reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Potrzebna szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień

Potrzebna szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień

Potrzebna jest szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w tych izbach - wskazuje Fundacja Helsińska. Senacka komisja zapowiada, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na początku listopada.

"Brak podstawy prawnej obliczenia wysokości opłaty będzie skutkować niemożliwością jej pobrania od osób przyjętych do izby wytrzeźwień, przez co placówki te pozbawione zostaną ważnego źródła finansowania swojej działalności" - napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do senatora Piotra Zientarskiego (PO), kierującego pracami komisji ustawodawczej.

Dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą - uznał na początku kwietnia Trybunał Konstytucyjny. Wskazał on, że przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego.

Brak tych wytycznych - jak uznał Trybunał - stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień. TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy. Zakwestionowane rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Przepisy zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można ocenić, że cały proces legislacyjny w przedmiocie dostosowania przepisów do wyroku TK nie zakończy się uchwaleniem nowelizacji do 16 stycznia 2013 r., a więc do daty utraty mocy obowiązującej przez dotychczasowy przepis" - głosi pismo HFPC podpisane przez wiceprezesa fundacji Adama Bodnara.

Senator Zientarski powiedział PAP, że odpowiedni projekt został już przygotowany. "Komisja na początku października zdecydowała o nadaniu biegu legislacyjnego temu projektowi, wystąpiliśmy o konsultacje do różnych instytucji" - zaznaczył. Dodał, że pierwsze czytanie projektu powinno się odbyć w komisji 7 listopada, zaś Senat zajmie się nim na posiedzeniu w drugiej połowie listopada.

Według senackiego projektu maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma wynosić 350 zł. "Wartość tej opłaty pochodzi z prognoz ministerstwa zdrowia, prezentowanych w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zdaniem Fundacji Helsińskiej przy określeniu maksymalnej wysokości takiej opłaty powinny być jednak uwzględnione faktyczne koszty pobytu w izbie. "Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień nie jest karą nakładaną na nietrzeźwą osobę, a daniną publiczną cechującą się zasadą odpłatności; jako świadczenie odpłatne musi być bezpośrednio powiązana ze wzajemnym świadczeniem organu publicznego" - napisała HFPC. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę!

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama