Podkarpackie ma nowy klaster
REKLAMA
Klaster „Podkarpackie Smaki" zrzesza wytwórców produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych i ekologicznych z całego regionu. Lucjan Kuźniar, Członek Zarządu Województwa gratulował założycielom klastra, podkreślając jak ważne jest to wydarzenie i jak znaczące są perspektywy dla takich form zrzeszania się producentów
REKLAMA
- To przyszłość naszego rodzimego przetwórstwa żywności opartej o jakość i tradycję. Szczególnie dotyczy to małych przedsiębiorstw, często o charakterze rodzinnym, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ze swej strony deklaruję wszelką pomoc w tym przedsięwzięciu – dodał Lucjan Kuźniar.
O idei klastra mówił Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia".
REKLAMA
- Naszym zasadniczym celem będzie promowanie żywności produkowanej przez członków klastra. Pomysłów na to jest wiele, chcemy tworzyć wydawnictwa, prowadzić akcje informacyjne oraz działania public relations. Sięgniemy także po wspomaganie samej dystrybucji, poprzez uruchomienie m.in. w karczmach sprzedaży produktów tradycyjnych pod logiem „Podkarpackie Smaki".
Jak podkreślali uczestnicy spotkania klaster już rozpoczął działalność. Na razie są to rozmowy dotyczące uruchomienia w regionalnych sieciach spożywczych półek z tradycyjnymi wyrobami, pod tym samym znakiem „Podkarpackich Smaków".
Ważnym elementem działania klastra będzie także poszukiwanie programów, których wdrożenie pozwoli producentom pozyskać środki na zakup maszyn i urządzeń, rozbudowę obiektów, ich remonty czy też dostosowywanie metod produkcji do obowiązujących norm sanitarnych. To ostatnie dotyczyć będzie tych, którzy np. uruchamiają dodatkową działalność.
Wśród członków klastra „Podkarpackie Smaki" znalazły się tak znane firmy z regionu jak : ZM „Smak Górno" w Górnie, ZM „Jasiołka" z Dukli, Zakład Uboju i Przerobu Mięsa Jana Fołty z Markowej, Fabryka Pieczywa Cukierniczego „SAN-PAJDA" z Jarosławia oraz Piekarnia „ANMAR" z Rogóźna.
źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
REKLAMA
REKLAMA