| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wielkopolscy strażacy rozdadzą 7,3 tys. czujników czadu

Wielkopolscy strażacy rozdadzą 7,3 tys. czujników czadu

7,3 tys. czujników czadu i dymu rozdadzą wielkopolscy strażacy przed sezonem zimowym. Jak przypomina straż pożarna, każdej zimy w Polsce w swoich domach ginie ponad 400 osób, a 3 tys. trafia do szpitali.

Rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. kpt. Sławomir Brandt powiedział, że najczęstszymi przyczynami tych tragedii są nieodpowiednie przygotowanie się do sezonu zimowego i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

"Paradoksalnie najwięcej zdarzeń śmiertelnych odnotowujemy w miejscach, w których powinniśmy czuć się najbezpieczniej, czyli w naszych domach. Gdy za oknem robi się coraz zimniej, a my dodatkowo ogrzewamy i uszczelniamy swoje domostwa, zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, niepotrzebnie ryzykujemy. Wtedy właśnie swoje żniwo zbiera ogień, dym i tlenek węgla" - powiedział.

"Do najtragiczniejszych zdarzeń najczęściej dochodzi nocą. Niestety, gdy my śpimy, śpi również nasza czujność na zagrożenia. Tutaj z pomocą przychodzi technika. Zamontowanie niewielkich czujek w porę ostrzeże nas i nasze rodziny przed zagrożeniem" - dodał.

Strażacy rozdadzą czujniki mieszkańcom Wielkopolski w ramach projektu "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego", realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Bardzo się cieszymy, że Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zgodziły się, żebyśmy zamiast tradycyjnych materiałów promocyjnych, takich jak kubki, długopisy czy smycze, rozdawali właśnie czujki dymu i tlenku węgla. Liczymy, że przyczyni się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w naszym województwie" - powiedział koordynator projektu w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Robert Klonowski.

Minionej zimy wielkopolscy strażacy zanotowali ponad 1150 pożarów w budynkach mieszkalnych i 160 zdarzeń z tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało ponad 240 osób; nie przeżyła co dziesiąta. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »