| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dokąd wyjeżdżają Polacy - podróże w sezonie zimowym 2015/2016

Dokąd wyjeżdżają Polacy - podróże w sezonie zimowym 2015/2016

Zimowe podróże najczęściej dotyczą okresu ferii szkolnych. Celem wyjazdu zazwyczaj jest wypoczynek oraz zwiedzanie. Większość turystów wyjeżdża w góry.

Wyjazdy Polaków w sezonie zimowym 2015/2016

Trwają ferie zimowe. W poszczególnych regionach młodzież będzie korzystała z wolnych dni w różnych terminach. 28 lutego ostatnie regiony będą świętowały zimową labę. Polska Organizacja Turystyczna zleciła TNS Polska badanie "Wyjazdy Polaków w sezonie zimowym 2015/2016" żeby dowiedzieć się gdzie spędzamy zimowe wakacje.

Wyjazdy turystyczne zimą są znacznie mniej popularne niż wyjazdy latem. Ponad 70% badanych Polaków zapytanych w połowie grudnia ubiegłego roku o plany wyjazdu turystycznego z minimum 1 noclegiem w sezonie zimowym 2015/2016 odpowiedziało, że nie ma żadnych planów i nie wyjedzie nigdzie. Tylko co siódmy biorący udział w badaniu (14%) miał zaplanowany zimowy wyjazd turystyczny. Byli to częściej mieszkańcy większych miast, w wieku 20-49 lat, oceniający swoją sytuację materialną jako dobrą.

Plany związane z turystyką zimową dotyczą głównie wyjazdów krajowych. Co czwarty wyjeżdżający w sezonie zimowym Polak myślał o pobycie zagranicą, a co dziesiąty zaplanował wyjazdy i w kraju, i zagranicę. Najczęściej zimowe podróże dotyczą okresu ferii szkolnych, a ich celem jest zazwyczaj wypoczynek i zwiedzanie. W Polsce większość turystów wybiera kierunek południowy i wyjeżdża w góry. Zagranicą w góry jedzie tylko co dziesiąty. Chęć uprawiania sportów zimowych deklaruje tylko co piąty badany. Sporadycznie jako cel wyjazdu podawana jest chęć zadbania o zdrowie czy urodę (uzdrowiska, SPA), a w przypadku wyjazdów zagranicznych - zmiana klimatu i wypoczynek na słonecznej plaży.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Wyjazdy krajowe

Co trzeci respondent planujący wyjazd w sezonie zimowym 2015/2016 wyjedzie w okresie ferii. Według deklaracji badanych, wyjazd w minionym okresie świąteczno-noworocznym zaplanowało 15% z nich. Głównym celem wyjazdów krajowych jest wypoczynek (70%). Ponad połowa (64%) wyjeżdża w góry, a 1/3 gdzie indziej. Tylko co piąta osoba deklaruje chęć uprawiania sportów zimowych. Ponad połowa badanych nocuje w obiektach noclegowych (hotelach, pensjonatach itp.), a co dziesiąty badany decyduje się na wykupienie pakietu pobytowego (nocleg, wyżywienie, usługi).

Wyjazdy zagraniczne

Tak, jak w przypadku wyjazdów krajowych, najbardziej popularny jest również okres ferii zimowych. Jednak tylko co dziesiąty spośród wyjeżdżających na zimowy wypoczynek zagranicę wyjedzie w góry, w celu uprawiania sportów zimowych. Większość wybiera inne kierunki podróży, myśląc głownie o wypoczynku i zwiedzaniu, czasami także w ciepłym klimacie. Jedna trzecia Polaków podczas wyjazdów zagranicznych nocuje u krewnych lub znajomych, mniej więcej tyle samo osób korzysta z hoteli lub pensjonatów, gdzie co 6 badany kupuje pakiet pobytowy.

Badanie dotyczące planów turystycznych Polaków w sezonie zimowym 2015/2016 zostało zrealizowane na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez TNS Polska w dniach 11 - 16 grudnia 2015 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, N=1007.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Polecamy serwis: Sport i turystyka

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rodzina, góry, zima, śnieg, ferie, posiłek, jedzenie, emocje, radość, odpoczynek, ferie zimowe, fot. Fotolia
rodzina, góry, zima, śnieg, ferie, posiłek, jedzenie, emocje, radość, odpoczynek, ferie zimowe, fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »