reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Premier z samorządowcami o problemach władz lokalnych i regionalnych

Premier z samorządowcami o problemach władz lokalnych i regionalnych

Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek po południu w KPRM z przedstawicielami samorządów. Przedstawiliśmy problemy samorządów; nad rozwiązaniami będą teraz pracowały zespoły rządowo-samorządowe - powiedział prezes Zarządu Związku Województw RP Jacek Protas.

"Umówiliśmy się z panem premierem, że będziemy w tej chwili pracować nad konkretnymi propozycjami w zespołach rządowo-samorządowych i spotkamy się w drugiej połowie stycznia, by podsumować te wzajemne uzgodnienia i współpracę" - relacjonował PAP po spotkaniu Protas, który jest też marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego. Podkreślił, że jeśli przygotowane propozycje okażą się skuteczne, "to pan premier obiecał, że wtedy szybką ścieżką pewne rozwiązania jest gotów wprowadzać".

Według niego podczas spotkania "przedstawiciele poszczególnych korporacji przedstawiali najbardziej istotne i palące problemy, które stoją przed samorządami, a szczególnie na linii administracja rządowa-administracja samorządowa".

Jak mówił Protas, rozmowa dotyczyła m.in. tego, że za nowymi zadaniami dla samorządów nie idzie dodatkowe finansowanie, konieczności kontynuowania i intensyfikacji programu przebudowy dróg lokalnych oraz standaryzacji usług w poszczególnych dziedzinach życia społecznego.

Prezes Zarządu Związku Województw RP mówił, że premier odniósł się do części poruszonych przez samorządowców kwestii, a atmosfera była "dobra i rzeczowa". "Przedstawiciele samorządów podawali konkretne problemy, pan premier w miarę swych możliwości również konkretnie się do nich odnosił, jeśli nie on, to pan minister (Michał) Boni" - zaznaczył Protas.

Jak dodał, samorządowcy mają nadzieję na sprawniejszą współpracę z rządem i premier ich w tym przekonaniu utwierdził, obiecując regularne tego typu konsultacje.

Protas powiedział też, że podczas spotkania pojawił się temat budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Kluczowy dla rozmów o nowym budżecie UE szczyt zaplanowano na czwartek i piątek. "Mówiliśmy o tym, by pan premier próbował upierać się przy kwalifikowalności VAT, bo Komisja Europejska chce, by ten VAT był w przyszłej perspektywie niekwalifikowalnym podatkiem dla samorządów i ich instytucji, co byłoby dla nas bardzo złym rozwiązaniem" - tłumaczył.

Kwalifikowalność VAT polega na tym, że obecnie można do refundowanych z UE kosztów inwestycji zaliczać także podatek VAT. Jak mówiła była komisarz UE, obecnie eurodeputowana Danuta Huebner w niedawnym wywiadzie dla PAP, w propozycji budżetu UE przygotowanej przez szefa Rady Europejskiej nie podoba jej się m.in. właśnie zlikwidowanie kwalifikowalności podatku VAT. "To jest niesłychanie ważne, bo jeśli ponad 20-procentowego podatku VAT nie będzie można sfinansować z pieniędzy europejskich, to gminy, które realizują projekty, będą miały de facto tyle pieniędzy mniej" - przestrzegała.

Przed spotkaniem Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego informował, że Tusk zaprosił szefów korporacji samorządowych, aby porozmawiać o współpracy na linii rząd-samorząd. Rozmowy miały dotyczyć bieżących problemów samorządów oraz prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W spotkaniu udział wzięli, oprócz przedstawicieli województw, szefowie Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama