REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NFZ: ponad połowa świadczeniodawców może korzystać z bazy ubezpieczonych

REKLAMA

Ponad 55 proc. świadczeniodawców uzyskało upoważnienie do korzystania z elektronicznego systemu weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego (eWUŚ) - poinformował dyrektor departamentu informatyki NFZ Andrzej Strug. Ocenił, że do końca roku będzie to ok. 80 proc.

Testowany obecnie System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada do tego uprawnienia. Pacjent będzie podawał jedynie PESEL, zaś system wskaże, czy NFZ potwierdza lub nie jego uprawnienie do ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i cyfryzacji informację na temat zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu eWUŚ. Przypomniał, że jest on udostępniany dla świadczeniodawców od 15 października. "Z danych z poniedziałku 10 grudnia wynika, że ponad 55 proc. świadczeniodawców uzyskało już upoważnienie do korzystania z systemu" - poinformował.

"Chcemy, aby do systemu przystąpiło 100 proc. świadczeniodawców, jednak nie mają oni takiego obowiązku" - wyjaśnił. Według szacunków NFZ do eWUŚ od nowego roku przystąpi ok. 80 proc. świadczeniodawców.

Wyjaśnił, że koszt przygotowania systemu to ok. 10 mln zł, czyli ok. 30 gr na jednego ubezpieczonego.

Strug zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie w pierwszej połowie przyszłego roku portalu dla pacjentów. Będą oni mogli sprawdzać indywidualnie swoje uprawnienia do ubezpieczenia, a ponadto wszystkie udzielone im świadczenia w ramach NFZ. "Pełny Zintegrowany Informator Pacjenta będzie funkcjonował do końca 2013 r." - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreślała, że obowiązek dla lekarzy oraz pielęgniarki POZ weryfikacji w eWUŚ prawa do świadczeń setek tysięcy pacjentów dziennie wraz z ewentualnym pobieraniem oświadczeń może wpłynąć na opóźnienia w udzielaniu świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dyrektor Strug przypomniał, że "lekarze już dziś mają obowiązek weryfikacji dokumentów ubezpieczenia każdego pacjenta".

REKLAMA

Dzięki systemowi eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku potwierdzenia uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument ubezpieczenia (np. druk RMUA). Jednak także bez dokumentów będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia mówiącego o tym, że posiadamy uprawnienie. Oświadczenie podpisane przez pacjenta będzie przesłanką do udzielenia świadczenia oraz do zapłaty świadczeniodawcy przez NFZ.

NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń, jeżeli okaże się, że pacjent ma uprawnienie do świadczeń, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA