REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metropolia w woj. śląskim - opóźnia się termin powstania związku

Miasto/ Fot. Fotolia
Miasto/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy trwają prace nad nowym projektem, przewidującym powstanie metropolii w województwie śląskim. Szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik podkreśla, iż istotne jest, aby metropolia powstała. "Rok oczekiwania metropolii na pewno nie przewróci. Natomiast każdy rok to szkoda czasu, bo musimy wykonać ogrom pracy" - zastrzega przewodnicząca.

Szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego: ważne, aby metropolia w woj. śląskim powstała

Najważniejsze jest, aby związek metropolitalny w woj. śląskim powstał; kwestie daty czy sposobu jego organizacji są nieco mniej ważne – uważa przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

REKLAMA

REKLAMA

GZM, który zrzesza największe miasta konurbacji katowickiej, od wielu miesięcy argumentuje potrzebę utworzenia tam związku metropolitalnego. Wskazuje na problemy związane m.in. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego w skali wspólnego organizmu, tworzonego przez sąsiadujące liczne miasta regionu.

Miasta GZM w poprzednich miesiącach poparły utworzenie metropolii na gruncie obowiązującej, przyjętej przez rząd PO-PSL i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad). Ustawa ta nie została jednak wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

W jej miejsce od kilku miesięcy trwają prace nad nowym projektem, do którego odnieśli się na wtorkowym briefingu śląscy politycy PO. Akcentowali m.in., że zgodnie z jego obecnymi założeniami metropolia rozpocznie działalność od 2019 r., a nie, jak zapowiadało PiS, od 2017 r., a także że region straci na tym opóźnieniu ok. 450 mln zł.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odnosząc się do sprawy opóźnień Mańka-Szulik uznała za najważniejsze, "aby jednak metropolia powstała". "Oczywiście szkoda, że to się opóźnia, ale myślę, że nasza cierpliwość daleko idzie: czekaliśmy długo i współpracowaliśmy w tym kierunku już w poprzednich kadencjach (rządu – PAP). Teraz też jesteśmy gotowi do wszelkich dalszych działań mogących wesprzeć tworzenie metropolii" - powiedziała PAP we wtorek szefowa GZM.

"Rok oczekiwania metropolii na pewno nie przewróci. Natomiast każdy rok to szkoda czasu, bo musimy wykonać ogrom pracy. Oczywiście, że to są też dodatkowe środki – one nie są tak wielkie, ale ważne w porządkowaniu wspólnej przestrzeni metropolii. Miasta bez nich sobie teraz radzą, ale chcemy lepiej zorganizować się wspólnie i bez dodatkowych środków będzie to utrudnione" - zastrzegła Mańka-Szulik.

Jej zdaniem ważny jest fakt, że myśli się o metropolii dla woj. śląskiego i że ma to miejsce na początku rządowej kadencji. Podkreśliła, że trzeba rozumieć troskę rządu o zrównoważony rozwój różnych miast i części kraju. Wskazała jednak, że z doświadczeń europejskich wynika rola obszarów metropolitalnych, które warto wspierać niezależnie.

Przewodnicząca GZM odniosła się też m.in. do zapisu nowego projektu przewidującego, że gminy tworzące związek muszą liczyć łącznie co najmniej 2 mln mieszkańców (podczas gdy liczba mieszkańców zainteresowanych miast niewiele przekracza tę wartość). Uznała, że miasta na tyle czekają na wspólną metropolię, że przekroczenie tego progu nie powinno być większym problemem. "Jest więcej miast oczekujących na pozytywne działanie, niż na ewentualne wykruszanie się" - zdiagnozowała prezydent Zabrza.

Jej zdaniem kłopotliwe nie powinny też okazać się zapisy nadające ważną rolę w tworzeniu związku samorządowi Katowic (rada tego miasta ma wnioskować do rady ministrów o powołanie związku, a prezydent Katowic ma pełnić funkcję pełnomocnika ds. jego utworzenia, przygotowując m.in. status organizacji i jej pierwszy budżet).

"Katowice są oczywiście swego rodzaju naturalnym liderem. Jeśli ustawodawca widzi potrzebę jeszcze umocnienia tej pozycji - nie kruszyłabym kopii o takie właśnie szczegóły. Myślę, że dla większości miast nie jest to problem" - uznała Mańka-Szulik.

Zgodnie z obecnym projektem związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku, a także promocji związku i jego obszaru.

Organami związku mają być: zgromadzenie składające się z delegatów gmin - po jednym z każdej z nich (burmistrzowie, prezydenci miast lub osoby przez nich upoważnione) oraz wybierany przez zgromadzenie pięcioosobowy zarząd (członkostwa w nim nie można łączyć z członkostwem w innym organie samorządu czy pełnieniem funkcji burmistrza czy prezydenta).

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA