REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Zarządzanie dokumentacją i informacją

REKLAMA

Obecnie w dobie społeczeństwa informacyjnego szybka i skuteczna wymiana informacji jest podstawowym czynnikiem postępu. Wszystkie działające podmioty gromadzą i przetwarzają informację. Działania te są niezbędne do prawidłowego rozwoju i osiągania zamierzonych celów.

Podmioty publiczne, zgodnie z wykonywanymi przez siebie zadaniami, gromadzą coraz większą liczbę danych. Zarządzanie tymi danymi wymaga zastosowania nowych metod, zapewniających szybszy dostęp, możliwość przetwarzania, udostępniania, analizy czy współdzielenia informacji. Dotychczas wykorzystywany na szeroką skalę dokument papierowy ma szereg ograniczeń uniemożliwiających skuteczną komunikację urzędu z podmiotami zewnętrznymi oraz realizację bieżących zadań samej administracji. Wykorzystanie dokumentów w postaci elektronicznej oraz informatycznych systemów zarządzających dokumentacją w znacznym stopniu ułatwi dostęp do informacji wszystkim obywatelom.

REKLAMA

REKLAMA

W trzech rozdziałach opisano nowe – długo oczekiwane wymagania prawne, nowe zasady zarządzania dokumentacją, zarówno w tradycyjnych, papierowych urzędach, jak i nowoczesnych, które decydują się na trudny krok zmierzający do istotnej zmiany sposobu organizacji pracy.

Niezwykle ważnym elementem zarządzania dokumentacją i informacją, bardzo ściśle związanym z szeroko rozumianą informatyzacją administracji, jest udostępnianie informacji. Również w tym zakresie przed administracją stoją nowe wyzwania. Oprócz już obowiązujących przepisów, w tym procedur postępowania, omówionych w rozdziale 4, obecnie projektowane są zmiany prawne mające na celu uregulowanie zasad wykorzystywania informacji publicznej – tzw. ponowne wykorzystanie informacji publicznej. Zagadnienie to zostało omówione w rozdziale 6, dotyczącym projektowanych regulacji prawnych.

REKLAMA

Zarówno zarządzanie dokumentacją i informacją w urzędach, jak i jej udostępnianie wiąże się z jeszcze jednym aspektem będącym przedmiotem rozdziału 5 – bezpieczeństwem informacji. Jest to zagadnienie o kluczowym znaczeniu zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. Bezpieczeństwo informacji rozpatruje się w bardzo wielu aspektach – począwszy od zapewnienia właściwego przechowywania dokumentów papierowych, elektronicznych poprzez ich właściwe przetwarzanie, ochronę informacji niepodlegających udostępnianiu, a kończąc na odpowiedzialności za naruszenia wymagań bezpieczeństwa.

Celem Poradnika jest przybliżenie wymagań prawnych na praktycznych przykładach dotyczących zarządzania dokumentacją i informacją, bez względu na jej postać. Szczegółowo przedstawiono procedury, jak również propozycje dotyczące postępowania z e-mailami, dokumentami elektronicznymi doręczonymi w inny sposób, nie zapominając o nadal wszechobecnym dokumencie papierowym. Opisano sposób zarządzania w urzędach preferujących dokumenty papierowe, ale wskazano też sposób postępowania z dokumentami elektronicznymi. Analogicznie dla urzędów nowoczesnych – elektronicznych, pokazano, w jaki sposób wykorzystać system teleinformatyczny i składy chronologiczne do zarządzania dokumentacja papierową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA