REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspertka z UMK: daliśmy się zastraszyć Rosji; będzie parła dalej dopóki nie zobaczy widma porażki

Ekspertka z UMK: daliśmy się zastraszyć Rosji; będzie parła dalej dopóki nie zobaczy widma porażki
Ekspertka z UMK: daliśmy się zastraszyć Rosji; będzie parła dalej dopóki nie zobaczy widma porażki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Daliśmy się zastraszyć Rosji i przyjmujemy kremlowskie argumenty w obawie, że Rosja mogłaby konflikt z Ukrainą jeszcze bardziej eskalować - powiedziała w Studiu PAP dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jej ocenie pokazywanie Rosji, że nie jesteśmy gotowi na konfrontacje, odbierane jest to przez nią jako dowód słabości.

Jak realnie pomóc Ukrainie?

Dr Agnieszka Bryc w Studiu PAP 5 sierpnia 2024 r. był pytana o to, czy potencjalna eskalacja na Bliskim Wschodzie mogłaby odciągnąć uwagę USA od rosyjsko-ukraińskiej wojny i wsparcia tego drugiego kraju odpowiedziała, że "Ukrainie szkodzi każdy kryzys, który odciąga uwagę zachodniego świata".

"Ukrainie pomogłoby maksymalne wsparcie (...) przejście od pomocy kropelkowej i zielone światło, by mogła bronić się tak, jak się broni Izrael. Jako Zachód zachowujemy się niesymetrycznie. Rozumiemy dlaczego, Hamas nie jest mocarstwem jądrowym, a Rosja jest, ale wiemy też, że Rosjanie straszą użyciem broni, ale jej nie użyją. Są zbyt zależni od Chin, a te nie życzą sobie eskalacji jądrowej" - powiedziała.

Zdaniem specjalistki ds. stosunków międzynarodowych Ukraina powinna mieć "absolutnie pełne, symetryczne prawo do samoobrony" i ataków zachodnią bronią na terenie Rosji, a obecnie mamy do czynienia z akceptacją faktu, że "są równi i równiejsi". W jej ocenie sytuacja na froncie zmieniłaby się, gdyby Ukraina mogła dokonywać symetrycznej samoobrony, a nie jedynie walczyć na swoim terytorium.

REKLAMA

Daliśmy się zastraszyć Rosji

REKLAMA

"Daliśmy się zastraszyć Rosji i przyjmujemy kremlowskie argumenty w obawie, że Rosja mogłaby ten konflikt jeszcze bardziej eskalować" - powiedziała. Dr. Bryc podkreśliła, że znając rosyjską kulturę strategiczną i ich sposób myślenia zarówno militarnego i politycznego, Zachód sam sobie szkodzi. W jej ocenie pokazywanie Rosji, że nie jesteśmy gotowi na konfrontacje, odbierane jest to przez nią jako dowód słabości.

"To jest trochę tak, jak drapieżnik czuje krew i nie waha się przed dalszą agresją. Jeżeli tylko udzielilibyśmy otwartej zgody Ukrainie na symetryczną samoobronę i jeżeli powiedzielibyśmy, że jesteśmy absolutnie gotowi na konfrontację z Rosją, Rosja mruga jako pierwsza. Wtedy ulega, tak jak zawsze ulegała przed stroną silniejszą i jest w stanie wycofać się z każdego konfliktu, jeżeli staje jakby na progu perspektywy swojej porażki" - oceniła.

Zdaniem dr. Bryc, dopóki Rosja nie zobaczy perspektywy swojej porażki - będzie parła dalej. Zachód w jej ocenie musi zmienić swój sposób myślenia, pozbyć się lęków i częściej słuchać "wschodniaków", czyli ekspertów od rosyjskiej polityki.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/dr-bryc-izrael-nie-wyklucza-uderzenia-wyprzedzajacego-na-iran oraz https://wideo.pap.pl/videos/75001/.
Rozmawiał Adrian Kowarzyk (PAP)
amk/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA