reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Oświadczenia majątkowe - więcej osób ujawni swoje dochody

Oświadczenia majątkowe - więcej osób ujawni swoje dochody

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości ujawnieniu w oświadczeniach powinny podlegać dochody osób pełniących funkcje publiczne. Społeczeństwo ma bowiem prawo wiedzieć czy wykorzystuje ona to stanowisko dla dodatkowych źródeł dochodu.

Dochody tak, majątek nie. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozszerzeniem katalogu osób zobowiązanych do ujawnienia swojego oświadczenia majątkowego.

Na ministerialnej liście jest ponad 70 pozycji - mówił w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Wśród nich komornicy czy egzaminatorzy na prawo jazdy. Wiceminister uzasadniał to tym, że choć nie są to funkcjonariusze publiczni, wykonują zadania publiczne, powierzone im przez państwo. W przypadku egzaminatorów nadają uprawnienia w imieniu państwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie się musiało dokładnie zastanowić nad katalogiem osób podlegających publikacji oświadczenia majątkowego.

Jak mówił wiceminister, chodzi o konstytucję. Dlatego do listy można by dodać lekarzy, ale tylko tych pełniących funkcje kierownicze i tylko z publicznych zakładów ochrony zdrowia. Jak mówił wiceminister, nie jest oczywiste, że te same zasady miałaby zostać zastosowane wobec prywatnych placówek zdrowia. Tłumaczył, że sprawę należy rozważać w świetle artykułu 61 konstytucji.

Wiceminister uważa, że ujawnieniu w oświadczeniach powinny podlegać dochody osób pełniących funkcje publiczne. "Społeczeństwo ma prawo wiedzieć czy wykorzystuje to stanowisko (...) dla dodatkowych źródeł dochodu" - mówił o tych osobach wiceminister. Jego zdaniem, powinny one podać informacje o swoim majątku, jednak takie dane nie powinny zostać upublicznione.

Jerzy Kozdroń zapowiedział, że w oświadczeniach nie będą też ujawniane dane wrażliwe, takie jak miejsce zamieszkania czy PESEL.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR

Zdjęcia

Oświadczenia majątkowe, zmiany w przepisach.
Oświadczenia majątkowe, zmiany w przepisach.

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama