REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od 2025 roku. Wiemy już które
Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od 2025 roku. Wiemy już które
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

Rozporządzenie to uwzględnić ma wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

REKLAMA

Zmiany granic 7 gmin

Omawiany projekt przewiduje wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2025 r. zmian w podziale terytorialnym państwa obejmujących 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin:
- pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, 
- pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, 
- pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, 
- pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, 
- pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, 
- pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, 
- pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

7 nowych miast

Ponadto siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Chodzi o następujące wsie: Końskowola, Kurów, Wąwolnica (te 3 miejscowości leżą w województwie lubelskim), Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie), Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

11 zmian dot. granic miast

Rozporządzenie to  wprowadzi również 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast (w tym przypadku oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn), 

A także nastąpi zmiana dotycząca zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Tryb nadania praw miejskich

Na podstawie art. 4 ustawy o samorządzie gminnym, do kompetencji Rady Ministrów, realizowanych w drodze rozporządzenia należy: 
1) tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie gmin oraz ustalanie ich granic; 
2) nadawanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalanie jego granic;
3) ustalanie i zmiana nazw gmin oraz siedzib ich władz.
Zmiany takie zawsze następują z dniem 1 stycznia.

Takie rozporządzenie może być wydane z inicjatywy rządu albo na wniosek zainteresowanej rady gminy. 

Ustalenie i zmiana granic gmin powinny być dokonywane w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. 
Zaś nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane być muszą w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. 

Tego typu zmiany muszą być poprzedzone zasięgnięciem przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej (MSW) opinii zainteresowanych rad gmin. A te opinie gmin muszą uwzględniać wcześniej przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. W przypadku zmian granic gmin naruszających granice powiatów lub województw, konieczne są dodatkowo opinie odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA