Kategorie

Łódzkie: Co najmniej 5,2 tys. miejsc pracy dzięki środkom z UE w 2012 r.

Co najmniej 5,2 tys. miejsc pracy powstało w tym roku w województwie łódzkim dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.

Według urzędników trudno jednak oszacować liczbę wszystkich miejsc pracy, jakie powstały w Łódzkiem dzięki środkom unijnym, które trafiły do regionu.

PO Kapitał Ludzki, który finansowany jest głównie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, umożliwia realizację projektów wspierających osoby bezrobotne poprzez m.in. szkolenia, doradztwo, staże, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Reklama

Z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w tym roku w ramach PO KL dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymało w Łódzkiem niemal 3 tys. osób, a od początku programu niemal 13 tys. osób - poinformował PAP Jacek Grabarski z urzędu marszałkowskiego.

Najczęściej dotacje na rozpoczęcie własnej działalności przyznawano w takich branżach jak m.in. fotografia, usługi budowlane, działalność artystyczna, handel, agencje reklamowe, usługi informatyczne czy naprawcze oraz fryzjerstwo i kosmetyka.

Dodatkowo dzięki środkom unijnym przekazanym przez WUP na zatrudnienie nowych pracowników, utworzono w 2012 roku w regionie łódzkim ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. Od początku realizacji PO KL powstało w województwie ponad 12,2 tys. miejsc pracy.

Według Grabarskiego w tym roku w ramach priorytetu "Regionalne kadry gospodarki" PO KL przyznano także dotacje na podjęcie działalności gospodarczej dla 182 osób, które zostały zwolnione w związku z procesem restrukturyzacji w firmie.

Reklama

Natomiast 1519 pracowników instytucji naukowo-badawczych lub absolwentów uczelni objęto wsparciem w zakresie rozpoczynania własnej działalności gospodarczej w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii (działalności typu spin off i spin out). Nie wiadomo jednak, na ile nowych miejsc pracy to się przełożyło.

Miejsca pracy w regionie powstały od 2010 roku dzięki realizacji projektów na wsparcie przedsiębiorstw, a dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Z tej puli środki otrzymują m.in. projekty inwestycyjne i badawcze w przedsiębiorstwach, jednostki badawczo-rozwojowe, projekty z tzw. otoczenia biznesu czy sektora usług turystycznych.

Jak informuje Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi zgodnie z dotąd podpisanymi umowami beneficjenci mają utworzyć 3445 nowych etatów, a łączna kwota dofinansowania projektów to 823,8 mln zł. Dotąd zweryfikowano powstanie 985 etatów. Kolejne miejsca pracy powstały dzięki inwestycjom realizowanym z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z RPO, ale - według urzędników - trudno oszacować ich liczbę.

W ostatnich latach ponad 3450 miejsc pracy mogło powstać także na łódzkiej wsi dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jak wynika z danych uzyskanych przez PAP w łódzkim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, utworzenie tylu miejsc pracy zadeklarowali starający się o dofinansowanie w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju".

Wysokość wsparcia zależy w tym przypadku od liczby nowo utworzonych miejsc pracy, a otrzymać można od 100 do 300 tys. zł. Poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 50 proc. kosztów. Do tej pory łódzki odział ARiMR przeprowadził trzy nabory wniosków o przyznanie takiej pomocy dla mikroprzedsiębiorców (w latach 2009-2011). Wpłynęły w sumie 1482 wnioski (na kwotę ponad 281 mln zł) w których zadeklarowano stworzenie 3239 miejsc pracy. Kolejne 142 wnioski (w latach 2010-12) na łączną kwotę 19,2 mln zł złożono za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Przewidują one utworzenie 220 miejsc pracy.

Dzięki tej pomocy na wsiach powstały mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się m.in. usługami, przetwórstwem słomy na cele energetyczne, pozyskiwaniem drewna, wydobywaniem żwiru i piasku, produkcją ciastek, bielizny, czy opakowań z tworzyw sztucznych.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.