REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Budżet na szkolenie nauczycieli jest niewielki, efektywność jego wykorzystania zwiększa możliwość korzystania z technik cyfrowych
Budżet na szkolenie nauczycieli jest niewielki, efektywność jego wykorzystania zwiększa możliwość korzystania z technik cyfrowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Czy to dużo? Odpowiednie zarządzanie tym budżetem, ale także innymi dostępnymi środkami, może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

REKLAMA

Szkolenia nauczycieli to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

REKLAMA

Rozwój edukacji zaczyna się od nauczycieli. Wspieranie ich kompetencji i kwalifikacji przekłada się nie tylko na jednostkowy sukces, ale i całego systemu oświaty.
Nauczyciele są filarem każdej szkoły, a ich umiejętności bezpośrednio wpływają na jakość nauczania i rozwój uczniów.

Dynamicznie zmieniające się potrzeby edukacyjne, coraz więcej uczniów neuroróżnorodnych oraz wymagania związane z nowymi technologiami sprawiają, że nauczyciele muszą stale podnosić swoje kwalifikacje.
Dlatego Inwestycje w rozwój to nie tylko sposób na spełnienie formalnych wymagań, ale przede wszystkim odpowiedź na realne potrzeby edukacji.

Wielu nauczycieli postrzega budżet szkoleniowy jako możliwość poszerzenia swoich horyzontów i zdobycia nowych umiejętności.
Przy odpowiednim wykorzystaniu tych środków można osiągnąć znaczące rezultaty, zarówno dla indywidualnych pedagogów, jak i całych zespołów nauczycielskich. Warto pamiętać, że inwestowanie w rozwój nauczycieli to jednocześnie inwestowanie w jakość edukacji, która przekłada się na lepsze wyniki uczniów i zadowolenie rodziców.

Samokształcenie nauczycieli: cyfryzacja otworzyła nie spotykane wcześniej w tej dziedzinie możliwości

REKLAMA

– Nowoczesne technologie, praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE) czy rozwijanie kompetencji interpersonalnych – to tylko niektóre z obszarów, w których nauczyciele mogą się rozwijać dzięki dostępowi do odpowiednich materiałów.– zauważa Joanna Elmanowska z wydawnictwa Nowa Era.
Pierwszym filarem doskonalenia zawodowego, oprócz Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli (WDN) oraz doskonalenia pozaszkolnego w różnych instytucjach i placówkach, jest samokształcenie, które opiera się na indywidualnej inicjatywie nauczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To proces, w którym pedagog samodzielnie poszukuje wiedzy i nowych umiejętności, korzystając z dostępnych źródeł, takich jak literatura fachowa, zasoby internetowe czy materiały dydaktyczne.
– W dobie cyfryzacji ogromnym wsparciem są platformy edukacyjne, takie jak EduSensus. – podkreśla Joanna Elmanowska.
– W ramach platformy nauczyciele, oprócz ok 10 tys. zasobów i ćwiczeń do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, mają do dyspozycji moduł „Moja strefa rozwoju”, a w nim dostęp do artykułów, webinarów oraz filmów metodycznych. Dzięki temu mogą stale rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę, w każdym miejscu i czasie. Dostęp do platformy dla wszystkich nauczycieli i szkolnych specjalistów, placówka może zapewnić sobie korzystając z budżetu na szkolenia i kongresy – konkluduje ekspertka.

Samokształcenie pozwala nauczycielowi dostosować tempo nauki do własnych potrzeb i możliwości.
Jak pokazują badania, nauczyciele, którzy regularnie się dokształcają, lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnej szkoły, takimi jak praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych czy wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu.

Platformy cyfrowe pozwalają wykorzystywać fundusze szkoleniowe w większym niż normalnie zakresie

Biorąc pod uwagę ograniczenia co do możliwości wydatkowania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, które precyzyjnie określono w art. 70a Karty Nauczyciela, placówki mogą skorzystać z rozwiązań, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie innych dostępnych środków.
Przykład? W przypadku wykorzystywania platformy EduSensus zarówno dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i dla pozostałych uczniów, możliwe jest podzielenie wydatku pomiędzy dwa rozdziały budżetowe – 80101 (uczniowie bez orzeczeń w szkole podstawowej ogólnodostępnej) i 80150 (uczniowie z orzeczeniami).

Przy zastosowaniu odpowiedniego klucza podziału, inwestycja pozwala na wsparcie całej społeczności szkolnej, niezależnie od potrzeb edukacyjnych uczniów. Dzięki platformie można zapewnić nauczycielom oraz uczniom narzędzia, które wspierają efektywną naukę i nowoczesne metody dydaktyczne.
Jak podkreśla ekspertka, warto pamiętać, że inwestowanie w rozwój nauczycieli to nie tylko spełnienie obowiązków wynikających z przepisów, ale przede wszystkim sposób na poprawę jakości edukacji.

Nauczyciel jest wówczas bardziej zmotywowany, lepiej radzi sobie z wyzwaniami w klasie i potrafi efektywniej przekazywać wiedzę.
Co więcej, możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, a także dostęp do specjalistycznych materiałów cyfrowych, buduje prestiż zawodu nauczyciela, co może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pracą w oświacie wśród młodych ludzi.
W kontekście problemów z deficytem kadry pedagogicznej w wielu regionach kraju, jest to inwestycja o dalekosiężnych skutkach, dodaje Joanna Elmanowska.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA