REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od 2025 roku. Wiemy już które
Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od 2025 roku. Wiemy już które
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

Rozporządzenie to uwzględnić ma wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

REKLAMA

Zmiany granic 7 gmin

Omawiany projekt przewiduje wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2025 r. zmian w podziale terytorialnym państwa obejmujących 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin:
- pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, 
- pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, 
- pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, 
- pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, 
- pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, 
- pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, 
- pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

7 nowych miast

Ponadto siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Chodzi o następujące wsie: Końskowola, Kurów, Wąwolnica (te 3 miejscowości leżą w województwie lubelskim), Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie), Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

11 zmian dot. granic miast

Rozporządzenie to  wprowadzi również 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast (w tym przypadku oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn), 

A także nastąpi zmiana dotycząca zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Tryb nadania praw miejskich

Na podstawie art. 4 ustawy o samorządzie gminnym, do kompetencji Rady Ministrów, realizowanych w drodze rozporządzenia należy: 
1) tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie gmin oraz ustalanie ich granic; 
2) nadawanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalanie jego granic;
3) ustalanie i zmiana nazw gmin oraz siedzib ich władz.
Zmiany takie zawsze następują z dniem 1 stycznia.

Takie rozporządzenie może być wydane z inicjatywy rządu albo na wniosek zainteresowanej rady gminy. 

Ustalenie i zmiana granic gmin powinny być dokonywane w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. 
Zaś nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane być muszą w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. 

Tego typu zmiany muszą być poprzedzone zasięgnięciem przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej (MSW) opinii zainteresowanych rad gmin. A te opinie gmin muszą uwzględniać wcześniej przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. W przypadku zmian granic gmin naruszających granice powiatów lub województw, konieczne są dodatkowo opinie odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

Z roku na rok mniej maturzystów idzie na studia. Skąd takie decyzje?

W ostatnich latach obserwujemy znaczący spadek liczby maturzystów decydujących się na kontynuowanie edukacji na poziomie wyższym. Trend ten, zauważalny w wielu krajach, w tym w Polsce, jest wynikiem kilku kluczowych czynników. 

Ile darmowych miejsc w żłobkach jest w Warszawie? Wiceminister rodziny: System żłobkowy w Warszawie powinien być wzorem dla innych miast w Polsce

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że od początku pierwszej kadencji podwoił liczę darmowych miejsc w żłobkach. Obecnie jest ich 17 tysięcy. 

REKLAMA

CKE: W 2025 r. egzamin ósmoklasisty (13-15 maja) i matury (5-24 maja) nałożą się na siebie [Wykaz zmian na egzaminach]

Komunikat CKE: W 2025 r. egzamin ósmoklasisty (13-15 maja) i matury (5-24 maja) nałożą się na siebie [Wykaz zmian na egzaminach]

Min. edukacji B. Nowacka: Nowa podstawa programowa a nowe podręczniki w roku szkolnym 2024/2025 r.

Oświadczenia min. edukacji B. Nowackiej (na X) i oficjalny komunikat MEN próbują zatrzymać burzę związano z koniecznością kupowania przez rodziców nowych podręczników dla roku szkolnego 2024/2025 r. Rząd twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, a rodzice mówią "Teoria swoje, a praktyka swoje".

Czy małpia ospa jest nowym Covid-19? Oświadczenie WHO

Czy powinniśmy obawiać się małpiej ospy? We wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge oświadczył, że małpia ospa nie jest nowym Covid-19. Zapewnił, że transmisja wirusa jest pod kontrolą. 

Poszedł na grzyby, znalazł niewybuch z II wojny światowej

60-letni mieszkaniec powiatu przysuskiego (woj. mazowieckie) podczas grzybobrania natknął się na niewybuch z II wojny światowej. Pociska artyleryjski zabrali saperzy wezwani na miejsce. 

REKLAMA

Sprawdź wzrok swojego dziecka, zanim zacznie szkołę

Nie tylko zakup wyprawki szkolnej to ważna rzecz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dobrym nawykiem jest coroczna kontrola wzroku u dzieci. To ważne, zawłaszcza że najmłodsi często nie zgłaszają problemów.

Kara za nielegalną reklamę może wynieść nawet 100 tys. zł. Akcja oczyszczania przestrzeni miejskiej Łodzi z reklam

Karami sięgającymi nawet 100 tys. zł Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi chce zniechęcić mieszkańców do umieszczania w przestrzeni miejskiej nielegalnych reklam, które szpecą, a czasem powodują zagrożenie dla kierowców i przechodniów. Zapowiada też częstsze kontrole i zdecydowaną egzekucję przepisów.

REKLAMA