Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji
REKLAMA
REKLAMA
- Szkolenia nauczycieli to inwestycja z wysoką stopą zwrotu
- Samokształcenie nauczycieli: cyfryzacja otworzyła nie spotykane wcześniej w tej dziedzinie możliwości
- Platformy cyfrowe pozwalają wykorzystywać fundusze szkoleniowe w większym niż normalnie zakresie
Czy to dużo? Odpowiednie zarządzanie tym budżetem, ale także innymi dostępnymi środkami, może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.
REKLAMA
Szkolenia nauczycieli to inwestycja z wysoką stopą zwrotu
REKLAMA
Rozwój edukacji zaczyna się od nauczycieli. Wspieranie ich kompetencji i kwalifikacji przekłada się nie tylko na jednostkowy sukces, ale i całego systemu oświaty.
Nauczyciele są filarem każdej szkoły, a ich umiejętności bezpośrednio wpływają na jakość nauczania i rozwój uczniów.
Dynamicznie zmieniające się potrzeby edukacyjne, coraz więcej uczniów neuroróżnorodnych oraz wymagania związane z nowymi technologiami sprawiają, że nauczyciele muszą stale podnosić swoje kwalifikacje.
Dlatego Inwestycje w rozwój to nie tylko sposób na spełnienie formalnych wymagań, ale przede wszystkim odpowiedź na realne potrzeby edukacji.
Wielu nauczycieli postrzega budżet szkoleniowy jako możliwość poszerzenia swoich horyzontów i zdobycia nowych umiejętności.
Przy odpowiednim wykorzystaniu tych środków można osiągnąć znaczące rezultaty, zarówno dla indywidualnych pedagogów, jak i całych zespołów nauczycielskich. Warto pamiętać, że inwestowanie w rozwój nauczycieli to jednocześnie inwestowanie w jakość edukacji, która przekłada się na lepsze wyniki uczniów i zadowolenie rodziców.
Samokształcenie nauczycieli: cyfryzacja otworzyła nie spotykane wcześniej w tej dziedzinie możliwości
REKLAMA
– Nowoczesne technologie, praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE) czy rozwijanie kompetencji interpersonalnych – to tylko niektóre z obszarów, w których nauczyciele mogą się rozwijać dzięki dostępowi do odpowiednich materiałów.– zauważa Joanna Elmanowska z wydawnictwa Nowa Era.
Pierwszym filarem doskonalenia zawodowego, oprócz Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli (WDN) oraz doskonalenia pozaszkolnego w różnych instytucjach i placówkach, jest samokształcenie, które opiera się na indywidualnej inicjatywie nauczyciela.
To proces, w którym pedagog samodzielnie poszukuje wiedzy i nowych umiejętności, korzystając z dostępnych źródeł, takich jak literatura fachowa, zasoby internetowe czy materiały dydaktyczne.
– W dobie cyfryzacji ogromnym wsparciem są platformy edukacyjne, takie jak EduSensus. – podkreśla Joanna Elmanowska.
– W ramach platformy nauczyciele, oprócz ok 10 tys. zasobów i ćwiczeń do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, mają do dyspozycji moduł „Moja strefa rozwoju”, a w nim dostęp do artykułów, webinarów oraz filmów metodycznych. Dzięki temu mogą stale rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę, w każdym miejscu i czasie. Dostęp do platformy dla wszystkich nauczycieli i szkolnych specjalistów, placówka może zapewnić sobie korzystając z budżetu na szkolenia i kongresy – konkluduje ekspertka.
Samokształcenie pozwala nauczycielowi dostosować tempo nauki do własnych potrzeb i możliwości.
Jak pokazują badania, nauczyciele, którzy regularnie się dokształcają, lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnej szkoły, takimi jak praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych czy wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu.
Platformy cyfrowe pozwalają wykorzystywać fundusze szkoleniowe w większym niż normalnie zakresie
Biorąc pod uwagę ograniczenia co do możliwości wydatkowania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, które precyzyjnie określono w art. 70a Karty Nauczyciela, placówki mogą skorzystać z rozwiązań, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie innych dostępnych środków.
Przykład? W przypadku wykorzystywania platformy EduSensus zarówno dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i dla pozostałych uczniów, możliwe jest podzielenie wydatku pomiędzy dwa rozdziały budżetowe – 80101 (uczniowie bez orzeczeń w szkole podstawowej ogólnodostępnej) i 80150 (uczniowie z orzeczeniami).
Przy zastosowaniu odpowiedniego klucza podziału, inwestycja pozwala na wsparcie całej społeczności szkolnej, niezależnie od potrzeb edukacyjnych uczniów. Dzięki platformie można zapewnić nauczycielom oraz uczniom narzędzia, które wspierają efektywną naukę i nowoczesne metody dydaktyczne.
Jak podkreśla ekspertka, warto pamiętać, że inwestowanie w rozwój nauczycieli to nie tylko spełnienie obowiązków wynikających z przepisów, ale przede wszystkim sposób na poprawę jakości edukacji.
Nauczyciel jest wówczas bardziej zmotywowany, lepiej radzi sobie z wyzwaniami w klasie i potrafi efektywniej przekazywać wiedzę.
Co więcej, możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, a także dostęp do specjalistycznych materiałów cyfrowych, buduje prestiż zawodu nauczyciela, co może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pracą w oświacie wśród młodych ludzi.
W kontekście problemów z deficytem kadry pedagogicznej w wielu regionach kraju, jest to inwestycja o dalekosiężnych skutkach, dodaje Joanna Elmanowska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.