Podwyżki dla tej grupy pracowników. Wzrost dolnych i górnych progów wynagrodzeń
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą ustalono średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – w wysokości 120 proc. Jednak brak zmiany przepisów dotyczących Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców sprawiłby, że przewidziana podwyżka wskaźnika nie mogłaby zostać w pełni zrealizowana w odniesieniu do pracowników BRMiŚP - poinformowano w założeniach do projektu zmian przygotowanych przez MRiT w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.
REKLAMA
Przekroczenie maksymalnego progu
W sytuacji, gdy aktualne wynagrodzenie jest równe lub zbliżone do maksymalnego progu wynagrodzenia przypisanego dla danego stanowiska określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników, skutkowałaby to przekroczeniem maksymalnego progu wynikającego z rozporządzenia - dodano.
REKLAMA
Jak wskazano, przedstawione propozycje zmian wynikają także z konieczności dostosowania minimalnych progów wynagrodzeń BRMiŚP do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 stycznia 2024 r., ustalonego rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.
Projekt ma na celu zmianę dolnych i górnych progów kwot wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk w BRMiŚP, w związku z określonym w ustawie budżetowej na rok 2024 średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz w celu zapewnienia elastycznej, racjonalnej i efektywnej polityki kadrowo-płacowej w BRMiŚP, bez konieczności podejmowania każdorazowej interwencji legislacyjnej w tym obszarze - czytamy.
Podwyższenie dolnych i górnych progów wynagrodzeń
Podwyższenie dolnych i górnych progów wynagrodzeń nie będzie oznaczało automatycznej konieczności podniesienia wynagrodzeń z uwagi na fakt, że nie obliguje pracodawcy do jego podwyższenia, a jedynie daje możliwość ustalenia wyższych wynagrodzeń - zaznaczono.
Przepisy rozporządzenia będą mieć zastosowanie do ustalania miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników BRMiŚP, należnych od dnia 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA