reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety

Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety

Problem: Wiek emerytalny podwyższony osiągnęłam w 2014 r. Udowodniłam 20 lat i 5 miesięcy stażu emerytalnego. ZUS nie podwyższył mi emerytury do kwoty świadczenia najniższego, ponieważ stwierdzono, że nie mam 21 lat stażu emerytalnego. W marcu 2017 r. również moja emerytura nie została podwyższona do kwoty świadczenia najniższego, tj. do 1000 zł. Czy od 1 października 2017 r. takie podwyższenie otrzymam, czy do mojej sytuacji zmiana przepisów będzie miała zastosowanie? Jeśli tak, jaki wniosek powinnam złożyć w tej sprawie?

Odpowiedź: Od 1 października 2017 r. wymiar okresów składkowych i nieskładkowych uprawniających kobiety do podwyższenia emerytury do kwoty najniższego świadczenia wynosi 20 lat. W związku z tym ZUS z urzędu, a więc bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, dokona podwyższenia emerytur niższych od kwoty najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2017 r. (tj. 1000 zł) przysługujących kobietom, które osiągnęły podwyższony wiek emerytalny w okresie:
● od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r., które udowodniły staż składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat, a nie udowodniły stażu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 21 lat,
● od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2017 r., które udowodniły staż składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat, a nie udowodniły stażu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 22 lata.
Bez zmian pozostał natomiast wymiar stażu uprawniającego mężczyznę do najniższej emerytury - wynosi on 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety

Poznaj uzasadnienie odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety./ fot. Fotolia
Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety./ fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama