reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > II linia metra w Warszawie - zakończenie prac 30 września 2014 r.

II linia metra w Warszawie - zakończenie prac 30 września 2014 r.

30 września 2014 r. to termin zakończenia prac w związku z budową II linii metra. Koszt budowy wzrósł o ćwierć miliarda złotych.

Pod koniec września zakończenie prac, ale nie uruchomienie II linii metra. Według zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, termin 30 września będzie dotrzymany.
Prezydent Warszawy powiedziała w radiowej Jedynce, że dotychczas dokonano 20 procent odbiorów na budowie podziemnej kolejki. Uruchomienie nie zależy od nas, tylko od zewnętrznych podmiotów, począwszy od straży pożarnej, po nadzór budowlany - zaznaczyła prezydent. Otwarcie metra jest jednak opóźnione, a koszt budowy wzrósł o ćwierć miliarda złotych. Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, że wynika to ze zdezaktualizowanych map stolicy. "Nie było tam wszystkich tak zwanych przekładek, sieci. Warszawa po odbudowaniu jest niestety tak skonstruowana, że nie ma dokładnych map" - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Polecamy: Newsletter

Całkowity koszt budowy centralnego odcinka drugiej linii metra wyniesie około 4,4 miliarda złotych. Prezydent Warszawy powiedziała, że ponad 60 procent tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, koszt budowy nie należy do najwyższych. "W porównaniu z innymi budowami metra, to jest taka średnia norma. Zresztą, gdyby to było za drogo, to wtedy Unia Europejska nie dałaby nam środków. Wcześniejszy przetarg na 6 miliardów musiałam unieważnić, bo UE nie widziała tak zwanej wewnętrznej stopy zwrotu" - powiedziała prezydent Warszawy, dodając, że władze stolicy liczyły się ze wzrostem kosztów.
Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Według początkowych planów budowa miała się zakończyć w październiku 2013 roku.
Tymczasem 30 czerwca zakończyło się głosowanie na lokalne inwestycje w związku z budżetem obywatelskim. Warszawiacy mogli zdecydować o wydaniu 26 milionów złotych z budżetu stolicy. To jednak relatywnie niewielka kwota, gdyż cały przyszłoroczny budżet Warszawy ma wynieść 14 miliardów złotych. To pierwszy budżet partycypacyjny, inne miasta mają podobną wielkość tych inicjatyw, myślę, że sukcesywnie co roku będziemy tę kwotę powiększać - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Internetowe deklaracje w sprawie budżetu obywatelskiego wypełniło 132 tysiące osób, do tego dochodzą głosy korespondencyjne i te złożone w urzędach. 15 lipca zostanie ogłoszona lista projektów przeznaczonych do realizacji w przyszłym roku
Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Polecamy: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Metro w Warszawie/ Fot. Fotolia
Metro w Warszawie/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama