Wielkopolscy strażacy rozdadzą 7,3 tys. czujników czadu
REKLAMA
Rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. kpt. Sławomir Brandt powiedział, że najczęstszymi przyczynami tych tragedii są nieodpowiednie przygotowanie się do sezonu zimowego i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
REKLAMA
"Paradoksalnie najwięcej zdarzeń śmiertelnych odnotowujemy w miejscach, w których powinniśmy czuć się najbezpieczniej, czyli w naszych domach. Gdy za oknem robi się coraz zimniej, a my dodatkowo ogrzewamy i uszczelniamy swoje domostwa, zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, niepotrzebnie ryzykujemy. Wtedy właśnie swoje żniwo zbiera ogień, dym i tlenek węgla" - powiedział.
REKLAMA
"Do najtragiczniejszych zdarzeń najczęściej dochodzi nocą. Niestety, gdy my śpimy, śpi również nasza czujność na zagrożenia. Tutaj z pomocą przychodzi technika. Zamontowanie niewielkich czujek w porę ostrzeże nas i nasze rodziny przed zagrożeniem" - dodał.
Strażacy rozdadzą czujniki mieszkańcom Wielkopolski w ramach projektu "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego", realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
"Bardzo się cieszymy, że Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zgodziły się, żebyśmy zamiast tradycyjnych materiałów promocyjnych, takich jak kubki, długopisy czy smycze, rozdawali właśnie czujki dymu i tlenku węgla. Liczymy, że przyczyni się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w naszym województwie" - powiedział koordynator projektu w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Robert Klonowski.
Minionej zimy wielkopolscy strażacy zanotowali ponad 1150 pożarów w budynkach mieszkalnych i 160 zdarzeń z tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało ponad 240 osób; nie przeżyła co dziesiąta. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA