REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowieckie: Umowa na dzierżawę szpitala w Gostyninie-Kruku podpisana

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Arion Med z Lublina podpisał ze starostwem powiatowym w Gostyninie umowę na dzierżawę szpitala w Gostyninie-Kruku (Mazowieckie). Placówka ma od dłuższego czasu poważne problemy finansowe. Przekazanie jej w dzierżawę ma naprawić tę sytuację.

Szpital w Gostyninie-Kruku jest obecnie częścią samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest powiat. Po przejęciu zostanie zarejestrowany nowy podmiot.

REKLAMA

Jak poinformował starosta gostyniński Jan Baranowski, przejęcie majątku szpitala w dzierżawę przez Arion Med ma nastąpić jeszcze w tym roku po dopełnieniu wymogów formalnych, w tym m.in. po dokonaniu cesji kontraktów z NFZ. Umowa została zawarta na 30 lat.

REKLAMA

Arion Med ma przejąć w dzierżawę specjalistyczną opiekę medyczną wraz z zadłużeniem szpitala do wysokości 5,25 mln zł w zamian za umorzenie w późniejszym okresie czynszu. Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej mają pozostać w dotychczasowym samodzielnym publicznym zespole zakładów opieki zdrowotnej wraz z większością zadłużenia.

Oferta Arion Med została wybrana przez starostwo w Gostyninie z trzech ostatecznych, złożonych w postępowaniu. W trakcie postępowania oceniano m.in. początkowe zaangażowanie oferentów w przejęcie zadłużenia placówki i wielkość proponowanego miesięcznego czynszu. Arion Med zarządza m.in. szpitalem w Biłgoraju.

Dyrektor szpitala w Gostyninie-Kruku Krzysztof Osmański powiedział w czwartek PAP, że konta placówki, po czasowym odblokowaniu, zostały ponownie zajęte przez komorników. Zajęcia komornicze dotyczą obecnie kwoty około 8 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osmański wyjaśnił, że wcześniej, po uwzględnieniu przez sąd skarg szpitala na działania komornicze, konta placówki zostały na jakiś czas odblokowane spod zajęć egzekucyjnych. To umożliwiło wypłacenie w całości personelowi etatowemu wynagrodzenia za sierpień, a pracownikom kontraktowym za czerwiec.

"Mamy już jednak nowe zajęcia. Dlatego wynagrodzenia w tym miesiącu będą, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to, jak bywało już wcześniej, wypłata tylko do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego" - powiedział Osmański. Zapewnił, że szpital, mimo kłopotów finansowych, pracuje normalnie. "Szpital pracował i pracuje. Pacjenci, którzy są u nas leczeni nie odczuwają tego, że sytuacja finansowa w szpitalu jest dramatyczna" - oświadczył dyrektor.

Osmański przyznał, że szpital powoli przygotowuje się do przejęcia majątku w dzierżawę przez Arion Med. "Przedstawiciele dzierżawcy już przyjeżdżają, już przygotowują dokumenty pod kątem rejestracji nowego podmiotu i kontraktowania świadczeń zdrowotnych w NFZ" - dodał.

W szpitalu w Gostyninie-Kruku od lutego trwa spór zbiorowy wszystkich tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Związki, nie zgadzając się na obniżenie pracownikom wynagrodzeń - co dyrekcja argumentowała problemami finansowymi - przedstawiły m.in. postulat podwyżek o 20 proc. Spór zatrzymał się na etapie przed mediacjami. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

REKLAMA

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

REKLAMA