REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebna szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień

REKLAMA

Potrzebna jest szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w tych izbach - wskazuje Fundacja Helsińska. Senacka komisja zapowiada, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na początku listopada.

"Brak podstawy prawnej obliczenia wysokości opłaty będzie skutkować niemożliwością jej pobrania od osób przyjętych do izby wytrzeźwień, przez co placówki te pozbawione zostaną ważnego źródła finansowania swojej działalności" - napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do senatora Piotra Zientarskiego (PO), kierującego pracami komisji ustawodawczej.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą - uznał na początku kwietnia Trybunał Konstytucyjny. Wskazał on, że przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego.

Brak tych wytycznych - jak uznał Trybunał - stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień. TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy. Zakwestionowane rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Przepisy zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można ocenić, że cały proces legislacyjny w przedmiocie dostosowania przepisów do wyroku TK nie zakończy się uchwaleniem nowelizacji do 16 stycznia 2013 r., a więc do daty utraty mocy obowiązującej przez dotychczasowy przepis" - głosi pismo HFPC podpisane przez wiceprezesa fundacji Adama Bodnara.

REKLAMA

Senator Zientarski powiedział PAP, że odpowiedni projekt został już przygotowany. "Komisja na początku października zdecydowała o nadaniu biegu legislacyjnego temu projektowi, wystąpiliśmy o konsultacje do różnych instytucji" - zaznaczył. Dodał, że pierwsze czytanie projektu powinno się odbyć w komisji 7 listopada, zaś Senat zajmie się nim na posiedzeniu w drugiej połowie listopada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według senackiego projektu maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma wynosić 350 zł. "Wartość tej opłaty pochodzi z prognoz ministerstwa zdrowia, prezentowanych w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zdaniem Fundacji Helsińskiej przy określeniu maksymalnej wysokości takiej opłaty powinny być jednak uwzględnione faktyczne koszty pobytu w izbie. "Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień nie jest karą nakładaną na nietrzeźwą osobę, a daniną publiczną cechującą się zasadą odpłatności; jako świadczenie odpłatne musi być bezpośrednio powiązana ze wzajemnym świadczeniem organu publicznego" - napisała HFPC. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA