| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustawa śmieciowa - rozpoczęły się kontrole gmin

Ustawa śmieciowa - rozpoczęły się kontrole gmin

Czy gminy wdrażają ustawę śmieciową? Sprawdzają to kontrolerzy inspekcji środowiska. Kontrole samorządów ruszyły w całej Polsce.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku lipca to samorząd ma obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców. W Polsce jest jednak kilkanaście gmin, które nie chcą się podporządkować nowemu prawu i nie rozpisały jeszcze nawet przetargów. Grożą im ogromne kary.

Zastępca Głównego Inspektora Środowiska Roman Jaworski mówi w rozmowie z IAR, że będą one kontrolowane w pierwszej kolejności. Na początek pod lupę kontrolerów dostanie się dziesięć procent wszystkich gmin. - Chcemy skontrolować te gminy, które mają bardzo niskie stawki za zbieranie odpadów, albo są informacje i skargi od mieszkańców, że nie będą realizowały swoich obowiązków - mówi urzędnik.

Inspektorzy środowiska zapewniają, że będą bezwzględnie karać samorządowców, którzy nie chcą wypełnić zapisów ustawy śmieciowej. - Takie gminy mogą zostać obciążone karą od dziesięciu do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście tam gdzie jest zła wola będziemy starali się stosować maksymalne stawki kar - zapewnia Roman Jaworski.

Polecamy: Forum

W większości gmin, które nie chcą podporządkować się nowej ustawie samorządowcy nie chcą rozpisać przetargów i sami wyznaczyli firmy do odbioru śmieci. Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek mówi, że problem dotyczy kilkunastu takich gmin. - Gmin, które w ogóle nie chcą rozpisać przetargów jest w Polsce siedemnaście. Kiedy patrzy się na to co one robią to widać, że wyznaczają do odbioru odpadów po prostu spółki komunalne, które do tej pory zajmowały się wywozem śmieci. Zgodnie z prawem nie ma jednak możliwości nierozpisania przetargu - mówi rzecznik resortu środowiska.

Z danych ministerstwa wynika jednak, że 99 procent gmin w Polsce realizuje już obowiązki ustawowe. Spora część gmin nie rozstrzygnęła jeszcze przetargów, które zostały oprotestowane, albo rozpisane na ostatnią chwilę. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Warszawie. Te gminy mogę jednak na razie liczyć na łagodne traktowanie.

Zobacz również: Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców - skutki

Czytaj także

Źródło:

IAR

Zdjęcia

kontrole gmin, ustawa śmieciowa
kontrole gmin, ustawa śmieciowa

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »