reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców - skutki

Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców - skutki

Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców powinno skutkować ustaleniem wyższej opłaty. Czy pozostali mieszkańcy zapłacą za sąsiadów nieprzestrzegających obowiązku selektywnej zbiórki?

Opłata do zmiany

Taka sytuacja jest najbardziej skomplikowana w przypadku domów wielorodzinnych. W jaki bowiem sposób skontrolować sąsiada, który nie segreguje odpadów, choć powinien?

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, w których mieszkańcy nie prowadzą selektywnej zbiórki odpadów powinni ponosić wyższe opłaty. Jak stanowi art. 6 k ust. 3 przedmiotowej ustawy, rada gminy określa niższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku zaś niedopełniania przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę.

Zobacz również: Deklaracja śmieciowa: oświadczenie o odpowiedzialności karnej

Taka informacja stanowi podstawę do wszczęcia postępowania w zakresie ustalenia nowej opłaty.

Chipy na workach

W kwestii ewentualnego umieszczania na workach na śmieci chipów w celu kontroli realizacji segregacji śmieci wypowiedział się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jeżeli opatrzony etykietą produkt pozostaje w łańcuchu logistycznym i nie może być powiązany z osobą, to nie stanowi on danych osobowych. Gdy dane te zostaną przetworzone w określonym podmiocie razem z danymi identyfikującymi konkretną osobę, to dane takie zazwyczaj klasyfikowane są jako dane osobowe. W takiej sytuacji u administratora danych powstaje obowiązek stosowania w jego działalności wszystkich przepisów o ochronie danych osobowych.

Kiedy mieszkańcy unikną wyższej opłaty?

Podsumowując, niespełnianie obowiązku segregacji odpadów przez niektórych mieszkańców będzie skutkowało ustaleniem wyższej opłaty w stosunku do wszystkich. Jednak mieszkańcy nie zawsze będą tak restrykcyjnie traktowani.

Zdarzyć się bowiem może, iż podlegające segregacji śmieci zostaną potraktowane przez firmę odbierającą śmieci jako granica błędu, zwłaszcza w sytuacji, gdy tylko niewielka ilość mieszkańców nie segreguje odpadów.

Masz wątpliwości? Podziel się nimi na Forum

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama