Obecne posiedzenie Sejmu bez "janosikowego"
REKLAMA
REKLAMA
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm nie zajmie się tzw. janosikowym, gdyż komisja sejmowa nie złożyła sprawozdania z prac nad projektami regulującymi wpłaty janosikowego przez województwa.
REKLAMA
"Nie będziemy procedować +janosikowego+ (...), ponieważ komisja nie złożyła sprawozdania" - powiedziała Kopacz na środowym briefingu w Sejmie. Zaznaczyła, że dowiedziała się o tym tuż przed posiedzeniem Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.
REKLAMA
Pierwsze czytanie dwóch projektów dotyczących janosikowego - rządowego i poselskiego - odbyło się pod koniec sierpnia na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz komisji finansów publicznych. Komisje zdecydowały, że dokumentami powinna zająć się specjalna podkomisja.
Przewodniczący komisji samorządowej Piotr Zgorzelski (PSL) mówił wówczas, że podkomisja ta będzie pracować nad projektami, a 9 września komisje mogłyby rozpatrzyć jej sprawozdanie. W związku z tym drugie czytanie projektów mogłoby się odbyć podczas posiedzenia Sejmu 10-12 września.
W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.
Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie - aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, województwo zdecydowało się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.(PAP)
Zobacz również: Rząd negatywnie ocenił poselski projekt zmian w "janosikowym"
REKLAMA
REKLAMA