo dokładniej zaplanować podział środków budżetowych na drogi, szkoły czy bezpieczeństwo publiczne.

To nie pieśń przyszłości. Technologie SaaS już dziś umożliwiają w niektórych państwach przyspieszenie realizacji procesu przyznawania pieczy zastępczej, w tym dopasowanie odpowiednich opiekunów do dzieci, a następnie wspierają rodziny w przydzielaniu zasobów społecznych i finansowych na rzecz dzieci objętych opieką.

Autor: Jeff Frazier, Head of Global Public Sector w Snowflake

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA