REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Przez osiem miesięcy nadwykonania szpitali wyniosły 296 mln zł

REKLAMA

Tylko w ciągu ośmiu miesięcy tego roku w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale wykonały świadczenia ponad limity przewidziane w kontraktach na łączną sumę 296 mln zł - poinformował rzecznik oddziału Jacek Kopocz.

"Do końca roku ta kwota może wzrosnąć nawet do 400 mln zł, będzie niemożliwa do pokrycia" - powiedział Kopocz.

REKLAMA

W tym roku śląskie szpitale toczą pięć procesów o zapłatę za świadczenia ratujące życie i zdrowie pacjentów wykonane ponad limit określony w kontrakcie. Zgodnie z przepisami, za takie świadczenia NFZ zobowiązany jest zapłacić. Nie musi natomiast pokrywać kosztów zabiegów planowych, wykonanych ponad limit określony w kontrakcie z daną placówką.

W ubiegłym roku przed sądem zakończyło się również pięć takich spraw. W dwóch przypadkach sądy oddaliły pozwy szpitali, w trzech podpisano ugody posądowe. Jak poinformował Kopocz, w ich efekcie NFZ wypłacił placówkom 2,6 mln zł.

REKLAMA

Z rekordową sumą roszczenia - ponad 5 mln zł - wystąpił w lipcu tego roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu. Jak podał szpital, kwota dotyczy ubiegłego roku. Ponad 70 proc. tej sumy to świadczenia ratujące życie i zdrowie pacjentów.

W sierpniu Sąd Okręgowy w Katowicach wydał nakaz zapłaty obejmujący całość dochodzonej pozwem kwoty. Od powyższego nakazu pozwany, czyli NFZ, wniósł jednak sprzeciw. Wcześniej szpital starał się o zwrot kwot objętych pozwem na drodze pozasądowej, jednakże NFZ kwestionował zakwalifikowanie wykonywanych zabiegów jako ratujących życie pacjentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jesteśmy jednym z 13 centrów urazowych w Polsce, trafiają do nas pacjenci w najpoważniejszym stanie. Prowadzimy też racjonalną politykę przyjęć planowych. Przy dużej liczbie przyjęć z wypadków czasem jesteśmy zmuszeni odesłać przyjętych już na zabiegi planowe pacjentów, choć to dla nich bardzo niekomfortowa sytuacja" - powiedziała PAP zastępca dyrektora do spraw kontraktowania świadczeń i rozwoju usług sosnowieckiego szpitala Urszula Milka.

"Rzecz rozbija się o brak zamkniętej definicji zabiegów ratujących życie i zdrowie. Inaczej interpretujemy to my, inaczej NFZ. Zwróciliśmy się już nawet o wykładnię do Ministerstwa Zdrowia i centrali funduszu" - dodała.

REKLAMA

Rzecznik śląskiego oddziału NFZ poinformował, że złożenie sprzeciwu w tej sprawie było konieczne, ponieważ szpital połączył w pozwie sprawę nadwykonań oraz dopłaty za leczenie udarów i ostrych zespołów wieńcowych. "Nie ma podstawy prawnej, by wstecznie pokrywać tę różnicę. Co do nadwykonań porozumienie jest możliwe" - zapewnił.

"Gdybyśmy - jak nakazuje sąd - zapłacili, Najwyższa Izba Kontroli lub inne kontrolujące nas organy uczyniłyby nam zarzut, że nie złożyliśmy sprzeciwu. Dysponujemy przecież środkami publicznymi" - dodał Kopocz.

NFZ dysponuje specjalną pulą pieniędzy na pokrywanie roszczeń w efekcie orzeczeń sądowych. "Środki na bieżącą działalność nie są przez to pomniejszane" - zaznaczył rzecznik.

Sosnowiecki szpital jest jednym z największych w regionie. Ma ok. 700 łóżek, średnio rocznie leczy się w nim 23 tys. pacjentów. W całym województwie działa ok. 200 szpitali. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA