Kategorie

Poznań: 36 mln zł dofinansowania na rozbudowę Uniwersytetu Artystycznego

Umowę na przekazanie ponad 36 mln zł Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu podpisał z rektorem uczelni prof. Marcinem Berdyszakiem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Środki trafią na rozbudowę Uniwersytetu.

Jak podkreślają przedstawiciele uniwersytetu, istniejąca od ponad 90 lat uczelnia doczeka się rozbudowy, nowego wyposażenia oraz sprzętu niezbędnego do edukacji artystycznej młodych talentów.

Wartość całego projektu "Poprawa jakości oferty edukacyjnej i kulturalnej poprzez rewitalizację, przebudowę i rozbudowę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu" wynosi prawie 43 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych, przekazywane przez resort kultury, opiewa na kwotę ponad 36 mln zł.

"Poznańska uczelnia otrzymuje te środki finansowe dlatego, że ma bardzo dobry projekt, (...) ale także dlatego, że ma dorobek, potencjał, kadrę akademicką. To jest taka swoista nagroda, na którą rektor wraz z całą kadrą i studentami zapracowali" - powiedział Zdrojewski

"To jest bardzo ważna i trudna inwestycja: połączenie remontu starego obiektu, adaptacja części wspólnej obiektu starego i nowego, dobudowa nowego obiektu i zadaszenie części wspólnej" - zaznaczył minister.

Rektor uczelni prof. Marcin Berdyszak poinformował, że zakończenie rozbudowy planowane jest na połowę 2015 roku.

Reklama

"Ta inwestycja to nie tylko powiększenie przestrzeni. Na wyposażenie pójdzie prawie 8 mln zł. W nowo budowanym obiekcie znajdzie się profesjonalne studio filmowe, nowe studio fotograficzne, lakiernie, nowa stolarnia z wyposażeniem oraz drukarnie" - zapowiedział.

"Dwa lata temu uruchomiliśmy studia w języku angielskim. Chcąc być partnerem na światowym poziomie, musimy zapewnić warunki dydaktyki takie, jakie są na całym świecie" - zaznaczył.

Odpowiadający za realizację rozbudowy Maciej Werc z Uniwersytetu Artystycznego podkreślił, że obecnie uczelnia dysponuje ok. 6 tys. m kw. powierzchni, po rozbudowie będzie to ok. 9,5 tys. mkw.

Minister Zdrojewski przyjechał do Poznania również po to, by wziąć udział w oficjalnej inauguracji przebudowanych pomieszczeń Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W 2010 roku Zdrojewski podpisał umowę na rewitalizację wnętrz obiektu. Projektowi, o wartości całkowitej ponad 61 mln zł, przyznano ponad 27 mln zł unijnego dofinansowania.

Reklama

"Ta inwestycja była inwestycją ratunkową. Gdyby nie ona, CK Zamek przestałby być istotną placówką. W tej chwili pojawia się na mapie Polski ważny adres, w którym będą mogły się mieścić wydarzenia o różnej skali i z różnych dziedzin" - powiedział Zdrojewski.

"Poznań stał się niezwykle ważny dla mnie jeśli chodzi o inwestycje. Przez kilkadziesiąt lat tego miasta nie było na liście inwestycji realizowanych ze środków ministerstwa. W chwili obecnej to już czwarta inwestycja, będzie następna" - zapewnił.

W ramach przebudowy Centrum Kultury Zamek zmodernizowano i zaadaptowano na cele kulturalne kompleks Sali Wielkiej. Przebudowa obejmowała ok. 100 pomieszczeń we wschodnim skrzydle Zamku o łącznej powierzchni ponad 5 tys. m kw. i kubaturze 30 tys. m sześc. Obiekt zyskał m.in. ok. 800 mkw. powierzchni, wielofunkcyjną salę widowiskową i przeszklony dach.

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się w nim kilkuset imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań i warsztatów edukacyjnych. W 2011 roku było to 629 wydarzeń, w których udział wzięło 140 tys. widzów

Jak podało ministerstwo kultury, w województwie wielkopolskim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI "Kultura i Dziedzictwo Kulturowe" dofinansowano także utworzenie Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu oraz rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?