REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NFZ: 96 proc. placówek przystąpiło do eWUŚ

REKLAMA

Do systemu eWUŚ przystąpiło 96 proc. placówek ochrony zdrowia, które mają umowę z NFZ; od 1 do 9 stycznia świadczeniodawcy wysłali ponad 19 mln zapytań, aby sprawdzić online ubezpieczenie pacjentów - podsumowuje NFZ pierwsze dni funkcjonowania systemu.

W podsumowaniu dotychczasowego funkcjonowania systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej NFZ, Fundusz podkreślił, że w pierwszych dniach działania eWUŚ, pomimo dużego obciążenia, system funkcjonował sprawnie i bez zakłóceń, obsługując bezproblemowo ponad 3 mln zapytań o uprawnienia pacjentów dziennie.

REKLAMA

"Łącznie, w ciągu pierwszych dziewięciu dni, świadczeniodawcy wysłali do eWUŚ ponad 19 mln zapytań, sprawdzając w systemie około 12,5 mln osób" - informuje NFZ.

Jak zapewnił Fundusz, działanie systemu nie zostało zakłócone przez nieprawidłowości w oprogramowaniu niektórych świadczeniodawców, a w takich przypadkach "NFZ informował o potrzebie wprowadzenia niezbędnych poprawek".

REKLAMA

Według Funduszu wprowadzenie systemu eWUŚ spowodowało, że pacjenci są bardziej zainteresowani kwestią własnego ubezpieczenia; w efekcie znacznie spadła liczba osób, które odnotowano w systemie NFZ jako nieuprawnione do świadczeń. "Wśród osób sprawdzonych w ciągu pierwszych dni, było ich ok. 4 proc." - informuje NFZ. Fundusz podkreśla, że większość z nich mogła skorzystać ze świadczeń dzięki możliwości złożenia oświadczenia o posiadanych uprawnieniach (w przypadku hospitalizacji takie oświadczenie może być składane jednorazowo, do czasu ewentualnych zmian uprawnień pacjenta).

Fundusz zwrócił uwagę, że dzięki możliwości automatycznego sprawdzania numerów PESEL wszystkich pacjentów raz dziennie, znacząco został skrócony czas potrzebny na weryfikację uprawnień np. w szpitalach. Jak podaje Fundusz, np. w warszawskim Szpitalu Bielańskim uruchomione sprawdzenie uprawnień 200 pacjentów zajęło ok. 20 sekund, a w warszawskiej przychodni internistyczno-specjalistycznej przy ul. Jagiellońskiej 34, w której na dany dzień zapisanych było 2800 pacjentów, taka weryfikacja trwała ok. 5 minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Karol Chojnacki, w Wielkopolsce wnioski o dostęp do systemu eWUŚ złożyło 93 proc. - z ponad 2,7 tys. uprawnionych świadczeniodawców.

Z danych wielkopolskiego NFZ wynika, że przy sprawdzaniu statusu ubezpieczonych system wskazał brak uprawnień do świadczeń w ok. 4,7 proc. przypadków.

Jak dodał Chojnacki, pacjenci mogą zweryfikować swoje uprawnienia do świadczeń na stronie internetowej wielkopolskiego NFZ za pośrednictwem funkcjonującego od kilku lat "Zdrowotnego Informatora Pacjenta".

Jako kosztowny i niedopracowany skrytykowało system eWUŚ w czwartek na konferencji w Koninie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jak powiedziała prezes PPOZ Bożena Janicka, budżet i sami świadczeniodawcy ponoszą ogromne koszty systemu, który ma wykryć znikomy procent osób nieubezpieczonych. "Przyjmując koszt wizyty u lekarza i ewentualny koszt leków na 100 zł, każdy nieubezpieczony w ciągu roku za te pieniądze mógłby skorzystać z 15, a może i 20, wizyt u lekarza i wykupić leki" - powiedziała Janicka.

Porozumienie zrzesza ok. 3 tys. lekarzy.

Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie na podstawie numeru PESEL. Ubezpieczenie jest sprawdzane w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent może napisać oświadczenie, że jest ubezpieczony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA