Kategorie

Warszawa: 277 tys. zł na odmulenie Portu Praskiego

Niski stan wody w Wiśle skłonił władze Warszawy do przeznaczenia ponad 277 tys. zł na usunięcie głazów i odmulenie wejścia do Portu Praskiego, w którym znajduje się komisariat rzeczny policji. Prace mają ruszyć na przełomie września i października.

O przekazaniu środków dla Portu Praskiego poinformowała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Briefing prasowy odbył się na brzegu Wisły, gdzie archeolodzy wydobywają zdobycze zatopione podczas najazdu Szwedów w XVII w.; pracę specjalistom ułatwia rekordowo niski stan wody w rzece.

Reklama

Według danych IMGW, w piątek poziom Wisły w stolicy wynosił 63 cm. Jak podkreśla Instytut, w ostatnich dniach - między 12 a 18 września - stan wody w Warszawie utrzymywał się "poniżej absolutnego minimum". 17 września było to zaledwie 56 cm.

Prezydent Warszawy powiedziała, że w związku z niskim stanem wody wejście do Portu Praskiego zostanie odmulone, z dna zostaną usunięte głazy; na ten cel miasto przeznaczy 277,7 tys. zł z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Podkreśliła, że odmulenie Portu Praskiego ułatwi pracę policjantom z komisariatu rzecznego. Dodała, że prace ruszą prawdopodobnie na przełomie września i października; mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Obecnie rezerwa celowa Warszawy wynosi 33,7 mln zł; na rok 2012 przewidziano 34 mln zł. Do tej pory środki z rezerwy wykorzystano na obsługę koksowników podczas zimy oraz remont mostu nad Potokiem Służewieckim.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała także, że w poniedziałek została wybrana firma, która przebuduje bulwary nadwiślańskie na lewym brzegu rzeki - jest to Hydrobudowa Gdańsk. Całość prac obejmie bulwar od ul. Boleść do mostu Świętokrzyskiego. Pierwszy etap od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego jest realizowany w ramach projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i płyń", dofinansowanego z Unii Europejskiej. Ten odcinek ma zostać ukończony w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy.

Cała przebudowa ma trwać trzy lata i kosztować 122 mln zł. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana po upływie czasu przewidzianego na ewentualne odwołania pozostałych oferentów - informuje wydział prasowy stołecznego ratusza.

Reklama

Bulwar zaprojektowano tak, by był przygotowany na przejście wysokiej wody. Przebudowane zostaną przejścia podziemne łączące bulwar ze Starym i Nowym Miastem, powstanie też nowe przejście na wysokości ul. Bednarskiej, łączące na powrót odcięty Wisłostradą od rzeki Mariensztat. Przebudowane zostaną także nabrzeża. Powstanie nowy, dolny poziom bulwaru, przy którym będą mogły zacumować statki i małe jednostki pływające.

Niski stan wody w Wiśle ułatwia prace archeologom, którzy od trzech lat wydobyli z dna rzeki ok. 10 ton elementów architektonicznych zrabowanych przez Szwedów w XVII w. Znaleziska: marmury, elementy posadzek, nadproża, fragment fontanny, kule armatnie są składowane w Porcie Praskim. W pracach pomaga wojsko i policja.

Prezydent miasta podkreśliła, że nie ma jeszcze decyzji, gdzie umieścić wydobyte fragmenty architektury Warszawy z XVII w. "Musimy to przemyśleć. Na razie nie mamy konkretnego planu na każdą z tych rzeczy" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Oceniła jednak, że niektóre elementy architektoniczne, jak np. fragment fontanny, mogłyby zostać wkomponowane w przestrzeń miejską.

Dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że najciekawszym znaleziskiem byłby orzeł, którego nie udało się wydobyć piaskarzom w 1906 r. Mówił, że wówczas podczas wyciągania z Wisły figury, oderwano jedno skrzydło, reszta zatonęła w rzece. Zaznaczył, że skrzydło umieszczono w muzeum, jednak zaginęło ono podczas II wojny światowej. Kowalski powiedział też, że w piątek archeolodzy próbowali wydobyć wóz, który służył do przewożenia działa. (PAP)

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.