REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rehabilitacyjne dla strażaków OSP?

REKLAMA

REKLAMA

Strażacy ochotnicy przygotowali obywatelski projekt nowelizacji ustawy z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Do 15 listopada chcą zebrać pod nią wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Jak przekonują, rozszerzenie przysługujących im uprawnień usunie bariery powstrzymujące osoby uczące się lub bezrobotne przed wstąpieniem do OSP. Premier Kopacz zadeklarowała na spotkaniu w Olsztynku, że jest gotowa do rozmów na temat takich zmian w prawie.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w poniedziałek, że jest gotowa do rozmów z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych o zmianach w prawie, które zapewnią zasiłki  i świadczenie rehabilitacyjne strażakom ochotnikom poszkodowanym podczas akcji ratowniczych.

REKLAMA

Szefowa rządu spotkała się w poniedziałek w remizie w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) z miejscowymi strażakami OSP i ratownikami medycznymi. Jak wyjaśniła, przyjechała na spotkanie dlatego, że bliskie są jej oba te zawody, gdyż sama pracowała w przeszłości jako lekarz karetki pogotowia.

REKLAMA

"Jesteście takimi cichymi bohaterami. Dobrze wiecie, jaka jest wasza rola i robicie to zupełnie bezinteresownie, bez jakichkolwiek profitów finansowych i niekiedy narażając swoje życie i zdrowie" - mówiła. Przypomniała, że strażacy ochotnicy wykonują swoje zadania często anonimowo i kosztem własnych rodzin. Podkreśliła też, że ich pomocy w ratowaniu ludzi nie da się w żaden sposób wycenić.

Premier przyznała, że słyszała o postulatach tego środowiska nt. zmian ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Przedstawiciele OSP domagają się zabezpieczenia społecznego strażaków niezawodowych, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu w trakcie działań ratowniczych lub ćwiczeń. Chcą - podobnie jak w przypadku strażaków zawodowych - otrzymywać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy.

Obecnie poszkodowany w akcji strażak OSP - jeśli nie był zatrudniony na umowę o pracę, jest studentem czy bezrobotnym - nie ma prawa do takich świadczeń za czas choroby i rehabilitacji. W okresie niezdolności do pracy jest pozbawiony zabezpieczenia finansowego dla siebie i rodziny, a jednocześnie nie może podjąć żadnego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strażacy niezawodowi, którzy nie mają ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub własnej działalności gospodarczej, otrzymują jedynie jednorazowe odszkodowanie wypadkowe, bo są ubezpieczeni przez gminę.

REKLAMA

Dlatego strażacy ochotnicy przygotowali obywatelski projekt nowelizacji ustawy z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Do 15 listopada chcą zebrać pod nią wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Jak przekonują, rozszerzenie przysługujących im uprawnień usunie bariery powstrzymujące osoby uczące się lub bezrobotne przed wstąpieniem do OSP.

Premier Kopacz zadeklarowała na spotkaniu w Olsztynku, że jest gotowa do rozmów na temat takich zmian w prawie. "Nie znam szczegółów tego projektu, ale chętnie usiądę z wami do stołu, nawet zanim zbierzecie te podpisy" - zapewniła.

Dodała, że jeśli przekonają ją argumenty strażaków, to być może projekt zmiany ustawy trafi do Sejmu jako inicjatywa poselska. Zastrzegła, że w odróżnieniu od innych polityków nie jeździ po kraju, żeby składać obietnice w czasie kampanii wyborczej. "Ale, co jest ważne, chcę z wami rozmawiać na temat tej ustawy" - podkreśliła.

Obecny na spotkaniu burmistrz Olsztynka Artur Wrochna powiedział, że Ewa Kopacz jest pierwszym szefem polskiego rządu, który odwiedził to miasto.

"Stracił ten premier, który nie odwiedzał takich małych miejsc, a jeździł wyłącznie do stolic województw. Ja uważam, że małe jest piękne i to piękno można zobaczyć, kiedy się tam jest, a nie tylko z albumów i opowieści" - odpowiedziała mu szefowa rządu.

Ochotnicze Straże Pożarne na Warmii i Mazurach zrzeszają blisko 18 tys. osób, służących w 580 jednostkach.(PAP)

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA