reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędnik emeryt musi zrezygnować z pracy lub ze świadczenia

Urzędnik emeryt musi zrezygnować z pracy lub ze świadczenia

Pracownicy, którzy nabyli prawo do emerytury do końca 2010 r. i chcą ją pobierać, muszą zakończyć stosunek pracy przed 1 października 2011 r. W przeciwnym razie od tej daty prawo do emerytury ulegnie zawieszeniu.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o finansach publicznych zmodyfikowała zasady pobierania świadczeń emerytalnych przez osoby kontynuujące zatrudnienie.

Od początku bieżącego roku, pracownik, który nabył prawo do emerytury musi zwolnić się z pracy, inaczej jego prawo do emerytury ulegnie zawieszeniu. Osoby, które uzyskały prawo do emerytury przed wejściem w życie nowelizacji - czyli przez 1 stycznia 2011 r. - powinny rozwiązać stosunek pracy przez 1 października. Jeśli tego nie uczynią od tej daty świadczenie emerytalne zostanie wstrzymane.

Wszystkie osoby, które pracując nabyły prawo do emerytury powinny więc dostarczyć do ZUS świadectwo pracy lub potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy.  

Ustawa nie wymaga by stosunek pracy ustał trwale. Zasadniczo wystarczy jeden dzień przerwy w zatrudnieniu i nawiązanie nowego stosunku pracy z poprzednim pracodawcą by zachować prawo do emerytury. Osoba zatrudniona w administracji publicznej musi jednak pamiętać, że opróżnione stanowisko zostanie obsadzone w drodze konkursu – oznaczać to więc może faktyczny kres zatrudnienia.

Zdarza się jednak, że urzędnicy-emeryci dzięki wieloletniemu doświadczeniu i posiadanym kwalifikacjom wygrywają nabory na opuszczone przez siebie stanowiska.

Urzędy, które liczyły na to, że nowe przepisy ułatwią im redukcję zatrudnienia muszą liczyć się z tym, że emeryt może zgodzić się za zawieszenie emerytury i wybrać kontynuację stosunku pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeśli taka będzie jego decyzja, nie można zmusić go do odejścia z pracy.

Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 30 grudnia 2010 Nr 257, Poz. 1726)

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama