REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja KPA: skarga na przewlekłość postępowania i prawo strony do kopiowania dokumentów

REKLAMA

Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania, sprecyzowane prawo strony do kopiowania dokumentów zawartych w aktach sprawy, obowiązek ustanowienia w Polsce pełnomocnika do doręczeń przez stronę zamieszkałą za granicą, ocena załatwiania skarg i wniosków dokonywana przez organ nadzoru nie rzadziej niż raz na dwa lata - to główne zmiany jakie wprowadza nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego.

W kodeksie postępowania administracyjnego wprowadzono m.in. następujące zmiany:

REKLAMA

- w art. 27 - postanowiono, iż  sytuacji gdy samorządowe kolegium odwoławcze na skutek wyłączenia jego członków nie może załatwić sprawy – minister SWiA w drodze postanowienia wyznacza inne właściwe kolegium,

REKLAMA

- w art. 37  - przyznano stronie prawo do składania zażaleń na niezałatwienie sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania. Zażalenie składa się do organu wyższego stopnia a jeśli nie ma takiego organu – stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

- w art. 40 - określono sposób postępowania w sytuacji gdy strona ustanowiła kilku pełnomocników. Pisma doręcza się wówczas tylko jednemu, wskazanemu przez stronę pełnomocnikowi. Nowy przepis zobowiązuje także stronę zamieszkałą za granicą do ustanowienia w Polsce pełnomocnika do doręczeń, jeśli nie posiada ona w Polsce pełnomocnika do prowadzenia sprawy. Jeśli nie zostałby wskazany pełnomocnik do doręczeń pisma pozostawione zostaną w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

- w art. 73  - określono precyzyjnie, iż strona ma prawo do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Skorzystanie z powyższych uprawnień możliwe jest w lokalu administracji publicznej w obecności pracownika tego lokalu. Strona może także żądać wydania uwierzytelnionych kopii lub odpisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w art. 105 – uprawniono organ administracji do umorzenia postępowania w całości lub w części - w przypadku gdy stało się ono bezprzedmiotowe w całości lub w części.

- w art. 111  - uregulowano uprawnienie do autokorekty wydanych decyzji. Mianowicie organ administracji publicznej, który wyda decyzję będzie mógł ją uzupełnić lub sprostować z urzędu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji. Uzupełnienie decyzji nastąpi w formie postanowienia.

- w art. 149 – zmieniono formę odmowy wznowienia postępowania - nastąpi ona w drodze postanowienia.

- w art. 154 i 155 – prawo do uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznych, po spełnieniu warunków przewidzianych w powyższych przepisach przyznano jedynie organowi administracji publicznej, który decyzję wydał - ale już nie organowi wyższego stopnia.

REKLAMA

- w art. 229 – organem właściwym do rozpatrywania skarg dotyczących zadań lub działalności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, kierowników powiatowych służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych - w sprawach należących do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – ustanowiono wojewodę lub organ wyższego stopnia.

- w art. 259 – wprowadzono obowiązek dokonywania ocen przyjmowania i załatwiania skarg i wniosków, przez podległe nadzorowi organy i jednostki organizacyjne - nie rzadziej niż raz na dwa lata.

USTAWA z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 6 z 10 stycznia 2011, Poz. 18) wejdzie w życie 11 kwietnia 2011 r. 

Czytaj także: Uchylenie i zmiana rozstrzygnięcia uprzedniego jako podstawy wznowienia postępowania>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA