reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiany referendach - będzie trudniej zmienić władze samorządowe

Zmiany referendach - będzie trudniej zmienić władze samorządowe

Prezydencki projekt ustawy o referendach zakłada, iż wymagana będzie co najmniej taka liczba mieszkańców, jaka uczestniczyła w wyborach. Propozycjami zajmie się teraz Sejm.

Prezydencki projekt ustawy o referendach w Sejmie

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się w pierwszej kolejności drugim czytaniem rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

Zakłada on między innymi, że z programu "Mieszkanie dla Młodych" będą mogły skorzystać małżeństwa lub osoby samotne do 35 roku życia. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 metrów mieszkania o powierzchni do 75 metrów.

Zobacz również: Mieszkanie dla Młodych 2014

Jutro Sejm zajmie się między innymi prezydenckim projektem ustawy o referendach. Odwołanie władz samorządowych ma być trudniejsze. Obecnie, aby referendum było ważne, do urn musi iść 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w ostatnich wyborach samorządowych. Projekt zakłada, że wymagana będzie co najmniej taka liczba mieszkańców, jaka uczestniczyła w wyborach. W tej kadencji samorządowej, w Polsce zorganizowano do tej pory 21 referendów w sprawach tematycznych i aż 85 głosowań personalnych.

Propozycja prezydenta zakłada również, że referendum dotyczące spraw merytorycznych powinno być ważne bez względu na frekwencję. Chyba, że będzie pociągało za sobą poważne skutki finansowe, wtedy będzie możliwość połączenia referendum z wnioskiem o samoopodatkowanie się mieszkańców.

Także jutro parlamentarzyści zajmą się obywatelskim projektem ustawy o planowaniu rodziny. Wprowadza on zakaz aborcji ze względu na wady genetyczne płodu. Projekt, pod którym podpisało się 400 tysięcy osób, przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" złożyli w lipcu.

Obowiązująca od 1993 roku ustawa dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy lekarz uzna, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Polecamy: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR

Zdjęcia

Władze samorządowe, referendum.
Władze samorządowe, referendum.

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama