REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji

Piotr Górnik

REKLAMA

Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.

Każdy kandydat do służby w Policji musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu, które ma na celu m.in. ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające jego przyjęcie. Szczegółowe zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji określone zostały przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2007 r.

REKLAMA

W dniu 11 marca 2011 r. wchodzą w życie zmiany w wymienionym rozporządzeniu. Wprowadzone zmiany są wynikiem doświadczeń zebranych pod rządami aktualnie obowiązujących przepisów i mają na celu ograniczenie wydatków finansowych ponoszonych przez Policję w ramach prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.

Jedną ze zmian jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do uregulowań ustawy o ochronie informacji niejawnych w zakresie dokumentu uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych.

REKLAMA

Kolejna zmiana odnosi się do sposobu ogłoszenia o terminach przyjęć do służby w Policji. Nie będą one zamieszczane, jak to było do tej pory, w co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej Komendy Głównej Policji lecz na stronie internetowej i w biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

Na podstawie ww. ogłoszeń przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zamieszczać będzie odpowiednio na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszcza w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy, ogłoszenie o przyjmowaniu do służby w podległych jednostkach organizacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością będzie możliwość podjęcia przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego (Komendanta Głównego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji decyzji o czasowym wstrzymaniu możliwości składania dokumentów przez kandydatów do służby. Będzie to możliwe na podstawie analizy liczby kandydatów do służby, którzy złożyli wymagane dokumenty a minimalnej oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w policji w danym terminie.

Do wymaganych dokumentów zaliczamy:

- podanie o przyjęcie do służby,

- wypełniony kwestionariusz osobowy,

- własnoręcznie napisany życiorys,

- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby,

- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,

- wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego,

- książeczkę wojskową, jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową,

- inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z innych przepisów.

W przypadku czasowego wstrzymania możliwości składania dokumentów przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego będzie zobowiązany do zamieszczenia informacji na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszczenia w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy ze wskazaniem okresu, na jaki wstrzymano możliwość składania tych dokumentów.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

REKLAMA

Zmiana nastąpi również w zakresie przeprowadzanego testu wiedzy. W obecnej chwili test obejmuje pytania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Po zmianie test wiedzy obejmować będzie pytania z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Zasadnicza zmiana dotyczyć będzie przystępowania kandydata do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Do testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z oceny sprawności fizycznej. Natomiast do ustalenia przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z wcześniejszych etapów oraz największą liczbę punktów przy uwzględnieniu minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.


Przed podejściem do testu psychologicznego następować będzie:

1) ocena dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

2) przeprowadzenie rozmowy wstępnej mającej na celu w szczególności poinformowanie kandydata do służby o dalszych etapach postępowania kwalifikacyjnego;

3) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

4) przeprowadzenie testu wiedzy kandydata do służby z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego;

5) ocena sprawności fizycznej kandydata do służby;

6) przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby;

7) przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego, mającego na celu w szczególności ocenę umiejętności formułowania wypowiedzi, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu werbalnego i niewerbalnego oraz autoprezentacji kandydata do służby, a także ustalenie jego motywacji do podjęcia służby w Policji.

Po ustaleniu zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zatwierdza listy kandydatów.

Czytaj także: Po 10 latach w policji nowe kryteria podziału etatów>>

Ponadto zmienił się termin, w którym kandydat może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku przerwania postępowania kwalifikacyjnego z powodu:

-  nieposiadania przez kandydata obywatelstwa polskiego, nieposzlakowanej opinii, pełnych praw publicznych;

-  zatajenia prawdy lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;

- utrudniania przez kandydata prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w szczególności przez dwukrotne nieusprawiedliwione nieprzystąpienie w wyznaczonym przez komórkę organizacyjną do spraw doboru kandydatów terminie do etapu lub etapów postępowania kwalifikacyjnego;

- negatywnej oceny dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

- negatywnego wyniku sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

- negatywnego wyniku sprawności fizycznej;

- negatywnej oceny uzyskanej podczas przeprowadzonego wywiadu zorganizowanego,

- negatywnej oceny zdolności fizycznej i psychicznej przez komisję lekarską,

kandydat do służby będzie mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

W sytuacji gdy  kandydat uzyskał negatywny wynik ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo obu tych etapów łącznie, może ponownie przystąpić do danego etapu, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik, złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjecie do służby w Policji. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia lub ponownego uzyskania negatywnego wyniku ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo zrezygnowania z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Według nowych przepisów może on przystąpić do postępowania po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania tego postępowania.

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Źródło:

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw Nr 170, poz. 1202),

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw z 24 lutego 2011 Nr 40 poz. 207)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 12 lipca 2024 r. uczniowie i nauczyciele muszą wymienić legitymacje. Nowe wzory z nową szatą graficzną oraz szeregiem zabezpieczeń (m.in. tło giloszowe, druk reliefowy, mikrodruki, włókna zabezpieczające)

Już są nowe wzory legitymacji dla nauczycieli i uczniów, które uprawniają do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. Nowe wzory, które mają zacząć obowiązywać od 12 lipca, zaprezentowało Ministerstwo Infrastruktury.

Prognoza pogody na weekend 11 i 12 maja

Czy po wyjątkowo ciepłej majówce czeka nas kolejny weekend z wysokimi temperaturami? Czy jest szansa na grilla? Sprawdźmy.

Minister Zdrowia: będzie restrukturyzacja szpitali. Przykładowo: zamiast porodówki oddział długoterminowy lub zakład opiekuńczo-leczniczy

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna pytana 10 maja 2024 r. w Programie Pierwszym Polskiego Radia o reformę szpitali zwróciła uwagę na Krajowy Plan Odbudowy i pieniądze na ochronę zdrowia. "Pula to prawie 19 mld zł, z czego 10 mld zł to szpitale" - zaznaczyła.

Od 228,8 zł do 822,25 zł dodatku osłonowego. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Czy można jeszcze składać wniosek?

Co to jest dodatek osłonowy? Od czego zależy kwota dodatku i czy można jeszcze składać wnioski? 

REKLAMA

Ochrona stosunku pracy radnego: Czy rada miasta rozstrzyga spory z zakresu prawa pracy?

Do kompetencji rady miasta należy ocena, czy przyczyny rozwiązania z radnym stosunku pracy nie są związane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego. Czy rozstrzyganie sporów z zakresu prawa pracy należy do rady?

Wynagrodzenia pracowników samorządowych aktualnie wynoszą od 3300 zł do 5200 zł. Od 1 lipca szykuje się podwyżka. Czy zmianie ulegną kategorie zaszeregowania stanowisk?

Obecnie, minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych waha się od 3300 zł do 5200 zł. Wysokość ta jest uzależniona od kategorii zaszeregowania danego stanowiska. Od 1 lipca płace mają ulec zmianie.

Min. edukacji Barbara Nowacka o zmianach na rok szkolny 2024/2025. Nauka w grupach międzyklasowych

Propozycje dotyczą lekcji religii. Min. edukacji Barbara Nowacka potwierdza zamiar ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu.

Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

REKLAMA

Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

REKLAMA