reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Poznań: 36 mln zł dofinansowania na rozbudowę Uniwersytetu Artystycznego

Poznań: 36 mln zł dofinansowania na rozbudowę Uniwersytetu Artystycznego

Umowę na przekazanie ponad 36 mln zł Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu podpisał z rektorem uczelni prof. Marcinem Berdyszakiem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Środki trafią na rozbudowę Uniwersytetu.

Jak podkreślają przedstawiciele uniwersytetu, istniejąca od ponad 90 lat uczelnia doczeka się rozbudowy, nowego wyposażenia oraz sprzętu niezbędnego do edukacji artystycznej młodych talentów.

Wartość całego projektu "Poprawa jakości oferty edukacyjnej i kulturalnej poprzez rewitalizację, przebudowę i rozbudowę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu" wynosi prawie 43 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych, przekazywane przez resort kultury, opiewa na kwotę ponad 36 mln zł.

"Poznańska uczelnia otrzymuje te środki finansowe dlatego, że ma bardzo dobry projekt, (...) ale także dlatego, że ma dorobek, potencjał, kadrę akademicką. To jest taka swoista nagroda, na którą rektor wraz z całą kadrą i studentami zapracowali" - powiedział Zdrojewski

"To jest bardzo ważna i trudna inwestycja: połączenie remontu starego obiektu, adaptacja części wspólnej obiektu starego i nowego, dobudowa nowego obiektu i zadaszenie części wspólnej" - zaznaczył minister.

Rektor uczelni prof. Marcin Berdyszak poinformował, że zakończenie rozbudowy planowane jest na połowę 2015 roku.

"Ta inwestycja to nie tylko powiększenie przestrzeni. Na wyposażenie pójdzie prawie 8 mln zł. W nowo budowanym obiekcie znajdzie się profesjonalne studio filmowe, nowe studio fotograficzne, lakiernie, nowa stolarnia z wyposażeniem oraz drukarnie" - zapowiedział.

"Dwa lata temu uruchomiliśmy studia w języku angielskim. Chcąc być partnerem na światowym poziomie, musimy zapewnić warunki dydaktyki takie, jakie są na całym świecie" - zaznaczył.

Odpowiadający za realizację rozbudowy Maciej Werc z Uniwersytetu Artystycznego podkreślił, że obecnie uczelnia dysponuje ok. 6 tys. m kw. powierzchni, po rozbudowie będzie to ok. 9,5 tys. mkw.

Minister Zdrojewski przyjechał do Poznania również po to, by wziąć udział w oficjalnej inauguracji przebudowanych pomieszczeń Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W 2010 roku Zdrojewski podpisał umowę na rewitalizację wnętrz obiektu. Projektowi, o wartości całkowitej ponad 61 mln zł, przyznano ponad 27 mln zł unijnego dofinansowania.

"Ta inwestycja była inwestycją ratunkową. Gdyby nie ona, CK Zamek przestałby być istotną placówką. W tej chwili pojawia się na mapie Polski ważny adres, w którym będą mogły się mieścić wydarzenia o różnej skali i z różnych dziedzin" - powiedział Zdrojewski.

"Poznań stał się niezwykle ważny dla mnie jeśli chodzi o inwestycje. Przez kilkadziesiąt lat tego miasta nie było na liście inwestycji realizowanych ze środków ministerstwa. W chwili obecnej to już czwarta inwestycja, będzie następna" - zapewnił.

W ramach przebudowy Centrum Kultury Zamek zmodernizowano i zaadaptowano na cele kulturalne kompleks Sali Wielkiej. Przebudowa obejmowała ok. 100 pomieszczeń we wschodnim skrzydle Zamku o łącznej powierzchni ponad 5 tys. m kw. i kubaturze 30 tys. m sześc. Obiekt zyskał m.in. ok. 800 mkw. powierzchni, wielofunkcyjną salę widowiskową i przeszklony dach.

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się w nim kilkuset imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań i warsztatów edukacyjnych. W 2011 roku było to 629 wydarzeń, w których udział wzięło 140 tys. widzów

Jak podało ministerstwo kultury, w województwie wielkopolskim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI "Kultura i Dziedzictwo Kulturowe" dofinansowano także utworzenie Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu oraz rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama